Okres w ciąży- czy jest możliwy?
Okres w ciąży? To niemożliwe. Przecież pierwszym objawem ciąży, jest zatrzymanie miesiączki. A jednak często się widzi pytanie „Czy okres w ciąży jest możliwy?” „Czy mogę mieć okres w ciąży?” zadawane na forach internetowych. Są również historie kobiet w ciąży, które piszą o tym, że będąc w ciąży miały okres nawet do trzeciego miesiąca. Czy jest to możliwe? Czy okres może pojawić się w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach ciąży?
Co pierwsze przychodzi ci do głowy, kiedy myślisz ciąża? Brak miesiączki, nie jest to nieprawidłowe skojarzenie. Przecież pierwszym objawem ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Jednak nie jest to tak oczywiste jak może nam się wszystkim wydawać. Temat okresu w ciąży wzbudza wiele kontrowersji. Wiele kobiet zastanawia się, czy mimo pojawiających się krwawień mogą być w ciąży. Powodem często może być nadzieja kobiet, że okres może pojawić się w ciąży i to, że pojawiła się u nich miesiączka wcale nie oznacza, że nie są one w ciąży. Jednak często krwawienie w ciąży jest mylone z miesiączką, a wcale nią nie jest. Przyczyn krwawień w ciąży jest wiele. Jedne nie jest niepokojącym objawem, w innych przypadkach może być powodem do natychmiastowej konsultacji u specjalisty. Poznaj wszystkie przyczyny krwawienia w ciąży.
Przyczyny krwawienia w ciąży
Lekarze apelują, że krwawienie w ciąży nie jest miesiączką. Jego przyczyn może być wiele i w każdym przypadku konieczne jest udanie się na wizytę u lekarza. Na początku ciąży powodem krwawienia może być niedobór progesteronu. Krwawienie może pojawić się również w dniu spodziewanej miesiączki, kiedy zarodek dopiero zagnieździł się w macicy, albo jest to ciąża pozamaciczna. Przyczyną może być również obumarcie jaja płodowego, obumarcie zarodka i inne patologie ciąży, a także patologie w obrębie szyki macicy kobiety. W wielu przypadkach krwawienie pojawia się na początku ciąży. Należy pamiętać, że do poronień najczęściej dochodzi do 14 tygodnia ciąży.
Zagnieżdżenie jajeczka w macicy, a miesiączka
U wielu kobiet podczas terminu miesiączki pojawia się krwawienie. Może się pojawiać kilka dni przed terminem miesiączki, a nawet tydzień po nim. Krwawienie to najczęściej jest spowodowane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. W drugiej połowie cyklu, jeśli doszło do zapłodnienia, zarodek zagnieżdża się w ściankach macicy. W tym momencie może dojść do lekkiego krwawienia. Ilość krwi i długość krwawienia u każdej kobiety jest inna. Takie krwawienie nazywane jest inaczej plamieniem lub krwawieniem implantacyjnym. Krwawienie wtedy może być intensywne, jak pry miesiączce lub skąpe, objawiające się jedynie lekkim krwawieniem. Krwawienie implantacyjne często jest mylone przez kobiety z miesiączka, zwłaszcza przez kobiety, które mają nieregularne cykle. Trzeba jednak zaznaczyć, że krwawienie implantacyjnie nie powinno trwać więcej niż trzy dni, we krwi nie powinny być widoczne skrzepy i nie powinien pojawiać się ból, który jest charakterystyczny dla miesiączki.
Miesiączka w pierwszych miesiącach ciąży
Kolejną przyczyną krwawienia w ciąży jest miesiączka. Tak miesiączkowanie jest możliwe nawet do trzeciego miesiąca ciąży. Jednak miesiączka w ciąży jest skąpa i nie zawsze trwa tyle ile trwała przed ciążą. Miesiączka w ciąży jest możliwa, kiedy jajko płodowe jest małe i nie wypełniło jeszcze całej szyjki macicy. Przez to w trakcie miesiączki, niezamknięta ścianka macicy zaczyna się złuszczać. Zdarza się to jednak bardzo rzadko i traw najczęściej do pierwszego miesiąca ciąży. To dlatego możemy przeczytać na forach internetowych o kobietach, które miały miesiączkę nawet do trzeciego miesiąca ciąży. Jednak okres w ciąży jest skąpy, więc łatwo go odróżnić od tego, który pojawia się przez zapłodnieniem komórki jajowej.
