Kalendarz ciąży

Tygodnie

4 tydzień ciąży - objawy i ból brzucha

4 tydzień ciąży - objawy i ból brzucha

4 tydzień ciąży objawy

W twojej macicy właśnie zagnieździł się zarodek, który wydziela hormon hCG, czyli ludzką gonadotropinę kosmówkową. Hormon ten pobudza produkcję innego hormonu – progesteronu. Od teraz twoje jajniki pracują bardzo intensywnie, by ciąża rozwijała się prawidłowo. Niestety, wzmożone wydzielanie progesteronu jest odpowiedzialne za typowo ciążowe dolegliwości. Od czwartego tygodnia możesz więc odczuwać poranne mdłości, tkliwość i bolesność piersi, wahania nastroju, nadmierną senność i zmęczenie.

Bóle brzucha w czwartym tygodniu ciąży

Możesz zauważyć, że potrawy nabrały metalicznego posmaku i nie smakują ci tak, jak jeszcze kilka tygodni temu. Zwykle podejrzenie ciąży pojawia się wraz z zanikiem miesiączki, ale wcale nie musi tak być. Nawet do trzeciego miesiąca ciąży możesz lekko krwawić i odczuwać charakterystyczne dla miesiączki bóle podbrzusza. I odwrotnie – brak miesiączki nie musi oznaczać ciąży, może wynikać ze stresu, restrykcyjnej diety i innych czynników. Aby sprawdzić, czy doszło do poczęcia możesz wykonać test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki. Jego działanie opiera się na wykrywaniu hCG w moczu, ale na tym etapie większą pewność uzyskasz wykonując testy krwi.

Rozwój dziecka – podział zarodka

Pod koniec czwartego tygodnia blastocysta na dobre zagnieżdża się w macicy. Z warstwy zewnętrznej blastocysty (trofoblastu) w przyszłości powstanie łożysko, a z komórek węzła zarodkowego – zarodek, który za kilka tygodni ewoluuje do postaci płodu. W czwartym tygodniu postają grupy komórek zwane listkami zarodkowymi, z których niebawem zaczną rozwijać się organy wewnętrzne i zewnętrzne twojego dziecka. Z komórek położonych w najbardziej zewnętrznej warstwie powstanie układ nerwowy, mózg, skóra i włosy. Środkowa warstwa komórek zbuduje kości, mięśnie, serce i naczynia krwionośne, zaś komórki z warstwy wewnętrznej są odpowiedzialne za płuca, wątrobę i jelita. Jak w czwartym tygodniu ciąży wygląda twoje dziecko? Cóż, na razie mierzy niecałe 2 mm i ma półprzezroczyste, szarawe ciałko. Ma też nieproporcjonalnie dużą główkę i ogonek, który zniknie w miarę upływu czasu.

Wielkość płodu w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży wielkość płodu


Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 5 tydzień ciąży