Kalendarz ciąży
Tygodnie
26 tydzień ciąży
Co się dzieje w twoim organizmie?
Nadchodzi kres II trymestru i nieubłaganie zbliżasz się do ostatniego etapu ciąży. Podczas gdy I trymestr był dla ciebie trudny ze względu na nową sytuację i uciążliwe dolegliwości, w II trymestrze wyraźnie poczułaś przypływ energii. Jednak teraz, gdy twój brzuch jest już dość pokaźnych rozmiarów, możesz coraz gorzej znosić kolejne tygodnie. W tym trudnym czasie nie przemęczaj się i staraj się dużo wypoczywać.
O ile odżywiasz się racjonalnie, w 26 tygodniu ciąży powinnaś ważyć do 10 kg więcej niż na początku ciąży. Twój brzuch to spore obciążenie dla kręgosłupa, dlatego coraz częściej możesz cierpieć z powodu bólu pleców i krzyża. Oprócz tego możesz skarżyć się na ból głowy i dyskomfort w okolicach miednicy.
Kiedy poczujesz się lepiej i będziesz miała ochotę działać, najlepiej zajmij się czymś absorbującym i przyjemnym, czyli kompletowaniem wyprawki dla noworodka. Wspólnie z partnerem przygotujcie pokoik dla dziecka, ale unikaj oparów z farby czy lakieru. Jeśli noworodek będzie spał w waszej sypialni, przeznaczcie mu specjalny kącik na łóżeczko i przewijak. W wolnych chwilach staraj się bliżej poznać tematykę okołoporodową. Będziesz spokojniejsza, jeśli dowiesz się jak przebiega akcja porodowa, jak łagodzić bóle porodowe i jak obecność partnera wpływa na twoje samopoczucie podczas porodu. Te wszystkie informacje (a także znacznie więcej) zdobędziesz uczestnicząc w szkole rodzenia, za którą już teraz warto się rozejrzeć.
26 tydzień ciąży waga dziecka
Twoje dziecko osiągnęło wagę ok. 900 g i urosło do 23 cm – nadal ma wielkość bakłażana. Choć jego płuca wytwarzają już surfaktant, czyli substancję umożliwiającą oddychanie powietrzem, nie są jeszcze w pełni wykształcone. Jednak dzięki współczesnym osiągnięciom medycyny neonatalnej, wcześniaki urodzone w tym tygodniu mają już szanse na przeżycie.
Teraz rozwój płodu przebiega łagodnie. Jego skóra nadal jest czerwona i pofałdowana, a ciało bardzo drobne, ponieważ organizm wytworzył zbyt małą ilość warstwy tłuszczowej. Zanim dziecko spotka się z mamą, nabierze masy, a jego skóra stanie się grubsza i nabierze właściwego kolorytu.
Czy wiesz, że twoje dziecko patrzy już na świat? Co prawda na razie nie ma zbyt zróżnicowanych widoków, ale dla niego to i tak ogromne wydarzenie. Otwarte oczka są na razie niebieskie, a ostateczny kolor uzyskają kilka miesięcy po porodzie.
Maluch wciąż pracuje nad koordynacją ruchową – przeciąga się, obraca, ssie kciuk (a nawet palec u stopy) i szeroko ziewa. Z pewnością odczuwasz te ruchy, dzięki czemu już teraz możesz poznać temperament swojego dziecka.
Opracowała: redakcja Babyneo.pl
Reklama
Następny artykuł: 27 tydzień ciąży