Kalendarz ciąży
Tygodnie
29 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży - twój organizm
Zauważyłaś, że z twoich piersi zaczyna sączyć się pokarm? To tzw. siara, która zawiera solidną porcję przeciwciał, dlatego noworodek powinien wypić jej jak najwięcej. Unikaj stymulacji piersi, gdyż drażnienie brodawek nasila wyciek mleka, może też wywołać skurcze macicy.
Mimo rosnącego brzucha nie unikaj lekkiej aktywności fizycznej (np. jogi dla ciężarnych). Dzięki temu będziesz miała lepszy nastrój i pomożesz swojemu sercu, które teraz pracuje za dwoje. Poza tym, zachowanie dobrej kondycji sprawi, że łatwiej zniesiesz poród i szybciej wrócisz do formy sprzed ciąży.
W III trymestrze może niepokoić cię częste łapanie zadyszki. Twoja powiększająca się macica jest jak tłok, który uciska na przeponę, która z kolei napiera na serce i płuca. To normalny, choć uciążliwy objaw, który możesz złagodzić wypoczynkiem i spacerami na świeżym powietrzu. Aby duszności nie przeszkadzały ci podczas snu, unikaj leżenia na plecach. Zamiast tego kładź się na lewym boku, z poduszką między udami.
Rozwiązanie zbliża się wielkimi krokami i nic dziwnego, że zaczynasz odczuwać lęk i łatwo się denerwujesz. Na stres pomoże ci masaż (najlepiej wykonany przez partnera), lekka literatura i przygotowanie wyprawki dla dziecka.
Rozwój dziecka – dalsze kształtowanie mózgu
To właśnie twoje dziecko jest odpowiedzialne za pojawienie się mleka w piersiach. W małym organizmie dochodzi do wydzielania męskich hormonów płciowych androgenów, które przenikają do łożyska. Tam, ulegają przemianie i powstają z nich estrogeny, które z kolei pobudzają produkcję prolaktyny – hormonu ciążowego, który odpowiada m.in. za wytwarzanie pokarmu. W łożysku produkowane są też przeciwciała chroniące malucha przez infekcjami.
Dziecko jest już całkiem duże – waży ok. 1,2 kg i razem z wyprostowanymi nóżkami mierzy 37 cm. Ma coraz mniej miejsca na harce, a ty dzięki temu możesz zobaczyć kontury jego ciała uwypuklające się na brzuchu, gdy np. kopnie nóżką. Jednak przez większość czasu twoje dziecko śpi i zapada w fazę REM, o czym świadczą szybkie ruchy gałek ocznych. Na tym etapie snu mózg jest bardzo aktywny i twoje dziecko doświadcza swoich pierwszych marzeń sennych.
W mózgu dziecka wykształcają się ośrodki mowy, węchu, czucia i słuchu. Płód natychmiastowo reaguje na bodźce, dlatego staraj się zapewniać mu jak najwięcej pozytywnych odczuć. Słuchaj łagodnej muzyki, unikaj gwałtownych zmian pozycji i aż do porodu powstrzymaj się od oglądania niepokojących thrillerów w kinie.
Opracowała: redakcja Babyneo.pl
Opracowała: redakcja Babyneo.pl
Reklama
Następny artykuł: 30 tydzień ciąży