Siad W u dzieci – czy jest niebezpieczny? Zwróć uwagę, jak siedzi twoje dziecko.
Siad W to inaczej zwany siad żaby. Jest to pozycja, którą dzieci uwielbiają przyjmować podczas siedzenia w czasie zabawy lub oglądania bajek. Mimo, że wiadomo wiele na temat tego, że jest to siad, który negatywnie wpływa na zdrowie dziecka, to coraz częściej spotyka się rodziców, którzy nie reagują, kiedy ich dziecko przyjmuję taką właśnie pozycję. Czy to prawda, że siad W nie jest odpowiedni dla dzieci? Dziś się o tym przekonamy.
Dlaczego dzieci przyjmują pozycję W
Częstą przyczyną siadu W u dzieci jest pobieranie wzorca od opiekunów. Rodzice, czy opiekunowie często siadają w takiej pozycji, a dziecko już od najmłodszych lat pragnie wzorcować się na osobie dorosłej. Tak więc, jeśli rodzice lub osoby spędzające czas z maluchem przyjmowały pozycję siadu W przy dziecku, to prawdopodobnie dziecko nauczało się siadać w tej pozycji naśladując innych. To jednak nie jedyna przyczyna siadu W u dzieci. Duża część rodziców od małego sadza lub kładzie dziecko na łóżku, poduszkach, czy kanapie. Tam powierzchnia, na której znajduje się maluch jest miękka i niestabilna. Dzięki temu podczas poruszania się, dziecko nie musi używać mięśni, by wykonać ruch. Zapadająca się kanapa, czy łóżko ułatwiają dziecku poruszanie się i turlanie. To jednak zaburza fazę rozwoju mięśni u dziecka, przez co może mieć problemy z zachowaniem równowagi stosując, czy siedząc na podłożu twardym, czyli na podłodze. Na początku każde dziecko może mieć problemy z zachowaniem równowagi na podłożu twardym, ponieważ szkielet i mięśnie nie są jeszcze silne, więc ich napięcie może być trudne dla dziecka. Jednak z czasem wykształci ono w sobie tą umiejętność. Dzieci, które od małego są kładzione na podłodze znacznie szybciej uczą się prawidłowego siadania podczas zabawy. A dzieci, które na początku leżały jedynie na miękkich podłożach mogą mieć z tym problem, dlatego w czasie siedzenia na podłodze przyjmują one pozycję, która pomoże zachować im równowagę. Taką właśnie pozycją jest siad W.
Kiedy możemy zacząć się niepokoić?
Jeśli dziecko przyjmuje pozycję W podczas zabawy, to nie od razu trzeba panikować. To jeszcze nie jest powód do zmartwień. Obserwuj dziecko i sprawdź, czy przyjmie również inne pozycje podczas siedzenia na podłodze. Jeśli tak, to nie masz żadnych powodów do zmartwień. Siad W to jedna z pozycji, którą przyjmuje twoje dziecko, jednak nie jedyna. Problem pojawia się wtedy, gdy dziecko zawsze przyjmuje pozycję W i nie potrafi siedzieć w innej pozycji. W takiej sytuacji koniecznie zabierz dziecko na wizytę do fizjoterapeuty, który określi jaka jest przyczyna oraz znajdzie rozwiązanie, które zapobiegnie konsekwencjom tego problemu.
Kiedy jest dobrze
Nie musisz się martwić, kiedy dziecko często zmienia pozycję, a siad W nie jest jedyną, którą przyjmuje. Siad W jest pozycją, w której dzieciom najłatwiej jest zachować równowagę, nic więc dziwnego, że maluch od czasu do czasu musi podeprzeć się i zwiększa powierzchnię podparcia. Jest to do zaakceptowania, jeśli podczas zabawy dziecko od czasu do czasu siada w tej pozycji, ale za kilka, czy kilkanaście minut zmienia pozycję na inną.
Kiedy nie jest dobrze?
Problemem jest, kiedy dziecko siedzi w siadzie W przez dłuższy okres czasu lub podczas zabawy nie zmienia pozycji na inną. Siad W stwarza ryzyko występowania wad ortopedycznych, więc należy reagować, jeśli maluch przyjmuję tę pozycję zbyt długo. Zaburza ona pracę mięśni, kręgosłupa i stawów. Jest to pozycja, w której do pracy nie są zaangażowane mięśnie, więc nie rozwijają się one w prawidłowy sposób, przez co nie są zdolne do aktywności, która uczy jak przenosić ciężar podczas rotacji lub bocznego przesuwania tułowia. Jeśli dziecko za długo siedzi w pozycji W może mieć później poważne problemy z układem mięśni, stawów oraz kręgosłupem.
Jakie są skutki siadania w siadzie W?
W wyniku zbyt częstego i długiego siedzenie w pozycji W dziecko może mieć problemy z mięśniami, stawami i kręgosłupem. Pojawia się również problem układania stóp, które często są wykrzywione w nienaturalny sposób podczas siedzenia w tej pozycji. U dzieci, które często siedzą w siadzie W może występować zaokrąglenie pleców, a to dlatego, że podczas siedzenia w tej pozycji mięśnie pleców nie są odpowiednio mocno angażowane do pracy, więc spowalnia się i zaburza ich rozwój. To również przyczynia się do osłabienia mięśni tułowia. Przez nienaturalne wygięcie stóp w pozycji W dzieci podczas chodzenia i stania mogą rotować stopy i nogi do wewnątrz. Ta pozycja negatywnie wpływa na kolana. W przyszłości u malucha mogą się rozwinąć kontuzje i występować może koślawienie kolan. Jest to pozycja, która zaburza rozwój mięśni i ich wzrost. Przez to u dzieci może występować skrócenie tylnych mięśni ud. Ma ona również wpływ na zdrowie stawów biodrowych. Po zbyt częstym i długim siedzeniu w siadzie W dziecko podczas stania może kierować biodra do wewnątrz, a stawy biodrowe nie rozwiną się prawidłowo.
Reklama
Następny artykuł: Rozwój niemowlaka 9 miesiąc