Kalendarz ciąży

Tygodnie

3 tydzień ciąży - zagnieżdżanie zarodka w macicy

3 tydzień ciąży - zagnieżdżanie zarodka w macicy

3 tydzień ciąży objawy


Nie dalej jak kilka dni temu twoja komórka jajowa uległa zapłodnieniu i teraz czeka ją podróż z jajnika do macicy. To właśnie tam zagnieździ się zarodek i twoje dziecko będzie rozwijało się, zanim wyjdzie na świat. Tak naprawdę ciąża ma dopiero tydzień, dlatego jeszcze nie będziesz miała okazji doświadczyć typowych objawów ciążowych. Co prawda niektóre kobiety twierdzą, że wyczuły ciążę tuż po zapłodnieniu, ale lekarze pozostają sceptyczni. Jednak już teraz w twoim organizmie rozpoczyna się prawdziwa burza hormonalna, która wkrótce da o sobie znać częstszymi wizytami w toalecie, zmianami nastroju czy tkliwością piersi. 3 tydzień ciąży - podział zarodka

Co ciekawe, możesz czuć się tak, jakby łapała cię grypa lub przeziębienie.
Możesz też wcale nie domyślać się, że jesteś w ciąży. Zagnieżdżający się zarodek powoduje złuszczanie błony śluzowej macicy i w efekcie możesz zauważyć krwawienie, co kobiety interpretują jako miesiączkę. Jeśli natomiast podejrzewasz, że doszło do poczęcia, to nienajlepszy czas na test ciążowy, bowiem twój organizm jeszcze nie wytwarza hormonu przez nie wykrywanego. Test wykonaj dopiero w terminie spodziewanej miesiączki lub nieco później.

Zagnieżdżanie zarodka w macicy

W momencie zapłodnienia twoje dziecko otrzymało płeć i indywidualne cechy genetyczne przekazane przez matkę i ojca. Już teraz warunkuje się jego wygląd i osobowość. W kodzie genetycznym są zapisane takie informacje jak cechy charakteru, kolor oczu czy włosów, jak również zapadalność na choroby. Tuż po poczęciu, zapłodniona komórka jajowa przez 3-4 dni będzie przemieszczała się w kierunku macicy i przyjmie formę moruli, czyli kuli zbudowanej z 12-16 blastomerów (komórek). Natomiast w macicy, morula staje się blastocystą, składającą się ze 100 komórek. Z niektórych komórek powstanie embrion, z innych – błony płodowe i łożysko. Po ok. 9 dniach dochodzi do implantacji, czyli zagnieżdżenia się blastocysty w macicy. Teraz twoje dziecko ma 0,2 mm wielkości.


Opracowała: redakcja Babyneo.pl