Choroby szyjki macicy, a miesiączka w ciąży
W ciąży krwawienie pojawić się może, kiedy w obrębie szyjki macicy pojawiają się stany zapalne i chorobowe. To dlatego warto udać się do lekarza, kiedy w ciąży pojawia się krwawienie. Należy wykonać badania, czy u kobiety nie występują lub nie pojawiły się takie choroby jak:
- Nadżerka
- Polipy
- Żylaki pochwy
- Rak szyjki macicy
- Torbiel na jajniku
- Zakażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe pochwy.
Przy takich schorzeniach podczas krwawienia mogą pojawić się skrzepy krwi.
Obniżony poziom progesteronu, a krwawienie w ciąży
Wraz z początkiem ciąży w organizmie kobiety powstaje prawdziwa burza hormonalna. Jednym z najważniejszych hormonów w ciąży, a zwłaszcza na jej początku, jest progesteron. Odpowiada on za prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka i utrzymanie ciąży. Jego zbyt niski poziom może przyczyniać się do krwawienia w trakcie ciąży, a nawet prowadzić do poronienia. Przy krwawieniu z powodu braku progesteronu krew ma jasno czerwony kolor. Krwawienie może być obfite jak miesiączka lub skąpe, jak plamienia.
Ciąża pozamaciczna, a krwawienia w ciąży
Ciąża pozamaciczna pojawia się kiedy zarodek nie zagnieżdża się w macicy, a w jajowodzie lub jajniku. Jest to stan bardzo niebezpieczny dla kobiety. Objawia się silnym bólem brzucha, zazwyczaj tylko po jednej stronie. Może pojawić się ból prawego barku. Krwawienie przy ciąży pozamacicznej często ma kolor ciemnobrunatny. Krwawieniom mogą nawet towarzyszyć omdlenia. W takich przypadkach konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza. Ciąża pozamaciczna jest zagrożeniem zdrowia, a nawet życia kobiety.
W pierwszych miesiącach ciąży krwawienie może być objawem poronienia
Najwięcej poronień zdarza się w pierwszych czternastu tygodniach ciąży. Objawem poronienia, albo jego następstwem może być krwawienie z dróg rodnych kobiety. Zazwyczaj podczas poronienia, krwawienie jest silne i może być nawet bardziej obfite niż standardowa miesiączka. Krwawienie może trwać nawet trzy dni. Towarzyszyć mu mogą silne bóle brzucha i kręgosłupa, częste skurcze macicy, osłabienie, uczucie niepokoju.
Nigdy nie możemy mieć pewności, że krwawienie w ciąży nie jest niepokojącym objawem lub jest następstwem poronienia. Dlatego przy pojawieniu się nawet najmniejszego plamienia w ciąży konieczna jest wizyta i kontrola u specjalisty.
Kontrola u lekarza przy krwawieniu w ciąży
Krwawienie w ciąży jest niepokojącym objawem i powinno skłonić kobietę do konsultacji problemu z lekarzem. Nie zawsze krwawienie w ciąży jest niebezpieczne i często okazuje się, że jest to tylko krwawienie implantacyjne, czy spowodowane osłabieniem lub przemęczeniem. Jednak może to być również objaw chorób w ciąży, wczesnego poronienia, czy ciąży pozamacicznej. Konieczna jest więc kontrola u lekarza, który stwierdzi, czy ciąża rozwija się prawidłowo, czy widoczne są zmiany wymagające interwencji. Jeśli miesiączka pojawiła się wcześniej, a ty regularnie współżyjesz bez zabezpieczenia, to koniecznie umów się na wizytę u lekarza. To może być ciąża pozamaciczna. A jej wczesne wykrycie i właściwa interwencja lekarza może uratować ci życie. Ciąża pozamaciczna rozwija się nawet do 10 tygodnia ciąży, po tym czasie może być prowadzić do krwotoku i być zagrożeniem dla życia kobiety.
Opracowała: Klaudia Ozimek
Reklama
Następny artykuł: Endometrioza