Czy dziecko powinno korzystać z chodzika?
Wielu rodziców decydując sie na zakup chodzika ma nadzieję, iż zapewnią w ten sposób bezpieczną rozrywkę dla swojego malucha, która dodatkowo pozwoli mu szybciej rozwijać umiejętność samodzielnego chodzenia - nic bardziej mylnego.
Oczekiwania a rzeczywistość
Rzetelne badania wykazały, że korzystanie z chodzików nie jest korzystne w nauce chodzenia, co więcej, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wypadków.W wieku państwach europejskich chodziki są odpowiedzialne za dużą liczbę wypadków wśród najmłodszych – wliczając w to upadki, oparzenia, zatrucia, utonięcia. Analiza danych statystycznych pochodzących z 9 krajów europejskich zebranych w latach 2002-2007 pokazała, że najczęstsze urazy doznawane przez dzieci korzystające z chodzika to urazy głowy (ponad 90%).
Wiele organizacji eksperckich w Europie opowiedziało się już za zakazem produkcji i dystrybucji chodzików, ze względu na niebezpieczeństwo jakie niosą ze sobą, przy braku ewidentnych korzyści. Opinie te są podzielane także przez ekspertów z krajów z poza Europy, takich jak Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia. Krajem, który wprowadził już taki zakaz jest Kanada. Podobnie sceptyczne jest środowisko pediatrów reprezentowane przez lekarzy z Amerykańskiej Akademii Pediatrii.
Co czyni chodzik niebezpiecznym?
Po pierwsze, jest to zwiększona ruchliwość oraz szybkość poruszania się dziecka.
Najmłodsi umieszczeni w chodziku, mogą w niekontrolowany sposób osiągać znaczne szybkości podczas poruszania się w nim, co niesie ze sobą ryzyko kolizji z innymi sprzętami domowymi i meblami, upadku na podłogę wraz z chodzikiem, a nawet upadku ze schodów.
Po drugie, wyższy poziom i „zasięg” malucha umieszczonego w chodziku. W ten sposób istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko ściągnie na siebie urządzenia elektryczne (np. żelazko), gorące napoje, czy chemikalia przechowywane w dotąd niedostępnych dla niego miejscach.
Niektóre dane wskazują, że do większości wypadków z udziałem chodzika dochodzi, gdy rodzice obserwują dziecko. Jednak ich reakcje nie są wystarczająco szybkie, aby uchronić pociechę przed niebezpieczeństwem.
Dlaczego chodzik nie jest korzystny w rozwijaniu umiejętności chodu?
Rozwój chodu dziecka, podobnie jak osiąganie innych „kamieni milowych” tzn. podnoszenia główki, siadania, raczkowania jest uwarunkowany stopniowym rozwojem układu nerwowego i układu ruchu (czyli układu kostno-stawowo- mięśniowego). Jest to genetycznie zaprogramowany proces, którego nie da się przyśpieszyć.
Co więcej, przeprowadzone badania naukowe wykazały, że dzieci które korzystały z chodzika, później uczyły się raczkować i chodzić niż ich rówieśnicy. Dziecko wsadzone do chodzika nie rozwija zmysłu równowagi, nie „trenuje” też raczkowania. Nic więc dziwnego że ma później problemy w tym zakresie.
Istnieją także doniesienia, że korzystanie z chodzika wpływa na niekorzystny rozkład napięcia mięśniowego. Skutkiem może być późniejszy chód na palcach.
Alternatywa dla chodzika
Jeśli chcemy by nasze dziecko bawiło się w bezpieczny sposób i rozwijało przy tym swoje umiejętności motoryczne, możemy skorzystać z alternatywnych rozwiązań – stacjonarnego centrum aktywności lub kojca dla dzieci.
Stacjonarne centra aktywności (stationary activity centres)– wyglądem przypominają chodzik , jednak pozbawione są kółek. Zamiast tego zwykle mają siedzonko, które kręci się lub kołysze.Kojce dla dzieci (playpens) – tworzą bezpieczną strefę w której dziecko uczy się siadać, raczkować, chodzić.
Opracowała: redakcja Babyneo.pl
Reklama
Następny artykuł: Problemy pielęgnacyjne u niemowląt.