Kalendarz ciąży

Tygodnie

13 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

Co się dzieje w 13 tygodniu ciąży?

Co prawda twoja macica jest już wielkości niewielkiego melona, ale ty czujesz się coraz lepiej. Teraz to nie jajniki, a łożysko produkuje hormony ciążowe. Dlatego twoje dziecko jest bezpieczniejsze, a przykre dolegliwości powoli odchodzą w zapomnienie. Ustępują mdłości, bolesność piersi i permanentne zmęczenie. U niektórych kobiet ciąża zaczyna być widoczna, choć  u większości pojawia się jedynie lekka wypukłość w dolnej części brzucha. To, czy u ciebie ktoś rozpozna odmienny stan, zależy od twojego wzrostu i budowy ciała.

Od 13 tygodnia możesz tyć w tempie 0.5 kg na tydzień i to nie tylko z powodu powiększającej się tkanki tłuszczowej. Na twoją wagę ma wpływ rosnące dziecko, łożysko i płyn owodniowy, a także powiększona macica i piersi oraz większa ilość krwi przepływającej przez twój układ krążenia. Co prawda u progu II trymestru ryzyko poronienia jest niższe, ale nadal unikaj dźwigania ciężarów i intensywnej aktywności fizycznej. To też najlepszy czas na delektowanie się swoim stanem. Jeszcze nie czujesz się ociężała, a jednocześnie masz znacznie lepsze samopoczucie niż na początku ciąży.
 

13 tydzień ciąży, jak wygląda dziecko?

Od 13 tygodnia twoje dziecko zaczyna stroić miny! Potrafi już zmarszczyć czółko, ziewnąć, wydąć policzki a nawet ściągać wargi w ryjek. Zdarza mu się też ssać paluszki, gdy tylko przybliżą się do ust. Reaguje na wibracje wywołane przez dźwięki, porusza gałkami ocznymi. Dziecko połyka też wody płodowe, najchętniej robi to wtedy, gdy znajdzie się w nich glukoza. Mały organizm przygotowuje się w ten sposób do trawienia pokarmu i zaczyna rozpoznawać smak. 

Choć ty tego nie czujesz, maluszek wciąż intensywnie ćwiczy rozwijając zmysł dotyku, układ ruchu i układ nerwowy. Twoje dziecko łapie pępowinę, porusza kończynami i głową, zgina paluszki u stóp, fika koziołki, chwyta swoje nóżki, może się też drapać. Jednym słowem, maluszek zaczyna dokazywać na długo zanim się urodzi. Właśnie teraz wykształca się u niego odruch szukania piersi, który będziesz mogła zobaczyć tuż po porodzie. Dziecko jest już całkiem duże – ma już ponad 7 cm długości, co odpowiada wielkości brzoskwini.

Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 14 tydzień ciąży