Dieta w ciąży – jak wpływa na rozwój dziecka

Dieta w ciąży – jak wpływa na rozwój dziecka

W ciąży każda kobieta powinna wiedzieć jak ogromną rolę gra odpowiednio zbilansowana dieta. Jest ona kluczowym elementem, który ma wpływ na rozwój dziecka. Znaczenie ma to jakie kobieta spożywa produkty. Przez zaburzenia odżywiania w ciąży może dojść do zaburzenia w procesie rozwoju dziecka. Warto więc znać podstawowe zasady prawidłowego odżywiania w ciąży

 

W ciąży nie możesz jeść za dwoje, ani odchudzać się

W ciąży są trzy rodzaje kobiet. Te, które jedzą za dwoje, ponieważ wydaje im się to niezbędne. W końcu w ich ciele rozwija się drugie życie, które potrzebuje tak dużych posiłków jak sama mama. To jednak nie jest potrzebne. Kaloryczność dań w czasie ciąży powinna być ustalana od tego w jakim wieku jest przyszła mama, jaką ma masę ciała, czy jest aktywna fizycznie oraz w jakim trymestrze ciąży obecnie się znajduje. W pierwszym trymestrze przyszła mama nie musisz jeść wiele więcej niż zazwyczaj. W drugim kaloryczność posiłków w ciągu całego dnia powinny być większe o trzysta kalorii, a w trzecim powinna jeść ona więcej o pięćset kalorii. Jedzenie większej ilości kalorii może doprowadzić do otyłości w ciąży, a to negatywnie wpływa na jej przebieg. U kobiet z nadwagą zwiększa się ryzyko poronień, oraz przedwczesnych porodów. Przez nadwagę poród staje się o wiele trudniejszy. Zbyt duża masa ciała w ciąży odbija się również na zdrowa dziecka. Po przyjściu na świat może mieć zbyt dużą masę urodzeniową. Przez nieprawidłową zbyt kaloryczną dietę w ciąży dziecko narażone jest na występowanie takich chorób jak:

  • Nadwaga,
  • Otyłość,
  • Zespół metaboliczny,
  • Insulinoodporność.

Drugim rodzajem są kobiety, które w czasie ciąży jedzą za mało, a wiele z nich przechodzi na dietę. Takie działanie również ma niekorzystny wpływ na zdrowie przyszłej mamy i dziecka. Za mało kaloryczna dieta może doprowadzić do wielu niedoborów składników odżywczych w wyniku czego dojdzie do wad w budowie łożyska. Mogą pojawić się problemy z laktacją, a w skrajnych przypadkach pokarm może całkowicie zniknąć. Przez nieprawidłowo zbilansowaną dietę w tym przypadku dziecko może urodzić się ze zbyt niską masą urodzeniową. Przez to w przyszłości mogą pojawić się u niego takie choroby jak:

  • Cukrzyca,
  • Nadciśnienie,
  • Choroby układu sercowo-naczyniowego.

Najrozsądniejsze są kobiety, które w trakcie ciąży dbają o dobrze zbilansowaną dietę składającą się z różnorodnych produktów. Dzięki temu do organizmu  przyszłej mamy i dziecka trafiają cenne witaminy i minerały oraz inne składniki odżywcze. Taka dieta dba o prawidłowy rozwój płodu oraz budowę łożyska. Zapobiega ona wszelkim powikłaniom ciążowym.

Rola białka w diecie kobiety ciężarnej

Białko jest niezbędnym składnikiem w diecie kobiety w ciąży. Jest ono podstawowym budulcem tkanek w ciele matki i dziecka. Optymalna dawka białka dla kobiet w ciąży to 1,2 gramy na każdy kilogram masy ciała. Jeśli u kobiety ciężarnej pojawi się niedobór protein może dojść do przedwczesnego porodu, poronienia oraz do dystrofii wewnątrzmacicznej. We wszystkich przypadkach może dojść do niedorozwoju płodu, pojawia się również ryzyko śmiertelności niemowlaków. U dzieci, które w czasie życia płodowego cierpiały z powody niedoboru białka może zostać wykryte umysłowe niedorozwinięcie, które najczęściej jest diagnozowane we wczesnym dzieciństwie. U takich dzieci podnosi się również ryzyko występowania chorób infekcyjnych. Istnieje silna zależność między masą ciała płodu, a ilością protein w diecie kobiet ciężarnej. Im mniej jest białka w diecie, tym mniejsza jest masa ciała noworodka. To dlatego ciężarnym kobietom zaleca się spożywanie jak największej ilości produktów białkowych. Do najlepszych i największych źródeł  białka należą:

  • Ryby,
  • Chude mięsa,
  • Mleko,
  • Sery,
  • Ciecierzyca,
  • Soja,
  • Cielęcina,
  • Szpinak,

