Kalendarz ciąży

Tygodnie

7 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży objawy

W drugim miesiącu ciąży twoje ciało jeszcze nie uległo widocznym zmianom. Póki co, z łatwością mieścisz się w swoje ubrania i jeszcze nikt na twój widok nie zorientował się, że spodziewasz się dziecka. O twoim odmiennym stanie przypominają ci typowe objawy ciążowe, czyli poranne mdłości, permanentne zmęczenie i częste parcie na mocz. Teraz twoje zapotrzebowanie na witaminy gwałtownie rośnie, dlatego powinnaś urozmaicić dietę tak, aby tobie i maluszkowi niczego nie zabrakło. Lekarz może ci też zalecić korzystanie z suplementacji preparatami dla kobiet w ciąży. Staraj się codziennie spożywać produkty zawierające żelazo (chude mięso, warzywa strączkowe, żółtka jaj), by zapobiec groźnej anemii, która negatywnie wpływa na rozwój dziecka.

Możesz też zwrócić uwagę na pogorszenie kondycji i zadyszkę, która do tej pory się nie pojawiała. Jednak nie ma powodu do obaw – po prostu przekazujesz dziecku tlen i twoje serce bije teraz znacznie intensywniej, co prowadzi do przyspieszenia oddechu. Być może odczujesz też dyskomfort w podbrzuszu spowodowany dalszym rozciąganiem więzadeł macicy (teraz odpowiada wielkości pomarańczy). Przy okazji porannych mdłości możesz też zauważyć u siebie nadmierne wydzielanie śliny – obie dolegliwości są ze sobą powiązane.

Rozwój dziecka – intensywny wzrost embrionu

Nic dziwnego, że czujesz się coraz bardziej zmęczona, bowiem od siódmego tygodnia twoje dziecko rośnie w tempie aż 1 mm dziennie! Wprawdzie na razie nie jest większe od niewielkiego orzeszka, ale już coraz bardziej przypomina człowieka. Zawiązki rąk i nóg stają się coraz dłuższe i zaczynają wykształcać maleńkie paluszki z liniami papilarnymi. Co więcej, maluszek może już poruszać kończynami i tułowiem, choć ty oczywiście jeszcze tego nie wyczujesz. W siódmym tygodniu powiększa się też główka dziecka i formuje się narząd gardłowy. Widoczne są też zarysy noska i ust, a po bokach głowy pojawiają się dwie ciemne plamki, czyli zalążki oczu. Kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że od teraz na podstawie badania USG lekarz nie tylko może stwierdzić, czy rozwój dziecka jest prawidłowy, ale i rozpoznać główne elementy jego budowy.



Opracowała: redakcja Babyneo.pl
 

Następny artykuł: 8 tydzień ciąży