Kalendarz ciąży

Tygodnie

16 tydzień ciąży

16 tydzień ciąży

Co się dzieje w 16 tygodniu?

Zastanawiasz się, kiedy wreszcie odczujesz ruchy dziecka? Uważaj, to może się stać już w tym tygodniu. Choć na pierwsze kopnięcia jest jeszcze za wcześnie, od teraz możesz zauważyć lekkie łaskotanie, przelewanie i muśnięcia. Jeśli jesteś szczupła, odczujesz je intensywniej, choć większość kobiet musi z tym poczekać do 20 tygodnia ciąży. Niestety, możesz też doświadczać mniej przyjemnych objawów. Mogą ci dokuczać problemy z trawieniem i wynikające z nich bóle brzucha, zaparcia, gazy i wzdęcia.

Zauważyłaś na swoich nogach pajączki, czyli popękane naczynka krwionośne? Choć część z nich ulegnie wchłonięciu, obserwuj je i w razie gdyby stały się bardziej widoczne, skonsultuj się z lekarzem. Jeśli oprócz pajączków doskwierają ci bóle i uczucie ciężkości nóg oraz mrowienie, prawdopodobnie zagrażają ci żylaki. Aby im zapobiec unikaj długotrwałego stania w jednej pozycji i siadaj w taki sposób, aby nie uciskać ud i łydek. Podczas wypoczynku unoś nogi do góry, a zwykłe rajstopy zastąp przeciwżylakowymi.

Od 16 tygodnia, a może nawet wcześniej, możesz uskarżać się na bolesne kurcze łydek spowodowane niedoborem magnezu. Poziom tego pierwiastka wyrównasz za pomocą suplementów diety zawierającymi magnez i witaminę B6, która ułatwia jego wchłanianie. Pamiętaj jednak że przyjmowanie jakichkolwiek leków (także tych bez suplementów) należy konsultować z lekarzem. Uważaj też na ulubione napoje, bowiem kawa i herbata wypłukują magnez z organizmu.

W II trymestrze ciąży możesz mieć problemy ze skupieniem uwagi, ale ten objaw nie będzie towarzyszył ci zbyt długo. Zapewne zauważyłaś też, że spanie na plecach i na brzuchu powoduje coraz większy dyskomfort. Nic dziwnego, maluch rośnie, uciskając przy tym narządy wewnętrzne i utrudniając przepływ krwi. Staraj się zatem spać na lewym boku, najlepiej z poduszką między udami – to najlepsza pozycja na zdrowy, spokojny sen dla przyszłej mamy.

16 tydzień ciąży  - jak wygląda dziecko?

Spójrz na swoją dłoń i wyobraź sobie, że twoje dziecko jest niewiele mniejsze od niej! To dobre porównanie do płodu ważącego od 85 do 140 gramów i mierzącego ok. 10-12 cm. Jego mięśnie cały czas pracują, więc lada dzień odczujesz ruchy swojego dziecka. Już teraz maluch kopie, wierzga, porusza kończynami i ćwiczy mięśnie plecków i mimikę. Pamiętaj, że dziecko słyszy już dźwięki dobiegające z zewnątrz, zatem nie wahaj się śpiewać, nucić ulubioną melodię czy słuchać muzyki. Uważaj też, by nie uderzyć się w brzuch, bowiem teraz płód jest bardzo wrażliwy na takie bodźce. Poza tym, dziecko cały czas doskonali swój „wygląd”. W 16 tygodniu jego nosek jest już dobrze ukształtowany, podobnie jak oprawa oczu, czyli rzęsy i brwi. Co więcej, gałki oczne zaczynają się poruszać na boki, choć na razie są skryte pod powiekami. Małe ciałko jest też nadal prawie przezroczyste i pokryte ochronnym meszkiem.

Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 17 tydzień ciąży