Kalendarz ciąży

Tygodnie

6 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży objawy

W szóstym tygodniu powiększająca się macica zaczyna napierać na pęcherz, a nerki produkują większą ilość moczu. Będziesz znacznie częściej biegała do łazienki i niestety – nadmierne parcie na mocz będziesz odczuwać aż do końca ciąży. Intensywne wydzielanie progesteronu spowoduje nasilenie się objawów, a poranne mdłości mogą przybrać formę uciążliwych wymiotów. Jeśli zdarzają się częściej niż 3 razy w ciągu dnia, skonsultuj się z lekarzem. Być może konieczne okaże się przyjmowanie leków przeciwwymiotnych, z uwagi na ryzyko odwodnienia organizmu.

Ponadto od szóstego tygodnia ciąży twoje piersi przygotowują się do wytwarzania pokarmu, dlatego mogą stać się bardziej wrażliwe niż dotychczas. Możesz też skarżyć się na bóle brzucha, które we wczesnej ciąży mogą być spowodowane powiększaniem macicy. Jeśli jednak zauważyłaś inne niepokojące objawy, np. plamienie czy skurcze, koniecznie udaj się do lekarza.

Wielkość zarodka w badaniu USG

Twoje dziecko rozwija się w zawrotnym tempie. Jego ciało zmienia się dzień po dniu, ale wciąż jest jeszcze zbyt małe, być mogła dojrzeć je na badaniu USG. Szósty tydzień to okres intensywnego rozwoju układu nerwowego, gdyż z cewy nerwowej zaczyna powstawać rdzeń kręgowy. Dlatego bardzo ważne jest, abyś codziennie przyjmowała kwas foliowy (powinnaś go brać od początku ciąży), który zapobiega wadom wrodzonym takim jak np. rozszczep kręgosłupa.

Do tej pory twoje dziecko posiadało wyraźną głowę i ogonek, natomiast od szóstego tygodnia zaczynają wykształcać się zawiązki kończyn – najpierw rąk, potem nóg. Następuje dalsze formowanie twarzy, powstają na niej fałdki, z które za niedługo przeobrażą się w policzki i podbródek. Pojawia się też otwór będący zalążkiem ust i kanały ucha środkowego. Stopniowo rozwijają się kolejne organy – wątroba, żołądek, płuca i trzustka. Co prawda serduszko zaczęło bić dwa tygodnie temu, ale dopiero teraz zaczyna pompować krew i powstają jego komory. Pod koniec szóstego tygodnia powinnaś już zobaczyć bicie serca twojego dziecka na monitorze USG.


Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 7 tydzień ciąży