Seks w ciąży
Seks w ciąży
W czasie ciąży przyszła mama nie przestaje być kobietą. Choć zmieniające się ciało i huśtawka nastrojów nie zawsze sprzyjają udanemu pożyciu seksualnym i mogą zmniejszać ochotę na łóżkowe igraszki, nie oznacza to, że na okres ciąży trzeba rezygnować z życia intymnego. Seks w ciąży może dostarczyć obydwojgu partnerom nowych i satysfakcjonujących doznań, jeśli tylko dołożą starań i otworzą się na drugą osobę oraz jej potrzeby. Czy seks w ciąży jest zawsze bezpieczny? Czy istnieją sytuacje, w których konieczne jest powstrzymanie się od współżycia?Zalety seksu w ciąży
Warto zacząć od stwierdzenia, które znajduje odzwierciedlenie w licznych badaniach naukowych i publikacjach z zakresu położnictwa: seks w prawidłowo przebiegającej ciąży niesie za sobą same korzyści, zarówno dla komfortu psychicznego rodziców, jak i dla przebiegu przyszłego porodu. Seks w ciąży przygotowuje szyjkę macicy do porodu oraz stymuluje wydzielanie oksytocyny. W końcowym okresie ciąży współżycie może przyspieszyć poród, z uwagi na stymulację rozwierania i skracania szyjki macicy poprzez wydzielane prostaglandyny.Stan ciąży może wpływać pozytywnie na postrzeganie kobiecej seksualności i zmysłowości, dodając kobiecie pewności siebie i braku skrępowania w kontaktach seksualnych. Może mieć to związek również z wyzbyciem się lęku przed nieplanowaną ciążą oraz zadowoleniem z wypełnienia roli matki. Seks w ciąży może także dawać partnerom zupełnie nowe doznania- orgazm kobiecy w tym okresie może być odczuwany intensywniej z uwagi na przekrwienie narządów intymnych.
Wreszcie współżycie w okresie ciąży redukuje poziom stresu i odczuwanego lęku, a przede wszystkim umacnia więź między partnerami w tym nierzadko trudnym okresie.
Podczas prawidłowej ciąży niskiego ryzyka ani stosunek płciowy, ani orgazm nie powinny wpływać negatywnie na stan zdrowia noworodka. Rozwijające się dziecko jest chronione wewnątrz macicy przez owodnię i płyn owodniowy, a mięśnie macicy są silne i osłaniają dziecko. Zasłaniający szyjkę macicy gęsty czop śluzowy również stanowi ochronę przed ewentualnymi czynnikami infekcyjnymi.
Jakie pozycje są bezpieczne w ciąży?
W przypadku seksu w czasie ciąży dobór odpowiedniej pozycji jest bardzo ważny. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, aby partner nie uciskał brzucha i piersi kobiety. Na początku ciąży, jeśli nie ma zastrzeżeń lekarskich, dopuszczalna jest każda pozycja. Zbadano, że w późniejszym okresie ciąży pary preferowały następujące modyfikacje ułożenia ciał partnerów w czasie stosunku płciowego: gdy kobieta leży na boku tyłem do mężczyzny, odchylona od niego, ze zgiętymi kolanami (41%), ułożenie klasyczne (26%), gdy partner leży na plecach, a partnerka siedzi na nim odwrócona przodem lub tyłem (23%), inne (9%).Trzeci, ostatni trymestr ciąży, jest okresem, w którym należy dostosować ułożenie ciał partnerów podczas stosunku do wygody partnerki i do bezpieczeństwa nienarodzonego jeszcze dziecka. W ostatnim trymestrze warto wrócić do modyfikacji ułożenia ciał partnerów, gdy kobieta leży na boku tyłem do mężczyzny, odchylona od niego, ze zgiętymi kolanami. Brzuch jest wtedy bezpieczny, nie ciąży kobiecie i nie przeszkadza mężczyźnie. Jest to jedna z najodpowiedniejszych i najbezpieczniejszych pozycji podczas stosunku w trzecim trymestrze ciąży
Jak radzić sobie z brakiem ochoty na seks w ciąży?
Okres ciąży to czas gwałtownych wahań hormonalnych w organizmie kobiety. W pierwszym trymestrze męczące nudności, czasem połączone z wymiotami i złym samopoczuciem mogą skutecznie obniżać kobiece libido. Zdarza się również, że mdłości powodują nadwrażliwość na zapachy, nawet lubiane dotąd perfumy czy wody toaletowe używane przez partnera. By zmniejszyć nieprzyjemne doznania warto do minimum ograniczyć wówczas intensywne zapachy i aromaty. W pierwszym trymestrze zmienia się również ciało kobiety- bywa, że cierpi ona z powodu przejściowych problemów ze skórą czy włosami, co zmniejsza jej poczucie atrakcyjności i powoduje dyskomfort. Zadaniem partnera w tej sytuacji jest wzmacniać jej pewność siebie i utwierdzać w przekonaniu, że wciąż jest dla niego pociągająca, mimo zachodzących zmian. Pierwszy trymestr niesie za sobą również największe ryzyko poronienia, stąd wiele kobiet rezygnuje niesłusznie ze współżycia w tym okresie- warto porozmawiać o tym z prowadzącym lekarzem ginekologiem.Większość przykrych objawów z pierwszego trymestru mija zwykle z nadejściem czwartego miesiąca i to właśnie wtedy przyszłe mamy odczuwają największą ochotę na seks. Kolejnym trudnym momentem może być trzeci trymestr ciąży, a zwłaszcza jego końcowe stadium, kiedy znacznie powiększający się brzuch partnerki może utrudniać współżycie. Problemem mogą stać się również narastające obrzęki, uczucie ociężałości czy pojawiające się u niektórych kobiet wysiłkowe nietrzymanie moczu. Kiedy nie jest możliwe współżycie seksualne, partnerzy nie powinni mimo wszystko rezygnować z bliskości i intymności, która jest bardzo ważna w tym szczególnym czasie napięcia i oczekiwania.
Kobiety w ciąży przeżywają różnorakie stany emocjonalne od optymizmu i zadowolenia do skrajnego pesymizmu. Ciąża może być powodem lęków, stresów i wahań nastrojów, dlatego tak ważne jest, aby w tym szczególnym czasie kobieta mogła bez skrępowania swobodnie rozmawiać o różnorodności swoich odczuć i spotykać się z akceptacją ze strony rodziny i innych osób. Ogromne znaczenie dla samopoczucia i samooceny kobiety ciężarnej ma siła związku emocjonalnego z ojcem poczętego dziecka. W badaniach udowodniono, że im ten związek jest silniejszy, tym mniej niepokojów odczuwa kobieta.
Kiedy seks w ciąży nie jest wskazany?
Mimo licznych zalet współżycia w okresie ciąży, w niektórych sytuacjach może okazać się, że nie jest ono wskazane. Dzieje się tak zwłaszcza w ciąży zagrożonej oraz przy nawracających poronieniach w przeszłości- prowadzący lekarz ginekolog informuje wówczas zwykle o istniejących przeciwwskazaniach.Rezygnacja z klasycznego współżycia może również okazać się wskazana w takich przypadkach, jak:
- powtarzające się plamienia lub krwawienia
- nawracające infekcje dróg rodnych
- zagrażający poród przedwczesny
- nieprawidłowo umiejscowione łożysko
Opracowała: lek. Sylwia Ziółkowska
Reklama
Następny artykuł: Ból kręgosłupa w ciąży