Kalendarz rozwoju dziecka

Tygodnie

Miesiące

Lata

Rozwój niemowlaka 7 miesiąc

Rozwój niemowlaka 7 miesiąc

Siódmy miesiąc życia dziecka upływa pod znakiem doskonalenia umiejętności siedzenia, pełzania i turlania się. Niemowlę zaczyna interesować się raczkowaniem i staniem. Wyraźnie potrafi zaznaczyć swoje zdanie na każdy temat i okazać niezadowolenie, jeśli coś nie idzie po jego myśli.

Maluch sam siedzi

W siódmym miesiącu maluch już całkiem sprawnie radzi sobie z siedzeniem bez podparcia, choć jeszcze zdarza się, że przewraca się do przodu bądź na bok. Nie próbujmy na siłę utrzymać go w tej pozycji, podpierając poduszkami. Jeśli nie potrafi utrzymać równowagi, to znak, że jeszcze nie jest w pełni gotowy na dłuższe siedzenie. Umiejętność tę będzie szlifował przez kolejne tygodnie. Niemowlę zaczyna podejmować próby samodzielnego siadania – początkowo może ono przybierać postać tzw. siadu skośnego, a więc brzdąc siada na jednym pośladku, podpierając się ręką po tej samej stronie ciała (jeśli siedzi na lewym pośladku – podpiera się lewą ręką, jeśli na prawym – prawą ręką).  

Siedmiomiesięczne niemowlę zdecydowanie nie lubi leżeć płasko na plecach. Po ułożeniu go w tej pozycji już po chwili odwraca się na brzuch. Dlatego próby przewinięcia go stają się nie lada wyzwaniem. Będąc na brzuchu, trenuje przyjmowanie pozycji „na czworakach”. Podpierając się na rękach i kolanach, nie chwieje się już w przód i w tył, lecz zwykle potrafi już poruszać się do tyłu (raczkowanie) lub do przodu (czworakowanie). Trzeba jednak mieć na uwadze, że rozwój motoryczny w drugim półroczu życia nie u każdego dziecka przebiega w takim samym tempie. Maluchy sprawnie przemieszczają się w ten sposób przeważnie dopiero w ósmym, dziewiątym miesiącu czy nawet później, a niektóre w ogóle nie raczkują do tyłu, lecz wyłącznie czworakują do przodu.

Dziecko zaczyna interesować się staniem. Zazwyczaj pod koniec siódmego miesiąca potrafi już przez chwilę utrzymać tę pozycję, gdy postawimy je np. przy szczebelkach łóżeczka. Ale podobnie jak w przypadku raczkowania – dla niektórych maluchów może to być jeszcze za wcześnie.

Doskonali się chwyt niemowlaka. Do czynności tej zaangażowany zostaje również kciuk (tzw. chwyt nożycowy). Dziecko potrafi nie tylko przekładać zabawkę z rączki do rączki, sięgać po nią jedną ręką, gdy leży na brzuchu, ale także wie, w jaki sposób uderzać zabawką np. o podłogę, potrafi upuścić ją, patrząc, jak leci, i domagać się od rodzica, aby ją podniósł.

Lęk separacyjny

W siódmym miesiącu może przybrać na sile tzw. lęk separacyjny. Niemowlę nie lubi zostawać samo w pomieszczeniu, a w towarzystwie obcych osób może domagać się nieustannego przebywania w ramionach rodzica. Nie należy ignorować potrzeb dziecka, lecz zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Etap lęku separacyjnego jest naturalnym zjawiskiem i mija stopniowo w kolejnych miesiącach.

Siedmiomiesięczny maluch potrafi dobitnie pokazać swoje preferencje. Odpycha się rączkami, jeśli nie chce być noszony czy przytulany w danym momencie, okazuje niezadowolenie, gdy zabieramy mu zabawkę, „zaczepia” gaworzeniem, kiedy chce zaangażować rodziców do zabawy. Może również wyciągać rączki do rodzica. U wielu niemowląt gest ten pojawia się jednak dopiero w kolejnych miesiącach.

Zaczyna reagować na imię, ale nie jest to jeszcze reakcja świadoma – jest raczej wynikiem rozpoznawania tego konkretnego słowa, maluch nie wie natomiast, że słowo to odnosi się właśnie do niego. Niemowlę chętnie gaworzy. Nie tylko łączy sylaby, ale umie też zmieniać głośność i intonację wymawianych „słów”. Chętnie też pokazuje język i... pluje.

