Kalendarz ciąży

Tygodnie

40 tydzień ciąży

40 tydzień ciąży

40 tydzień ciąży

Nadszedł długo wyczekiwany moment i twoje ciało szykuje się do trudnego wyzwania – wydania na świat twojego upragnionego dziecka. Tuż przed tą doniosłą chwilą,  rośnie poziom estrogenu, który wywołuje skurcze porodowe i zmiękcza ścianki szyjki macicy.
Jeśli skurcze są regularne, nie łagodzi ich zmiana pozycji, a ty zauważyłaś na bieliźnie gęsty czop śluzu, szykuj się na wyjazd do szpitala.

Twoje ciało nadal nie sygnalizuje, że nadszedł czas porodu? Nie denerwuj się, bardzo niewiele dzieci rodzi się w terminie ustalonym przez lekarza. Ciąża trwająca 2 tygodnie dłużej nie stanowi zagrożenia, choć w tym czasie powinnaś być pod ścisłą kontrolą lekarza i poddawać się badaniom kontrolującym stan dziecka. Warto dodać, że ciąża przenoszona nawet o 14 dni zwykle nie jest wskazaniem do rezygnacji z porodu siłami natury.
Rozwiązanie stało się kwestią godzin, a ty czujesz narastający niepokój i strach? Nie obawiaj się, twoje ciało doskonale wie, co robić i z pewnością dasz sobie radę. To w  końcu ty przez 9 miesięcy nosiłaś maluszka pod sercem i dbałaś o jego rozwój. Teraz nastąpi długo wyczekiwane zwieńczenie tego trudu, a ty wreszcie będziesz mogła przytulić swoje dziecko.

Rozwój dziecka – płód staje się noworodkiem

Za chwilę na świecie pojawi się maluszek ważący ok. 3,5 kg i mierzący 50 cm. Na razie usadowił się w wygodnej dla siebie pozycji i czeka na dalszy rozwój wydarzeń.

Na początku jego wygląd może nieco odbiegać od twoich wyobrażeń – główka może być lekko odkształcona (efekt przeciskania się przez kanał rodny), a ciało „ubrane” w resztki mazi płodowej. Nie zdziw się też, że tuż po narodzinach twoje dziecko zauważalnie straci na wadze – to normalne i czasem maluch traci aż 1/10 masy urodzeniowej.
Po kilku dniach noworodek przytyje i zaprezentuje się w pełnej krasie, a ty będziesz mogła zachwycać się doskonałością małego ciała.  


Opracowała: redakcja babyneo.pl

Następny artykuł: Poronienie