Kalendarz ciąży

Tygodnie

5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży objawy

Teraz możesz już wykonać domowy test ciążowy bez obaw o zafałszowanie wyniku. Prawdopodobnie nie dostałaś miesiączki, ale to nie jedyny objaw ciąży, jaki możesz dostrzec. Jeśli do tej pory nic szczególnego nie zauważyłaś, w piątym tygodniu twoje ciało może dawać ci rozmaite sygnały. Zwiększona produkcja progesteronu i estrogenu odpowiada za mniej lub bardziej charakterystyczne dolegliwości.

Zatrzymanie wody w organizmie spowoduje powiększenie piersi, które w dodatku pokryją się drobnymi żyłkami. Twoje brodawki ciemnieją i „rosną”? Bez obaw – to kolejny wynik działania hormonów. Innymi objawami mogą być: wzmożone łaknienie lub niechęć do niektórych pokarmów, a także poranne mdłości. Czujesz się rozbita, zmęczona i masz ochotę na długi sen? To znak, że w twoim organizmie zachodzą bardzo poważne zmiany, które pochłaniają ogromne ilości energii.

5 tydzień wielkość pęcherzyka

Piąty tydzień to czas, w którym zaczyna tworzyć się łożysko i powoli zaczynają kształtować się organy twojego dziecka. Właśnie dlatego I trymestr ciąży uważany jest za kluczowy. Od tej pory zarodek zaczyna pobierać substancje odżywcze za pomocą woreczka żółtkowego (potem tę rolę przejmie łożysko), dlatego musisz uważać na swoją dietę. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zacznij zdrowo się odżywiać, porzuć też alkohol i nikotynę, które zagrażają prawidłowemu rozwojowi dziecka.

Choć zarodek ledwo przekroczył 2 mm wielkości i wyglądem bardziej przypomina krewetkę niż człowieka, jego mózg już pracuje. Teraz powstaje struna grzbietowa, będąca zalążkiem kręgosłupa i szkieletu. W 5 tygodniu formuje się też głowa dziecka – na razie jest nieproporcjonalnie duża, ale pod powiekami tworzą się już gałki oczne, a na twarzy nosek, uszy i szczęki. Embrion posiada też maleńkie serce, które  wkrótce usłyszysz na badaniu USG.Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 6 tydzień ciąży