Kalendarz ciąży
Tygodnie
23 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży - co się dzieje w organiźmie
Czujesz się ociężała i najchętniej położyłabyś się do łóżka? Nic dziwnego, twój brzuch jest coraz większy, podobnie jak piersi i… stopy. Relaksyna wydzielana w czasie ciąży może spowodować zmianę rozmiaru stopy o nawet jeden numer. Najlepiej zrezygnuj z obcasów i noś wygodne buty, które nie będą powodować ucisku opuchniętych stóp. To samo dotyczy też stanika – używaj modeli dobrze podtrzymujących biust, ale bez sztywnych fiszbin.
Jeśli do tej pory nie miałaś kłopotów ze snem, teraz może się to zmienić. Brzuch przeszkadza w wygodnym ułożeniu na łóżku, a jak już zdołasz zasnąć, maluszek budzi cię swoją codzienną gimnastyką. Poza tym, twój sen co i rusz skutecznie przerywa parcie na mocz. W takich warunkach trudno się wyspać, dlatego przed pójściem do łóżka postaraj się zrelaksować. Słuchaj spokojnej muzyki, przeczytaj książkę, poproś partnera o masaż.
Z powodu podwyższonego poziomu estrogenu możesz zauważyć, że twoje włosy stały się bardziej gęste, a twarz gładsza. Niestety, ten pozytywny efekt działania hormonów zniknie po porodzie.
Im bliżej rozwiązania, tym większe masz obawy? Dobrym lekarstwem na ciążowe niepokoje może być uczestnictwo w szkole rodzenia. Z kursu prowadzonego przez wykwalifikowane położne i fizjoterapeutów, powinny skorzystać zwłaszcza pierworódki, które mają wątpliwości czy podołają roli mamy. Oczywiście nawet jeśli już rodziłaś, warto wybrać się do szkoły rodzenia choćby po to, by nawiązać znajomości z innymi kobietami spodziewającymi się dziecka i wziąć udział w ćwiczeniach ogólnousprawniających. Dwudziesty trzeci tydzień to odpowiedni moment, by rozejrzeć się za taką placówką.
Rozwój dziecka – regularny rytm dnia
Twojemu dziecku przybywa tkanki tłuszczowej, ale mimo to jego sylwetka nadal nie prezentuje się imponująco. Maluszek jest bardzo szczupły, a jego pomarszczoną, czerwoną skórę pokrywa meszek i maź płodowa. Dlaczego skóra jest czerwona? Otóż odkłada się w niej barwnik, dzięki któremu ciałko nie jest już tak przezroczyste jak na początku.
W 23. tygodniu ciąży płód nadal „oddycha” wodami płodowymi, ale płuca potrzebują jeszcze trochę czasu, zanim będą zdolne do aspiracji tlenu ze środowiska. Twoje dziecko śpi i ćwiczy w regularnych porach, o czym przekonujesz się co wieczór, gdy chcesz położyć się spać. Jego ruchy coraz bardziej dają ci się we znaki, co nie dziwi zważywszy na fakt, że maluch waży 0,5 kg i ma już 20 cm długości, a gdyby rozciągnął nóżki – nawet 30 cm.
Opracowała: redakcja Babyneo.pl
Opracowała: redakcja Babyneo.pl
Reklama
Następny artykuł: 24 tydzień ciąży