Ząbkowanie – jak uśmierzyć dolegliwości ?

Ząbkowanie – jak uśmierzyć dolegliwości ?

Ząbkowanie u dzieci

Ząbkowanie to fizjologiczny proces, który u większości polskich niemowląt rozpoczyna się pomiędzy 6- 11 miesiącem życia.
Zwykle jako pierwsze pojawiają się dolne „jedynki”,  a kolejność pojawiania się następnych ząbków można znaleźć w tzw. kalendarzach ząbkowania. Czasem zdarza się, że jako pierwsze pojawiają się np. „dolne dwójki”, a nawet kły. Nie zawsze też kolejne ząbki pojawiają się z książkową kolejnością. Tego typu odstępstwa zwykle nie powinny być powodem do niepokoju. Często zdarza się wówczas, że u mamy lub taty pierwsze zęby pojawiały się w takiej nietypowej kolejności. Biorąc pod uwagę indywidualne różnice, przyjmuje się że u większości dzieci ząbkowanie kończy się około 36 miesiąca życia.

Objawy typowe dla ząbkowania

Dla doświadczonej mamy rozpoznanie rozpoczynającego się ząbkowania nie będzie być może trudne, jednak gdy jest to Twoje pierwsze dziecko – może okazać się wyzwaniem.

Klasyczne objawy ząbkowania u niemowląt to:
- nadmierne ślinienie się;
- wkładanie do buzi i gryzienie twardych przedmiotów np. grzechotki;
- zwiększona drażliwość, skłonność do płaczu;
- ból lub tkliwość dziąseł
- pogorszenie apetytu czy jakości snu.

Zwykle pojawiają się one pomiędzy 6-11 miesiącem życia, wraz z rozpoczęciem ząbkowania.
Uwaga! Objawy takie jak biegunka, gorączka (>38 stopni), wysypka, zły stan ogólny dziecka nie są typowe dla ząbkowania, nawet jeśli pojawiają się w typowym dla niego czasie. Jeśli pojawią się powyższe objawy dziecko powinno być zbadane przez lekarza pediatrę.

Co można zrobić, by zmniejszyć dyskomfort związany z ząbkowaniem?

Jeśli zauważyłaś, że u Twojego dziecka ząbkowanie powoduje dyskomfort, możesz rozważyć zastosowanie poniższych wskazówek.

- Masuj dziąsełka. Nie zapominając o uprzednim dokładnym umyciu rąk mydłem antybakteryjnym, masuj dziąsełka swojego dziecka. Taki delikatny masaż możesz wykonywać bezpośrednio swoim palcem lub owinąć go w zwilżoną gazę.

- Wykorzystaj gryzak. Będzie działał podobnie do masażu przeprowadzonego przez Ciebie, a maluch przy okazji traktuje go jak zabawkę.

- Pamiętaj o kojącym działaniu zimna. Możesz to zrobić na kilka sposobów m.in. przeprowadzając masaż dziąseł z użyciem gazy zwilżonej zimną wodą. Innym sposobem jest schłodzenie w lodówce gryzaka i podanie go niemowlęciu.
Nie należy gryzaka umieszczać w zamrażarce, ponieważ grozi to powstaniem odmrożeń.

- Dbaj o higienę obszaru wokół ust. Wzmożone ślinienie jest naturalną częścią procesu ząbkowania. Nadmiar śliny działa drażniąco na okolice ust i może prowadzić do wystąpienia podrażnień skóry, co dodatkowo nasili dyskomfort Twojego dziecka związany z ząbkowaniem. Aby temu zapobiec, dbaj o zachowanie tej okolicy w suchości. Zastosowanie kremu nawilżającego dla niemowląt może zmniejszyć ryzyko wystąpienia podrażnień.

- Metody farmakologiczne. Z dostępnych środków najczęściej wykorzystywane są miejscowo stosowane maści i żele o działaniu znieczulającym, które wcierane w dziąsełka zmniejszają dolegliwości bólowe. Zapytaj o dostępne preparaty lekarza pediatrę. Nie jest natomiast zalecane stosowanie doustnych lub doodbytniczych środków przeciwbólowych w celu zmniejszenia dolegliwości związanych z ząbkowaniem.

- Dbaj o nowe ząbki. Już  po pojawieniu się pierwszego ząbka mlecznego, więcej uwagi powinnaś poświęcić dbałości o higienę jamy ustnej Twojego dziecka. Zaleca się, by u niemowląt szczotkować zęby specjalną małą szczoteczką, przynajmniej 2 razy dziennie. Do tego celu najlepiej wykorzystać pastę do zębów dla niemowląt, która zawiera odpowiednią ilość fluoru. Po zakończonym szczotkowaniu, resztki pasty należy usunąć z buzi dziecka kawałkiem nawilżonej gazy owiniętej wokół palca.


Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: Rozwój noworodka II tydzień