Kalendarz ciąży

Tygodnie

Pierwszy tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Pierwszy tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Jak przebiega ciąża? Jak zmieni się twoje ciało wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży? Jak wygląda rozwój dziecka w łonie matki? Odpowiedzi na te pytania poznasz dzięki Kalendarzowi Ciąży, który pomoże uporać ci się z wątpliwościami i niepokojami, a także pozwoli ci na lepsze poznanie swojego ciała. W ciągu 9 miesięcy, przez 40 tygodni, będziesz doświadczać kolejnych zmian w swoim organizmie, które pomożemy ci zinterpretować. W naszym kalendarzu znajdziesz opis rozwoju dziecka i informacje, o tym, co dzieje się w twoim organizmie od pierwszego tygodnia ciąży aż do porodu.

Pierwszy tydzień ciąży 

Jeśli staracie się o dziecko, zapisuj każdy pierwszy dzień miesiączki. Zwykle lekarze liczą go jako pierwszy dzień ciąży, o ile oczywiście później dojdzie do zapłodnienia.
 
Jak widać, termin spodziewanego porodu jest więc jedynie orientacyjny i oblicza się go następująco:
Dzień wystąpienia ostatniej miesiączki: np. 23 kwietnia
Termin porodu: 23 kwietnia + 9 miesięcy = 23 styczeń + 7 dni = 30 styczeń

Powyższe prognozy odnoszą się do regularnego, 28-dniowego cyklu. Przy innej długości cyklu dolicza się odpowiednią ilość dni, np.:
- do cykli 26-dniowych: 5 dni
- do cykli 30-dniowych: 9 dni
- do cykli 32- dniowych: 11 dni
Na I i II tydzień ciąży składa się zatem miesiączka (ok. 5 dni), dojrzewanie komórki jajowej i zapłodnienie.
W przypadku cykli nieregularnych, termin porodu ustala się na podstawie badania USG wykonanego w I trymestrze ciąży.
Pamiętaj, że nawet data wyliczona przez lekarza pozostaje terminem jedynie przybliżonym, a długość ciąży waha się od 38  do 42 tygodni.
1. tydzień ciąży

1 tydzień ciąży - objawy i przygotowania

I tydzień ciąży (który pokrywa się z terminem ostatniej miesiączki), powinnaś zarezerwować na przygotowania do ciąży. Unikaj zatem stresu, używek (ogranicz również kawę), staraj się spożywać pełnowartościowe posiłki. Wprowadź do diety więcej warzyw i owoców, ryb, nabiału i roślin strączkowych, dzięki którym dostarczysz organizmowi cenne witaminy i minerały. Zadbaj też o aktywność fizyczną i solidną dawkę snu. A jeśli do tej pory nie przyjmowałaś kwasu foliowego, koniecznie zadbaj o jego suplementację w ilości 0,4 mg na dzień (jeśli w twojej rodzinie występowały przypadki wad wrodzonych układu nerwowego przyjmuj 4 mg). I tydzień ciąży to również odpowiedni czas na wizytę u dentysty – już teraz wylecz wszystkie ubytki, bo w czasie ciąży stan uzębienia może się pogorszyć, a prześwietlenie RTG może zaszkodzić rozwijającemu się płodowi.

Przygotowania do ciąży mogą objąć też dietę twojego partnera. Mężczyzna starający się o dziecko, powinien zadbać o jakość nasienia za pomocą zdrowej diety zawierającej cynk, potas, miedź, które pobudzają aktywność plemników. O lepsze przyswajanie tych pierwiastków zadba natomiast witamina C, której doskonałym źródłem są czarne porzeczki, natka pietruszki i czerwona papryka. Przyszły ojciec dziecka powinien też ograniczyć alkohol i nikotynę.


Opracowała: redakcja Babyneo.pl