Kalendarz ciąży

Tygodnie

2 tydzień ciąży - objawy i rozwój dziecka

2 tydzień ciąży - objawy i rozwój dziecka

2 tydzień ciązy objawy

Drugi tydzień ciąży przypada na owulację, w trakcie której w jajnikach pęka pęcherzyk Graafa otaczający komórkę jajową, która staje się gotowa do zapłodnienia. Po czym rozpoznasz ten moment? W czasie dni płodnych zauważysz na bieliźnie rzadki, ciągnący się śluz, przypominający białko jaja kurzego. Wydzielina ta ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej i umożliwia im dłuższe (nawet do 6 dni) przetrwanie w drogach rodnych. Owulacja zwykle wypada na dwa tygodnie przed pierwszym dniem kolejnego cyklu, ale możesz też zaopatrzyć się w testy owulacyjne, by wiedzieć, kiedy nastąpi ten właściwy moment. Na jedną dobę przez owulacją masz największą szansę na poczęcie dziecka, gdyż komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia maksymalnie przez kilkanaście godzin. Dlatego plemniki powinny już odpowiednio wcześniej „czekać w pogotowiu” na uwolnienie jajeczka.

Rozwój dziecka – zapłodnienie

W wyniku wytrysku, porcja nasienia zawierająca ok. 300 mln plemników, odbywa wędrówkę wzdłuż jajowodów, której zwieńczeniem może być zapłodnienie komórki jajowej. Ten swoisty wyścig matki natury wygrywa jeden plemnik, bowiem od razu po zapłodnieniu, jajeczko wytwarza barierę ochronną zapobiegającą wniknięciu kolejnych plemników. Czasami w organizmie kobiety dojrzewają dwie niezależne od siebie komórki jajowe i ich zapłodnienie (przez dwa różne plemniki), spowoduje powstanie dwóch zarodków, z których rozwiną się bliźnięta dwujajowe. Bardzo rzadko dochodzi też do podziału jednej zygoty (zapłodnionej komórki jajowej) na dwa zarodki, wówczas w macicy zaczną się rozwijać dwa płody.
2 tydzień ciąży - zapłodniona komórka jajowaA co z płcią dziecka, czy masz na nią jakikolwiek wpływ?   Cóż, istnieją teorie, według których dzień owulacji jest najlepszy na poczęcie chłopca, natomiast na 2 dni przed owulacją – dziewczynki. Musisz natomiast wiedzieć, że płeć dziecka tak naprawdę jest warunkowana przez chromosomy genetyczne. Jeśli plemnik zawiera chromosom Y, urodzisz chłopca, jeśli X – dziewczynkę.Opracowała: redakcja Babyneo.pl