Kalendarz rozwoju dziecka
Tygodnie
Miesiące
Lata
Rozwój noworodka II tydzień
Minął pierwszy tydzień życia dziecka. Maluch powoli oswaja się z nowym środowiskiem, coraz częściej otwiera oczy i obserwuje otoczenie, choć jeszcze nie potrafi na dłużej skupić wzroku na konkretnym obiekcie. Jego doba składa się już nie tylko ze snu i karmienia, ale również z okresów aktywnego czuwania.
Rozwój w 2 tygodniu życia
W drugim tygodniu życia noworodek wykazuje nieco większe zainteresowanie światem niż w pierwszych dniach. Powód jest prosty: zregenerował już część sił po wyczerpujących narodzinach. Zniknęła widoczna po porodzie opuchlizna na buzi, a główka – jeśli była zniekształcona na skutek przeciskania się przez kanał rodny – jest już zaokrąglona. Dotykając jej, można wyczuć ciemiączka (przednie i tylne).Dłonie i stopy wciąż mogą być lekko sine, co jest dowodem, że układ krążenia nie jest jeszcze w pełni sprawny. Krwi trudniej jest dotrzeć do „skrajnych” części ciała, więc mogą być one nieco chłodniejsze – dlatego radzi się, aby to, czy dziecku jest ciepło, czy zimno, sprawdzać, dotykając jego karku.
W dalszym ciągu można zauważyć, że noworodek lekko zezuje. Można też zaobserować pierwotne odruchy, m.in. odruch Moro, odruch ssania, chwytania, szukania piersi po dotknięciu warg czy policzka noworodka, odruch Babińskiego, toniczny odruch szyjny.
Rozwój emocjonalno-intelektualny
Sen to główne zajęcie malucha w drugim tygodniu życia, lecz jednocześnie wydłużają się okresy aktywnego czuwania, gdy rozgląda się po otoczeniu, choć jeszcze w nieskoordynowany sposób. Uważny rodzin dostrzeże, że noworodek zainteresuje się, kiedy w zasięgu jego wzroku (a więc najlepiej w odległości ok. 20-30 cm) pojawi się twarz opiekuna.Noworodkowi wciąż sprawia trudność odróżnienie pór dnia. Może się zdarzyć, że przebudzi się w środku nocy, gotowy do zabawy. Warto pamiętać, że ułatwminy maluchowi zaśnięcie, stwarzając mu takie warunki, jakie panowały w brzuchu mamy: kojąco działa na niego kołysanie, szum i ciasne owinięcie rożkiem czy kocykiem. Wiele maluchów delikatnie uśmiecha się, zasypiając. Nie są to jednak jeszcze świadome uśmiechy.
Zdrowie
Jeśli u malucha wystąpiła żółtaczka fizjologiczna, najpóźniej w drugim tygodniu życia powinna ustąpić. Skóra noworodka jest niezwykle delikatna i wrażliwa. Wystarczy zbyt długo odczekać ze zmianą pieluszki, aby na pupie powstały odparzenia. Na skórze ciała mogą też być widoczne różnego rodzaju zmiany: naczyniaki płaskie, prosaki, trądzik noworodkowy, a gdy panują wysokie temperatury – mogą też pojawić się potówki. W ciągu dwóch pierwszych tygodni życia zwykle odpada kikut pępowinowy, choć u niektórych dzieci utrzymywać się może nawet przez trzy tygodnie.Noworodkowi dokuczać może sapka, czyli ciężki oddech spowodowany niedrożnością nosa. Jej przyczyną może być infekcja, zalegające resztki ulanego pokarmu czy obrzęk błony śluzowej związany ze zbyt suchym powietrzem w pomieszczeniu, w którym maluch najczęściej przebywa. Należy pamiętać, że noworodek oddycha niemal wyłącznie przez nos, konieczne jest więc jego systematyczne oczyszczanie. W ustach natomiast pojawić się mogą pleśniawki.
Oddech noworodka jest płytszy i szybszy. Mogą wystąpić epizody jego wstrzymania, wynikające z niedojrzałości ośrodka w mózgu odpowiedzialnego właśnie za oddychanie. Jeśli nie trwają one dłużej niż 10 sekund, zwykle nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak są dłuższe, zdarzają się często bądź towarzyszą im niepokojące objawy, np. sinienie, należy skonsultować się z pediatrą. Może to być tzw. bezdech.
Dieta w 2 tygodniu
W pierwszym tygodniu życia noworodek traci na wadze, w drugim natomiast – zaczyna przybierać, zwykle ok. 120-220 g tygodniowo.Większości maluchów zdarza się ulewać pokarm. Zjawisko to wynika z faktu, że mięśnie zwieracza przełyku są jeszcze słabe i mleko, które trafiło do żołądka, cofa się. Przyczynia się także do niego połykanie powietrza podczas karmienia. Nasilone ulewanie może być też objawem alergii pokarmowej.
U dzieci karmionych piersią należy kontynuować podawanie witaminy D. Od 8. doby życia (do ukończenia 3. miesiąca) zaleca się również suplementację witaminy K (25 mikrogramów na dobę), która jest niezbędna do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi. Podawanie witamin D i K w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym należy uzgodnić z pediatrą.
2 tydzień - jak się bawić?
W drugim tygodniu od narodzin można rozpocząć pierwsze wspólne ćwiczenia, czyli kładzenie noworodka na brzuchu. Maluch, podejmując próby unoszenia główki, wzmacnia mięśnie kręgosłupa, rąk i klatki piersiowej, a przy okazji masuje brzuszek, co ułatwia pozbywanie się gazów.Noworodek uwielbia być blisko rodziców. Już teraz zacząć można noszenie w chuście, oczywiście w pozycji dostosowanej do wieku malucha (np. w pozycji „kangurek”). Warto skorzystać z porad profesjonalnego doradcy chustonoszenia, aby uniknąć błędów. Należy pamiętać, że dotyk jest zmysłem, który – obok węchu – pełni u noworodka najważniejszą rolę. Można wykonywać delikatny masaż ciała malucha (swoje dłonie należy natrzeć oliwką), który uspokaja dziecko, jak i sprzyja nawiązywaniu więzi z nim.
W drugim tygodniu życia można wybrać się na pierwszy spacer. Jeśli maluch urodził się zimą, najpierw zaleca się tzw. werandowanie. Można również wprowadzić pierwsze zabawki, które przyciągną uwagę dziecka. W tej roli sprawdzi się zamontowana na łóżeczku karuzelka (wydająca spokojne, łagodne dźwięki bądź szum) czy przyklejone do ściany kartki z biało-czarnymi, dużymi rysunkami.
Najczęściej popełniane błędy
- Unoszenie noworodka za nóżki podczas przewijania (aby zmienić pieluszkę, należy podsunąć dłonie pod jego pupę i podnieść ją do góry),- Podciąganie malucha do góry za rączki,
- Niepodpieranie główki dziecka podczas noszenia,
- Traktowanie fotelika samochodowego jako miejsca do spania (fotelik wymusza nieprawidłową – połsiedzącą – pozycję ciała),
- Wykonywanie w obecności noworodka zbyt gwałtownych ruchów, głośne i nerwowe mówienie,
- Stosowanie u dziecka zbyt dużej ilości kosmetyków,
- Oczekiwanie, że maluch szybko nauczy się odróżniać dzień i noc.
Opracowała: mgr Małgorzata Przybyłowicz - Nowak
Reklama
Następny artykuł: Rozwój noworodka IV tydzień