Wypadanie włosów po porodzie
Słabe włosy po porodzie
W okresie połogu w organizmie świeżo upieczonej mamy zachodzi szereg zmian fizjologicznych, które mają na celu doprowadzić jej ciało do stanu sprzed porodu. Gwałtownie zmienia się równowaga hormonalna, cofają się zmiany w obrębie narządów jamy brzusznej i miednicy, a także znacząco spada masa ciała. Jeśli kobieta karmi piersią spadek ten może być szybszy i wyraźniejszy, a łącznie z nim mogą pojawiać się niedobory składników odżywczych i mineralnych. To wszystko w połączeniu, ze spadkiem żeńskim hormonów doprowadza często do problemów ze skórą oraz włosami. Jak długo po porodzie mogą wypadać włosy? Czy można temu zaradzić? Czy wypadanie włosów może mieć również inne podłoże?Dlaczego po porodzie wypadają włosy?
W okresie ciąży większość kobiet odczuwa wyraźne zwiększenie ilości włosów oraz poprawę ich kondycji. Odpowiedzialne są za to żeńskie hormony płciowe, których podstawowym działaniem jest podtrzymanie rozwijającej się ciąży. Najintensywniejsze ich działanie obserwowane jest w drugim trymestrze. Wówczas intensywnie wzrasta poziom estrogenów, które powodują przedłużenie fazy anagenu (wzrostu). Tuż po porodzie ich stężenie spada, a mieszki włosowe gwałtownie przechodzą w fazę telogenu (faza spoczynku, potocznie określana jako „faza wypadania włosa”). Jest to tak zwany proces łysienia telogenowego, czasem nazywany także „przejściowym łysieniem poporodowym”. Poza okresem ciąży u przeciętnej kobiety część mieszków włosowych - zwykle około 80% - jest aktywowana. Kolejne 20% pozostaje w stanie wymiany. Po urodzeniu dziecka następuje spadek estrogenów, czyli powrót gospodarki hormonalnej organizmu do stanu sprzed ciąży. Efektem tego jest równoczesny powrót mieszków włosowych do stanu fizjologicznego przed zajściem kobiety w ciążę. Oznacza to, że mieszki włosowe, które zostały aktywowane wysokimi estrogenami w ciąży, przechodzą w stan spoczynku - przez co włosy zaczynają intensywnie wypadaćDrugą przyczyną utraty włosów w okresie laktacji jest wzrost poziomu prolaktyny, która również odpowiada za zwiększoną utratę owłosienia. Czas karmienia piersią może być również związany z niedoborami składników mineralnych i niedożywieniem, co dodatkowo osłabia strukturę włosa.
Co może pomóc na wypadanie włosów?
Łysienie poporodowe samo w sobie nie wymaga leczenia, ponieważ jest zjawiskiem fizjologicznym związanym z samą ciążą i okresem połogowym. Samoistny odrost włosów następuje z reguły w przeciągu sześciu do dziewięciu miesięcy od urodzenia dziecka. W przypadku kobiet karmiących piersią, odrost włosów może trwać dłużej. Jeśli jednak utrata włosów jest znaczna i nieakceptowana przez kobietę można zastosować terapie stosowane również w innych przypadkach łysienia telogenowego- warto skorzystać z porady i zabiegów oferowanych przed doświadczonych trychologów. Procedury zabiegowe w okresie połogowym są bardzo podobne do tych stosowanych standardowo podczas zabiegów stymulujących wzrost włosów. Obejmują oczyszczanie, odżywianie, dotlenianiei ujędrnianie. Przed przystąpieniem do serii zabiegowej wykonuje sie dokładne badanie skóry głowy i włosów – trichodiagram oraz trichoscan dermatoskopem, który oblicza ilość, jakość, gęstość i grubość włosów na danym badanym obszarze.Nie bez znaczenia jest również codzienne dbanie o włosy. Prawidłowa pielęgnacja jest ważna nie tylko we wszystkich przypadkach wypadania włosów, ale także wtedy, gdy nie mamy z nimi żadnych problemów. Do minimum powinno ograniczyć się takie zabiegi, jak trwała ondulacja, nawijanie na wałki, kręcenie, prostowanie czy tapirowanie włosów. Po myciu zawsze trzeba pamiętać o dokładnym spłukaniu piany z włosów. Najlepiej pozostawić włosy do samodzielnego wyschnięcia lub skorzystać z suszarki z chłodnym nawiewem. Poddawanie włosów działaniu wysokich temperatur jest zawsze niekorzystne.
Jaka utrata włosów powinna niepokoić?
Piękne włosy z okresu ciąży utrzymują się zazwyczaj jeszcze w okresie połogu. Wypadanie włosów najczęściej zaczyna się w trzecim miesiącu po porodzie. Maksymalnie powinno trwać nie dłużej niż siedem miesięcy od momentu urodzenia dziecka. W trakcie tego okresu kobieta przeciętnie traci około 20% włosów. Jeśli wypadanie włosów u kobiety po ciąży trwa dłużej niż osiem do dziesięciu miesięcy od czasu porodu, należy wykonać badania w kierunku anemii (morfologia, oznaczenie poziomu żelaza oraz zdolności jego wiązania), a także chorób tarczycy (TSH, poziom wolnych hormonów fT3,fT4). Poporodowe zapalenie tarczycy (PPT, post-partum thyreoditis) – choroba niestety rzadko rozpoznawana we wczesnym stadium, pojawiająca się między 3 a 12 miesiącem po porodzie. Często latami pozostaje ona niezdiagnozowana i młoda mama jest leczona na zupełnie inne dolegliwości.Znaczne wypadanie włosów u kobiet w okresie laktacji, szczególnie połączone z dużą utratą masy ciała powinno budzić podejrzenie występowanie niedoborów makro- i mikroelementów, jak wapń, żelazo, selen, cynk, miedź. Niedobór mikro- i makroelementów w organizmie kobiety może być też spowodowany ograniczeniami w diecie, szczególnie z okresu pierwszych miesięcy laktacji. Rozpoczynając karmienie piersią, kobiety mają na uwadze głównie prawidłowy rozwój dziecka oraz możliwość wystąpienia u niego alergii czy nietolerancji pokarmowej. Dla dobra dziecka rezygnują z niektórych produktów żywieniowych, co może odbijać się na prawidłowym funkcjonowaniu ich organizmu , w tym powodować niedobory składników odżywczych.
Opracowała: lek. Sylwia Ziółkowska
Reklama
Następny artykuł: 40 tydzień ciąży