Wady i zalety porodu domowego

Wady i zalety porodu domowego

Kilkadziesiąt lat temu porody domowe były na porządku dziennym. Dziś rodzi się w ten sposób bardzo niewielki odsetek dzieci, choć uprawnienia położnych i wiedza medyczna są na znacznie wyższym poziomie niż dawniej. Mimo, iż wiele kobiet chciałoby rodzić w zaciszu własnego domu, rezygnują z tej możliwości z obawy przed ewentualnymi komplikacjami i reakcją otoczenia. Porody domowe są obecnie traktowane jak niezrozumiały kaprys, który może zagrozić życiu matki i dziecka. Czy słusznie?

Opinie są podzielone, ale ginekolodzy i położne odradzają poród w domu. Tłumaczą, że w czasie każdej, nawet początkowo prawidłowo przebiegającej akcji porodowej, mogą pojawić się powikłania wymagające przeprowadzenia cesarskiego cięcia czy innego zabiegu. Z kolei wyniki badań mówią, że o ile kobieta jest zdrowa, a położna posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, taki poród może być tak samo bezpieczny, jak poród w szpitalu. Komu wierzyć? Cóż, choć w życiu nie warto kierować się stereotypami, należy realnie skonfrontować swoje oczekiwania z możliwościami. Nie każda kobieta może rodzić w domowych, kameralnych warunkach, tak samo jak poród w szpitalu nie gwarantuje 100-procentowego bezpieczeństwa. Poznajmy zatem za i przeciw porodu domowego.

ZALETY PORODU DOMOWEGO:

 • Kobieta czuje się bezpiecznie przebywając we własnym domu w otoczeniu rodziny.
 • W domu panują intymne warunki, w przeciwieństwie do szpitalnej sali porodowej.
 • Rodząca nie jest narażona na obecność studentów medycyny przy porodzie, co w istotny sposób wpływa na jej komfort psychiczny i poczucie prywatności.
 • Kobieta odczuwa mniejszy stres, a co za tym idzie – może łatwiej znieść bóle porodowe.
 • Poród domowy może odbywać się zarówno u pierworódki jak i  u kobiety, która rodzi po raz kolejny.
 • Kobieta nie musi poddawać się procedurom szpitalnym ani znosić uwag ze strony personelu.
 • Rodząca jest traktowana indywidualnie, położna może skupić się tylko na niej, nie zaś na innych pacjentkach.
 • Kobieta może ingerować w przebieg porodu, np. ma większe możliwości wyboru znieczulenia, może wybrać pozycję, w której chce rodzić itp.
 • W domu położna nie narzuca sztucznego wywoływania czy przyspieszania porodu oraz nacinania krocza, co jest często praktykowane w szpitalach.
 • Partner lub inny członek rodziny rodzącej może asystować przy porodzie bez ponoszenia dodatkowych opłat i narażania się na niechęć personelu medycznego.
 • Rodząca może od razu po porodzie mieć kontakt z dzieckiem i całą rodziną.
 • W domu noworodek nie jest narażony na szpitalne infekcje.
 • Poród domowy to cenne doświadczenie budujące więzi rodzinne.

WADY PORODU DOMOWEGO:

W razie wystąpienia komplikacji, rodząca nie może zostać poddana natychmiastowemu zabiegowi chirurgicznemu.

W domu nie ma dostępu do specjalistycznej aparatury, np. monitorującej czynności życiowe matki i dziecka lub inkubatora.

Trzeba wziąć pod uwagę, że nawet ciąża o prawidłowym przebiegu, może zakończyć się porodem z powikłaniami, np. krwotokiem, pęknięciem krocza czy ustaniem akcji serca dziecka.

Poród domowy ma szereg przeciwwskazań:
- choroby: zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzyca, nadciśnienie, wady wzroku
- ułożenie pośladkowe dziecka
- poród przedwczesny
- ciąża mnoga
- łożysko przodujące  i brzeżne
- wcześniejszy poród z komplikacjami
- infekcje dróg rodnych
- kobieta po zabiegu ginekologicznym
- młody wiek matki
- nikotynizm

Często poród domowy jest odradzany, jeśli kobieta była już poddana cesarskiemu cięciu.
Nie jest wskazany w przypadku kobiet, które bardzo obawiają się porodu, odczuwają silny stres i są bardzo wrażliwe na ból.

Warto wiedzieć:

- poród domowy nie wymaga zgody lekarza, choć należy zasięgnąć jego rady i wykonać niezbędne badania
- koszt porodu domowego (wraz z opieką poporodową) wynosi 1500- 2500 zł
- w ciągu 12 godzin po porodzie, noworodek powinien zostać zbadany przez neonatologa
- mieszkanie powinno być wysprzątane, ale nie musi być sterylnie czyste
- przed porodem trzeba przygotować niezbędne rzeczy (np. ręczniki, lignina, chłonne podkłady, folia)
- położną należy wybrać już na 3 miesiące przed porodem

Kiedy poród domowy jest możliwy?

Poród domowy przeznaczony jest wyłącznie dla zdrowych kobiet z ciąża o niskim ryzyku. Oprócz braku przeciwwskazań, wymaga kilku warunków, które powinny zostać spełnione, by zminimalizować ryzyko zagrożenia zdrowia matki i dziecka. Przede wszystkim, położna powinna posiadać stosowne kwalifikacje i doświadczenie w przeprowadzaniu porodu w warunkach domowych. Należy też przygotować się na ewentualny transport rodzącej. Odległość od domu do szpitala nie może być większa niż 30 km i najlepiej, jeśli położna będzie miała zapewnione wsparcie pogotowia ratunkowego, które w każdej chwili może wysłać karetkę.

Ważne jest też pozytywne nastawienie samej rodzącej i jej komfort psychiczny. Kobieta musi czuć się na siłach i być w pełni świadoma czekającego ją wyzwania. Decyzja o porodzie powinna zostać poprzedzona gruntownymi przemyśleniami i konsultacją z lekarzem, nie może być wynikiem chwilowego kaprysu czy strachu przed pobytem w szpitalu. Poza tym, kobieta musi czuć się bezpiecznie w swoim domu i otrzymać pełne wsparcie ze strony rodziny. Osoba asystująca rodzącej powinna umieć współpracować z położną, dlatego wskazane jest wcześniejsze wspólne omówienie przebiegu akcji porodowej.


Opracowała: Mariola Kolary