Kalendarz ciąży

Tygodnie

8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży objawy

Koniec drugiego miesiąca to dalszy ciąg burzy hormonalnej. Możesz być teraz jeszcze bardziej drażliwa i ospała. Twoje piersi wciąż rosną, a ty możesz uskarżać się na ich wyjątkową wrażliwość. Z powodu zatrzymania wody w organizmie możesz zauważyć też, że… lepiej wyglądasz. Bardzo prawdopodobne, że twoja skóra stanie się bardziej miękka, a drobne zmarszczki ulegną wygładzeniu.
Co prawda jeszcze nie widać powiększającego się brzucha, ale twoja macica przypomina już niewielką piłkę i napiera na sąsiednie narządy. Już wkrótce zauważysz zaokrąglenie nad spojeniem łonowym – to właśnie w tym miejscu rozwija się twoje dziecko.

Wielkości płodu - fasolka

Od teraz lekarz nazwie twoje dziecko płodem. Maluszek może mierzyć już nawet 15 mm wielkości, czyli mniej więcej tyle, ile ziarno fasoli. W jego miniaturowym ciele rozwijają się zawiązki kolejnych narządów wewnętrznych – jelit i nerek. Jelita stają się tak duże, że znajdują się na zewnątrz, ale wkrótce wrócą do brzuszka. Rośnie tułów i wydłużają się górne kończyny, które stają się nieproporcjonalnie duże w stosunku do dolnych. Powstaje szkielet chrzęstny, a kręgosłup i żebra są na razie bardzo cienkie. Właśnie teraz zaczynają rosnąć powieki, a oczy są już lekko zabarwione. Ósmy tydzień to również czas, kiedy ucho wewnętrzne dziecka (błędnik) jest już w pełni rozwinięte. Maluch wyraźnie czuje jak się poruszasz, dlatego zwracaj baczną uwagę na bodźce jakie mu zapewniasz. Podskoki i jogging mogą go denerwować, z kolei rytmiczne maszerowanie lub pływanie – uspokajać.


Opracowała: redakcja Babyneo.pl