Witaminy i minerały, których nie może zabraknąć w diecie przyszłej mamy

  • Wapń – to pierwszy ze składników, których nie może zabraknąć w diecie kobiety ciężarnej. Wapń ma za zadanie zadbać o prawidłowy rozwój kości u dziecka. Niedobór tego składnika sprawia, że jest on uwalniany z kości przyszłej mamy. Największymi źródłami wapnia jest mleko, jogurty naturalne, przetwory mleczne, kefiry, twarogi. Kobiety w ciąży powinny spożywać kobiety, które mają mniej niż dziewiętnaście lat: 1300 mg na dobę, a u kobiet mających więcej niż dziewiętnaście lat 1000 mg na dobę.
  • Żelazo – ten składnik zostaje magazynowany w wątrobie płodu, a to dlatego, że pokarm kobiety zawiera bardzo małe dawki tego składnika. Kobiety, które wzbogaciły swoją dietę w ciąży o produkty z wysoką zawartością żelaza lub zdecydowały się na spożywanie suplementów diety z tym składnikiem rodziły dzieci, które maiły wyższe wyniki w skali Apgar Przez niedobory żelaza w drugim trymestrze zwiększa się ryzyko przedwczesnego porodu, a w trzecim trymestrze skutkuje zbyt małą masą urodzeniową noworodka. Przez niedobór tego składnika może dojść do anemii, a następnie do niedotlenienia płodu, przez co może pojawić się jego niedorozwój psychomotoryczny. Optymalna dawka żelaza na dobę dla kobiet w ciąży, to 27 mg. Najwięcej żelaza znajdziemy w:mięsie czerwonym, jajkach, płatkach owsianych, pieczywie razowym, ziemniakach, szpinaku i orzechach. Żelazo znacznie lepiej wchłania się do organizmu w towarzystwie witaminy C. Jej dzienne zapotrzebowanie i kobiet w ciąży wynosi 85 mg. Witaminę tę możemy znaleźć w owocach jagód, cytrusach i papryce.
  • Jod – to kolejny składnik, który powinien znaleźć się w diecie kobiet ciężarnych. Odpowiada on za prawidłowy rozwój układu nerwowego u płodu. Zaleca się więc jeść ryby morskie, ponieważ są one bogate w ten składnik odżywczy. Dzienne zapotrzebowanie kobiet w ciąży na jod wynosi 220 ug.
  • Cynk – niedobór tego składnika może skutkować niedowagą noworodka. Może również prowadzić do przedwczesnego porodu, przedłużenia się ciąży, śmiercią okołoporodową, oraz zmianami w budowie łożyska. Kobiet w ciąży powinny wzbogacić swoją dietę w ten składnik, a mogą to zrobić jedząc ciemne pieczywo, kasze mięso, rośliny strączkowe oraz sery. U kobiet mających mniej niż dziewiętnaście lat zapotrzebowanie na cynk wynosi 12 mg na dobę, a kobiet mających więcej niż dziewiętnaście lat 11 mg na dobę.
  • Magnez – on również jest ważnym składnikiem. Optymalna dawka tego składnika to około 400 mg na dobę. Dzięki spożywaniu odpowiedniej dawki magnezu dziecko urodzi się z odpowiednią masą urodzeniową. Do wzbogacenia diety ciężarnej w magnez trzeba jeść produkty zbożowe, otręby, kukurydzę, banany, migdały oraz kakao.
  • Witamina A jest również istotnym składnikiem w diecie przyszłej mamy. Niedobory tej witaminy mogą prowadzić do występowania upośledzenia wzrostu wewnątrzmacicznego, przepukliny przeponowej, a nadmiar skutkuje wadami rozwoju noworodka. U kobiet powyżej dziewiętnastego roku życia zaleca się spożywanie 770 ug witaminy A na dobę, a u kobiet mających mniej niż dziewiętnaście lat zaleca się przyjmowanie 750 ug witaminy A na dobę.
  • W diecie przyszłej mamy nie może zabraknąć witaminy D. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ zwiększa ona przyswajalność wapnia. W ciąży warto spędzać dużo czasu na słońcu, jednak trzeba to robić ostrożnie i z umiarem. Produktami bogatymi w ten składnik odżywczy są jajka, masło, mleko, tran i sery.
  • Kwas foliowy to podstawa diety kobiet w ciąży. Jest to witamina, która kluczową rolę pełni w czasie pierwszego i drugiego trymestru ciąży. Jego zadaniem jest zapobieganie występowania wad cewki nerwowej. Zaleca się przyjmowanie około 600 ug kwasu foliowego na dobę.

Czego należy unikać w trakcie ciąży?

W czasie ciąży nie można sięgać po alkohol. Jego spożywanie może powodować wady w rozwoju płodu. Nie można również spożywać nieumytych i nieświeżych owoców i warzyw. Unikać należy deserów i potraw z surowymi jajkami, serami pleśniowymi. Spożycie tych produktów może skutkować zatruciem pokarmowym, a jest ono niebezpieczne dla płodu. Nie zaleca się picia kawy w czasie ciąży. Kofeina może doprowadzić do niskiej masy urodzeniowej oraz zwiększa prawdopodobieństwo poronienia.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://erazdrowia.pl/

Opracowała: Klaudia Ozimek