Kalendarz ciąży
Tygodnie
10 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży objawy
W dziesiątym tygodniu nadal mogą dolegać ci mdłości. Jeśli są wyjątkowo nasilone, możesz schudnąć zamiast przybierać na wadze. Powiększający się trzon macicy uciska na pęcherz, zatem będziesz jeszcze częściej biegać do toalety. Możesz też stwierdzić, że twoja tarczyca jest większa, a dziąsła krwawią. Niestety, w dziesiątym tygodniu wciąż możesz ulegać zmiennym nastrojom i będziesz mieć skłonność do częstego popadania w rozdrażnienie. Twój biust stanie się jeszcze pokaźniejszy, tkliwy i obrzmiały. Aby zapobiec rozstępom, możesz stosować kosmetyki do pielęgnacji biustu. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie nadają się dla przyszłej mamy, dlatego szukaj linii kosmetycznej dla ciężarnych.
Twoje dziecko intensywnie się rozwija i potrzebuje niezbędnych składników odżywczych. Zwracaj zatem uwagę na swoją dietę – nie może w niej zabraknąć produktów będących źródłem wapnia, w przeciwnym razie dziecko będzie pobierało go od ciebie. Zapotrzebowanie na wapń pokryje mleko, jogurty, sery, fasola i brokuły. Kolejnym ważnym pierwiastkiem, który musi zajmować stałą pozycję w twoim jadłospisie, jest żelazo. Jego niedobory mogą wywołać anemię, niebezpieczną zarówno dla ciebie, jak i dziecka. Skonsultuj się z lekarzem jeśli zauważyłaś u siebie wyraźne osłabienie (nawet po wypoczynku), kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, mroczki przed oczami, kłopoty z paznokciami i włosami. Jeśli lekarz potwierdzi anemię, z pewnością zaordynuje terapię doustnymi preparatami żelaza.
Intensywne ruchy płodu
Choć oczka twojego dziecka skrywają zamknięte powieki, ono wcale nie śpi! W dziesiątym tygodniu ciąży płód intensywnie porusza kończynami i uczy się otwierać usta. Jego główka nadal jest nieproporcjonalnie duża, ale między paluszkami nie ma już błony, a dłonie przyjmują właściwe rozmiary. Twoje dziecko zgina też rączki w łokciach, a jego miniaturowe ramiona są już dobrze wykształcone. Mały organizm posiada już wszystkie narządy wewnętrzne, które teraz już jedynie rosną i rozwijają się. Ponadto ciało dziecka jest już dobrze chronione, otacza je gruba kosmówka (która w przyszłości stanie się łożyskiem) i błony płodowe. Co prawda, płód wykazuje większą niż do tej pory odporność na czynniki zewnętrzne, ale nadal nie powinnaś brać żadnych lekarstw bez porozumienia z lekarzem, ani poddawać się prześwietleniu rentgenowskiemu. W 10 tygodniu ciąży twoje dziecko urosło już do 3 cm, a więc jest wielkości przeciętnej truskawki.Opracowała: redakcja Babyneo.pl
Reklama
Następny artykuł: 11 tydzień ciąży