Twardy brzuch w ciąży – czy to powód do niepokoju

Twardy brzuch w ciąży – czy to powód do niepokoju

Wszystkie dolegliwości pojawiające się w trakcie ciąży, mogą być powodem do niepokoju dla przyszłej mamy. Wiele kobiet martwi się twardniejącym brzuchem podczas ciąży. A jest to objaw naturalny dla tego stanu fizjologicznego. Jednak w niektórych przypadkach wymaga konsultacji z lekarzem

Powodem twardego brzucha u kobiet w ciąży, jest naturalna reakcja organizmu na stan fizjologiczny. Jest on spowodowany ruchami macicy, która przygotowuje się do porodu. Inaczej nazywane są skurczami przepowiadającymi. Jest to objaw całkowicie naturalny dla kobiety w zaawansowanej i zdrowiej ciąży. Twardy brzuch w ciąży pojawia się wraz ze skurczami i znika, kiedy one ustają. Wraz ze zbliżającym się terminem porodu, pojawiają się one ze zwiększoną częstotliwością, co może powodować częste twardnienie brzucha. Jednak są przypadki, kiedy twardy brzuch pojawia się na początku ciąży i wtedy może być to niepokojący objaw. 

 

Co oznacza twardy brzuch w ciąży i jakie są jego przyczyny

Pierwsze twardnienie brzucha może pojawiać się już w drugim trymestrze i jest to objaw naturalny przy tym wieku ciąży. Jednak w tym okresie twardy brzuch pojawia się przez skurcze macicy. Jej aktywność spowodowana jest częstymi ruchami dziecka. Gwałtowne ruchy dziecka mogą powodować zwiększoną aktywność macicy, przez co brzuch twardnieje. Jeśli przyczyna twardego brzucha, jest właśnie taka, to nie ma powodów do niepokoju. Ruchy macicy, które mogą być przyczyną twardniejącego brzucha, to inaczej skurcze Braxtona – Hicksa. Mogą się one pojawiać nawet kilka razy w tygodniu i są krótkotrwałe. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż pół minuty. Powodują ból i to dlatego kobiety w ciąży są nimi tak często zaniepokojone. Wraz z kolejnymi tygodniami twardnienie brzucha pojawiać się będzie częściej i przyczyną tego jest, zwiększona częstotliwość skurczy macicy. W tym przypadku również nie należy się niepokoić, ponieważ dolegliwości takie jak twardy brzuch są spowodowane przygotowaniami kobiecego ciała do zbliżającego się porodu. Im bliżej terminu porodu, tym częstsze mogą być skurcze. W ostatnich tygodniach ciąży pojawiać się mogą co pół godziny, a czas ich trwania wydłuża się maksymalnie do dwóch minut. Twardy brzuch może pojawiać się kilka tygodni przed porodem i jest to naturalna reakcja fizjologiczna.

Kiedy twardy brzuch jest powodem do niepokoju

Mimo że twardy brzuch w ciąży jest objawem naturalnym, spowodowanym stanem fizjologicznym kobiety, to w niektórych sytuacjach konieczna jest wizyta u lekarza. Jeśli wraz ze skurczami macicy i twardym brzuchem występują takie objawy jak plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, silne skurcze, trwające dłużej niż dwie minuty i pojawiające się częściej niż pół godziny, silny ból brzucha i pleców, odejście wód płodowych lub czopu, to należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Przy twardniejącym brzuchu nie powinny występować inne niepokojące symptomy. Kiedy skurcze pojawiają się w trakcie leżenia, towarzyszą im bóle w boku brzucha i są w stanie wybudzić ze snu, to również twardy brzuch może być powodem do niepokoju. Nie wolno lekceważyć tak poważnych dolegliwości, ponieważ mogą one prowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu i mogą być oznaką odklejającego się łożyska. Konsultacja z lekarzem jest konieczna, kiedy twardniejący brzuch i towarzyszące mi skurcze powodują zmniejszenie aktywności dziecka. Podczas ciąży twardy brzuch bez skurczy, może być niepokojącym objawem. Najczęściej pojawia się w pierwszym trymestrze i jest objawem poronienia. Twardy brzuch może pojawić się po stosunku i to również nie, jest naturalna reakcja ciała kobiety w ciąży. Podrażnienie macicy podczas stosunku może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. To właśnie dlatego wielu lekarzy w pierwszych tygodniach ciąży zalecają wstrzemięźliwość seksualną.

Twardy brzuch w pierwszym trymestrze

Podczas pierwszych tygodni ciąży, kobieta może odczuwać wiele nieprzyjemnych dolegliwości, charakterystycznych dla jej stanu fizjologicznego, jednak nie jest nim twardy brzuch. W tym okresie ciąży nie powinien on występować. Na tym etapie ciąży, zarodek dopiero zaczyna się rozwijać. Termin porodu jest jeszcze daleki, więc nie powinny pojawiać się skurcze macicy, które są przyczyną twardniejącego brzucha. Jeśli twarde podbrzusze pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży, to jest to objaw, który może niepokoić. Skurcze macicy na tak wczesnym etapie ciąży mogą prowadzić do poronienia. W przypadku twardego brzucha i skurczy macicy pojawiających się w pierwszym trymestrze, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Twardy brzuch w drugim trymestrze

Pierwsze skurcze, które nie są niczym niepokojącym, pojawiać się mogą w 20 tygodniu ciąży. To właśnie w tym czasie dziecko zaczyna coraz częściej się poruszać, co powodować może aktywność macicy i twardy brzuch. Kiedy pojawia się on w tym etapie ciąży, to nie ma się czym przejmować. Ciało kobiety reaguje na ruchy dziecka. Możliwe, że  aktywność macicy spowodowana jest przemęczeniem, wzdęciami, czy zaparciami. Jeśli twardy brzuch nie pojawia się często i nie towarzyszą mu inne niepokojące dolegliwości, to nie ma powodu do zamartwień. Jednak nie należy ignorować bólu brzucha, pleców i krwawień z dróg rodnych. Mogą one być objawem przedwczesnego porodu.

