Kalendarz ciąży

Tygodnie

25 tydzień ciąży

25 tydzień ciąży

Co się dzieje w twoim organizmie 25 tygodniu ciąży?

Zastanawiasz się, gdzie podziały się twoje zgrabne ruchy? Twoja ociężałość jest jednak w pełni uzasadniona, bowiem macica jest już wielkości piłki nożnej. Powiększający się brzuch może wywołać uczucie swędzenia skóry, ale postaraj się powstrzymać od jej drapania. Zamiast tego stosuj kosmetyki nawilżające i zapobiegające rozstępom.
Teraz też możesz wyraźnie odczuwać nieregularne, bezbolesne skurcze przepowiadające. Skurcze Braxtona-Hicksa są całkowicie zdrowym objawem –  ich rolą jest przygotowanie macicy do skurczów porodowych.

W tym okresie ciąży możesz też odczuwać rozmaite dolegliwości, mniej lub bardziej utrudniające normalne funkcjonowanie. Do częstych przypadłości pod koniec II trymestru należą: zgaga, wzdęcia, bezsenność, bóle w pachwinach, obrzęki nóg, zaparcia i wzdęcia. Pamiętaj jednak, by nie leczyć się na własną rękę. Każdy lek powinien być konsultowany z lekarzem, a stosowanie lewatyw czy środków przeczyszczających jest zabronione. Zamiast tego postaw na dietę bogatą w błonnik (warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste) i pij więcej niegazowanej wody mineralnej.

25 tydzień - waga i ruchy dziecka

Płód waży już 700 g i mierzy ok. 22 cm (31 cm razem z wyprostowanymi nóżkami), czyli jest wielkości bakłażana. Jego ruchy przestają być waszą wspólną tajemnicą. Od teraz kopnięcia może wyczuć (a nawet zobaczyć) każdy, kto w porę położy dłoń na twoim brzuchu.  Dziecko jest coraz lepiej przygotowane do przyjścia na świat – jego oczka i nozdrza zaczynają się otwierać, a ciałko powoli nabiera różowej barwy.

Dalszym zamianom ulega układ płciowy, u chłopców jądra zstępują do moszny i otwiera się pochwa u dziewczynek. Rozwija się też mózg, w którym powstają następne warstwy kory mózgowej.
Gdy skierujesz światło na swój brzuch, maluch silnie na nie zareaguje, podobnie jak na głos i zmianę temperatury. Jeśli jeszcze tego nie robiłaś, jak najczęściej mów do maluszka, śpiewaj mu kołysanki i dbaj o pozytywne nastawienie. Pamiętaj, że już teraz możesz zadbać o samopoczucie twojego dziecka.


Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 26 tydzień ciąży