Kalendarz ciąży

Tygodnie

19 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży

Co się dzieje w 19 tygodniu?

Mimo że twój brzuch jest coraz większy, ty masz znacznie więcej energii niż na początku ciąży i wyraźnie lepsze samopoczucie (co potwierdzi twoje otoczenie). Pozytywnie nastraja cię zwłaszcza fakt, że już wyczułaś pierwsze ruchy dziecka lub stanie się to lada moment.

To radosne oczekiwanie mogą psuć uciążliwe dolegliwości. W II trymestrze ciąży możesz uskarżać się na obrzęki nóg spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie i uciskiem macicy na żyłę wrotna. Ten mało przyjemny objaw zagraża zwłaszcza tym kobietom, które zaniechały aktywności fizycznej i długotrwale przebywają w pozycji stojącej. W zniwelowaniu obrzęków pomoże ci wypoczynek z uniesionymi nogami, smarowanie nóg żelem chłodzącym i picie dużych ilości niegazowanej wody mineralnej. Jeśli zauważyłaś, że opuchlizna nie znika po odpoczynku i obejmuje również twarz lub ręce, koniecznie udaj się do lekarza. Takie obrzęki mogą być symptomem zaburzenia krążenia lub schorzeń nerek. Jeśli oprócz opuchlizny masz podwyższone ciśnienie, boli cię głowa i gorzej widzisz, konieczne będą badania w kierunku zatrucia ciążowego. W takim wypadku nie zwlekaj z wizytą u lekarza – zatrucie ciążowe stanowi zagrożenie dla ciebie i dziecka.

Oprócz uczucia ciężkich nóg mogą męczyć cię zawroty głowy, szczególnie intensywne tuż po wstaniu z łóżka. Unikaj zatem nagłych zmian pozycji, wstawaj z łóżka „na raty” podpierając się krzesłem i śpij na lewym boku.

Rozwój dziecka – 19 tydzień ciąży waga dziecka

Twoje dziecko waży 200 g i mierzy 15 cm (wielkość od czubka głowy do pośladków), a więc mniej więcej tyle, ile owoc mango. W tym tygodniu włókna nerwowe pokrywają się substancją izolującą, tzw. mieliną,  co pomoże maluszkowi w lepszej koordynacji ruchów.

Na tym etapie ciąży płuca płodu są co prawda wykształcone, ale wciąż nie spełniają swojej roli. Zamiast tego dziecko ćwiczy oddech połykając wody płodowe, które opuszczą jego płuca dopiero w czasie porodu.
Wartym uwagi jest fakt, że układ krwionośny już pracuje i w małym organizmie krąży do 30 litrów krwi.
Staraj się też zwracać uwagę na to, jakie dźwięki docierają do uszu twojego dziecka. Właśnie teraz twardnieją kosteczki słuchowe, odpowiedzialne za przekazywanie dźwięku i maluszek coraz wyraźniej słyszy. Jako że mózg zaczyna interpretować impulsy nerwowe z bodźców akustycznych, twoje dziecko zaczyna „rozumieć” dźwięki. Głośny krzyk może go wystraszyć, a melodyjna kołysanka – uspokoić.  

Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 20 tydzień ciąży