Twardy brzuch w trzecim trymestrze

Wraz ze zbliżającym się terminem porodu macica zwiększa swoją aktywność. Na tym etapie ciąży twardy brzuch jest częstą dolegliwością i nie jest powodem do niepokoju. Częstotliwość skurczy, znacząco się zwiększa względem drugiego trymestru. Teraz mogą pojawiać się co pół godziny i stają się intensywniejsze. Jest to objaw zbliżającego się porodu. Macica w ten sposób przygotowuje się na te wyjątkowy moment. Twardy brzuch w 9 miesiącu ciąży, jest naturalnym objawem i nie jest powodem do niepokoju.

Twardy brzuch w ciąży – jak rozpoznać

Twardniejący brzuch i pojawiające się wraz z nim ruchy macicy, są znacznie łagodniejsze niż te występujące podczas porodu. Łatwo, jest więc je odróżnić. Przypominać one mogą skurcze, które pojawiają się podczas miesiączki. Są łagodne, nieczęste i nierozpierające. Pojawiają się one w górze brzucha, a potem stopniowo przechodzą ku dołowi. To zjawisko jest nazywane przez kobiety w ciąży napięciem macicy.

Sposoby na łagodzenie i zapobieganie twardniejącego brzucha

W trakcie ciąży twardy brzuch pojawiać się może bardzo często, jednak skurcze sprawiają, że kobieta odczuwa ból. Warto więc wiedzieć jak łagodzić dolegliwości pojawiające się przy twardniejącym brzuchu i jak zapobiegać częstym skurczom.

Ból i dyskomfort pojawiający się przy twardym brzuchu można z łatwością złagodzić, przybierając wygodną pozycję. Skurcze zmniejszą częstotliwość, kiedy kobieta w ciąży się położy. Najlepiej położyć się na lewym boku, ponieważ płód nie naciska tak mocno na macicę, więc skurcze staną się mniej bolesne i zmniejszą częstotliwość. Można również wybrać całkowicie przeciwny sposób na skurcze i je rozchodzić. Podczas chodzenia ciało może się rozluźnić, co zmniejszy ból.  Należy jednak pamiętać, że spacery rozluźniające nie powinny trwać zbyt długo. Wiele kobiet decyduje się na ciepłe kąpiele. To również jest skuteczny sposób na pozbycie się twardego brzucha i skurczy macicy. Kąpiel może odbywać się w ciepłej, jednak nie w gorącej wodzie, ponieważ zbyt wysoka temperatura zwiększa ciśnienie krwi, co może powodować krwawienie z dróg rodnych, a w efekcie do poronienia. Kiedy brzuch w ciąży jest twardy, najlepiej unikać jego dotykania i głaskania. To może wywołać ruchy dziecka, a prowadzi to do nasilenia skurczy macicy. Podczas pojawiających się skurczy można wykonywać masaż relaksacyjny i siłę spokojnego oddechu. Odprężenie i rozluźnienie mięśni okaże się w tej sytuacji bardzo pomocne. Nie można zapomnieć o prawidłowej diecie podczas ciąży, a zwłaszcza regularnym nawodnieniu organizmu. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, kobieta w ciąży powinna dziennie wypić nie mniej niż 2 litry płynów. Jeśli u kobiety w ciąży dojdzie do odwodnienia, to mogą pojawiać się skurcze macicy i twardy brzuch. Twardy brzuch często pojawia się przez niestrawności. Możliwe, że pojawia się on po jedzeniu i towarzyszą mu wzdęcia lub zaparcia. Najczęściej w takich przypadkach twardy brzuch w ciąży pojawia się wieczorem. Kiedy takie dolegliwość pojawiają się nawet kilka razy w tygodni, to należy zwrócić uwagę na nieprawidłowości w diecie. Należy unikać stresujących i wyczerpujących sytuacji, ponieważ przemęczenie organizmu i stres, może powodować twardnienie brzucha.

 

Co zrobić, kiedy pojawia się twardy brzuch w ciąży

Warto zapisywać, kiedy i w jakich sytuacjach pojawiaj się twardy brzuch i skurcze macicy. Takie informacje mogą pomóc lekarzowi w określeniu, czy twardniejący brzuch jest powodem do niepokoju, czy naturalną reakcją organizmu kobiety na zbliżający się poród. Dzięki temu lekarz będzie mógł przepisać kobiecie w ciąży odpowiednie witaminy lub leki na ból brzucha, który często pojawia się wraz ze skurczami macicy. Wielu specjalistów przy dolegliwości takiej jak twardy brzuch, decyduje się na dodatkową suplementację magnezem dla kobiety w ciąży. Magnez pomoże zmniejszyć częstotliwość skurczy i zapobiegnie występowaniu twardego brzucha