Jak rozpoznać zbliżający się poród

Jak rozpoznać zbliżający się poród

U niektórych kobiet poród zaczyna się niepostrzeżenie w najmniej oczekiwanym momencie. Nawet w poprzedzający go dzień, ciężarna nie odczuwa żadnych dolegliwości, alarmują ją dopiero wyraźne skurcze porodowe. Inne już na kilka tygodni przed rozwiązaniem przeczuwają, że ich ciało jest gotowe do wydania na świat maluszka. Jednak zwykle kobieta bazuje na terminie wyliczonym na podstawie ostatniej miesiączki i odpowiednio wcześniej kompletuje wyprawkę do szpitala. Tak przygotowana czeka na wyraźny sygnał świadczący o zbliżającym się porodzie. Ale czy wiesz, po czym go rozpoznać?

Choć poród jest kwestią indywidualną i u każdej kobiety przebiega inaczej, istnieją pewne uniwersalne symptomy, świadczące o gotowości organizmu do tego doniosłego wydarzenia. W natłoku codziennych obowiązków i pod wpływem stresu możesz je przeoczyć, dlatego staraj się wsłuchiwać w swoje ciało. Objawy mogą być bardzo subtelne, ale jeśli będziesz na nie wyczulona, z pewnością je zauważysz. Na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę?

Obniżające się dno macicy

Objawy obniżenia dna macicy możesz odczuwać nawet na 4 tygodnie przed porodem. W tym czasie dziecko przemieszcza się główką w kierunku ujścia kanału rodnego. Co to oznacza dla ciebie? Otóż twój brzuch wyraźnie obniży się i przestanie uciskać przeponę, a ty będziesz łatwiej i swobodniej oddychać. Pojawi się natomiast  inny rodzaj dyskomfortu. Macica będzie jeszcze mocniej napierać na pęcherz moczowy, dlatego możliwe, że będziesz biegała do łazienki częściej niż do tej pory.

Odejście czopu śluzowego

Przez całą ciążę przed infekcjami narządów rodnych chronił cię tzw. czop śluzowy zatykający szyjkę macicy. Na kilka dni przed porodem (czasami nawet 1-2 tygodnie przed) dochodzi do rozwarcia szyjki, wskutek czego czop wypada. Możesz to rozpoznać po zmianie wyglądu śluzu. Jeśli zobaczysz na bieliźnie lekko galaretowatą, podbiegłą krwią wydzielinę, możesz podejrzewać zbliżający się poród. Ale uwaga – czop może również przybrać postać bezbarwnego lub nieco brązowego obfitego śluzu. Najlepiej od razu skonsultuj się z lekarzem jeśli zauważysz inną niż dotychczas wydzielinę z dróg rodnych.

Skurcze Braxtona-Hicksa

Są to skurcze przepowiadające poród, które możesz odczuwać w dole brzucha już na 4 tygodnie przez właściwymi bólami porodowymi. W porównaniu do nich, skurcze Braxtona-Hicksa są mniej intensywne i występują w zmiennych odstępach czasowych. Nie wywołują też rozwierania szyjki macicy, są jedynie „przymiarką” do prawdziwej akcji porodowej. Skurcze mogą słabnąć podczas poruszania się, kąpieli lub zmiany pozycji.

Reakcje układu pokarmowego

Na kilka tygodni przed porodem możesz zaobserwować nagłą utratę apetytu (czasami kobiety chudną nawet o 1-1,5 kg) lub wręcz przeciwnie – będziesz częściej niż zwykle  wędrować do lodówki. Twój organizm poczyni też kolejne przygotowania przed rozwiązaniem i na kilka dni przed zacznie się oczyszczać. Może doskwierać ci biegunka z charakterystycznymi bólami podobnymi do tych występujących przed miesiączką, a nawet wymioty. Dzięki tym dolegliwościom ciało jest lepiej przygotowane na przejście dziecka przez kanał rodny i zmniejsza się ryzyko defekacji w czasie akcji porodowej.

Ból

Gdy głowa dziecka znajdzie się w kanale rodnym, może uciskać na nerwy.  Odczujesz to jako tępy ból w okolicy krzyża, albo w udach i pachwinach. Możesz też odczuwać bóle podobne do miesiączkowych. Te objawy wskazują, że już za kilka dni powitasz na świecie swojego długo wyczekiwanego potomka.

Zmiana nastroju

Nabrałaś nagłej ochoty do pakowania walizek do szpitala? A może obleciał cię strach, którego do tej pory nie odczuwałaś? Choć wahania nastroju mogą występować przez całą ciążę, na kilka dni przed porodem poczujesz się… inaczej. Możesz narzekać na ogromne zmęczenie, albo przeciwnie – poczujesz przypływ energii. Jednak zamiast biegać po sklepach i sprzątać mieszkanie, oszczędzaj siły na rychły poród.

Odejście wód płodowych

Jeśli czekasz na wielką kałużę, która dobitnie utwierdzi cię w przekonaniu, że akcja porodowa się zaczęła, możesz się przeliczyć. Najczęściej wody płodowe sączą się  powoli i po prostu odczujesz wilgoć na bieliźnie i na nogach. Zdarza się, że ścianki pęcherza płodowego są zbyt mocne i dopiero lekarz go przebija. Ale jeśli odejdą ci wody musisz reagować natychmiast. Zapamiętaj dokładną godzinę i wygląd cieczy. W razie gdy będzie podbarwiona na zielono lub brązowo, musisz o tym powiedzieć lekarzowi. Przyczyną może być oddanie smółki, czyli zrobienie kupki przez dziecko, co może wiązać się z niedotlenieniem lub infekcją wewnątrzmaciczną.


Bóle porodowe

Jeśli przegapiłaś pozostałe symptomy, ten z pewnością zauważysz. Skurcze rozpoczynające akcję porodową są regularne, a ich intensywność nasila się. Ból promieniuje na cały brzuch i okolice krzyża. Skurcze pojawiają się w odstępie 5-10 minut i każdy trwa przez 15-30 sekund (czasami przedłużają się do jednej lub półtorej minuty). Wtedy nie zwlekaj i od razu jedź do szpitala, bowiem wkrótce mogą pojawić się skurcze parte.


Inne objawy

Czasami przed porodem możesz odczuwać kołatanie serca, bóle głowy, uderzenia gorąca. Jeśli natomiast jakikolwiek objaw cię niepokoi, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Zwracaj uwagę szczególnie na krwawienie z dróg rodnych, które zawsze wymaga szybkiego zdiagnozowania. Pamiętaj też, że bardzo niewielki odsetek dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Jednak w dniu jego wystąpienia powinnaś zgłosić się do szpitala, nawet jeśli akcja porodowa jeszcze się nie zaczęła.

Opracowała: Mariola Kolary