Zdrowie

W siódmym miesiącu dziecko posiada już zazwyczaj przynajmniej jeden ząbek (jako pierwsze wyrzynają się dolne jedynki), ale czasem trzeba poczekać na niego jeszcze kilka miesięcy. Na ząbkowanie wskazywać może zwiększona płaczliwość malucha, obfite ślinienie się, obrzęk dziąseł, kłopoty ze snem.

Ciemiączko przednie wciąż nie jest zarośnięte, ale z każdym kolejnym miesiącem jest ono coraz mniejsze. W jego okolicy może pojawiać się ciemieniucha. Skóra siedmiomiesięcznego niemowlaka jest zwykle gładka i jednolita. Wyjątek stanowić mogą naczyniaki płaskie, które blędną dopiero około pierwszego roku życia, czy potówki, które mogą zagościć na skórze podczas upałów. U niektórych niemowląt na skórze uwidaczniać się mogą wysypki o podłożu alergicznym (np. atopowe zapalenie skóry).

U dzieci, nawet do ukończenia kilku lat, mogą występować epizody bezdechu afektywnego, tzw. zanoszenia się podczas płaczu. Jeśli takie sytuacje zdarzają się często bądź towarzyszą im niepokojące objawy, np. utrata przytomności, należy skonsultować się z pediatrą, zwykle jednak wystarczy dmuchnąć maluchowi w twarz, aby przywrócić normalny oddech.  

W siódmym miesiącu dziecko powinno przyjąć drugą dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Dieta

O ile rozszerzanie diety w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym trwa już od dwóch miesięcy, o tyle przy karmieniu piersią, według zaleceń WHO, właśnie w siódmym miesiącu należy rozpocząć wprowadzanie nowych produktów (z wyjątkiem glutenu, który powinien pojawić się w diecie już piątym miesiącu). Karmiąc mieszanką, należy pamiętać o stopniowej zmianie mleka z początkowego (z numerem 1) na następne (z numerem 2).

Niektórzy rodzice pomijają etap „papek” i od razu podają maluchom warzywa, owoce i mięso pokrojone w łatwe do chwycenia dłonią kawałki i większość niemowląt doskonale radzi sobie z taką ich postacią. W siódmym miesiącu wprowadzać można jajko – dotychczas zalecano podawanie w pierwszej kolejności samego żółtka, jednak według najnowszych wskazań może to być od razu całe jajko, a więc i żółtko, i białko. Można też rozpocząć podawanie ryb, oczywiście – w niewielkich ilościach, bacznie monitorując reakcję organizmu dziecka. Można także spróbować podawać niewielkie ilości deserków jogurtowych przeznaczonych specjalnie dla niemowląt (zwracając uwagę, aby nie zawierały cukru). W tym wieku niemowlęta zazwyczaj ochoczo chwytają i „gryzą” kawałki pieczywa czy kukurydziane chrupki.

Można zaobserwować, że maluch ma już swoje preferencje żywieniowe. Podczas gdy jeden produkt będzie chętnie zjadany, inny spotka się z niechęcią i zostanie wypluty.

Waga siedmiomiesięcznego brzdąca wynosi ok. 8,5 kg, choć jest to kwestia bardzo indywidualna i oceny prawidłowego rozwoju w tym zakresie powinien dokonywać pediatra (np. w oparciu o siatki centylowe). W siódmym miesiącu większość maluchów nie ma już problemu z ulewaniem, choć czasem może ono pojawiać się jeszcze w kolejnych tygodniach.

Z pediatrą należy skonsultować suplementację witaminy D – z uwagi na powszechnie występujące niedobory zaleca się podawanie jej co najmniej do ukończenia pierwszego roku życia.

Jak się bawić w 7 miesiącu?

Najlepsza zabawa dla siedmiomiesięcznego niemowlaka to taka, w której towarzyszy mu rodzic. Maluch uwielbia wspólne tarzanie się po podłodze, łaskotanie, tańczenie czy po prostu obserwowanie, co robi mama czy tata. Należy do niego dużo mówić, starając się wymawiać nazwy przedmiotów wyraźnie i powoli. Podczas zabawy warto jak najczęściej używać imienia dziecka, umieszczając je również w zdaniach, np. „To jest miś Bartusia?”.

W dalszym ciągu z dużym zainteresowaniem spotyka się lustro. Doskonałą rozrywką będzie dla dziecka przyglądanie się odbiciu swojemu i rodzica, szczególnie gdy rodzic przy okazji stroi miny czy pokazuje język. Warto mieć pod ręką różne gadżety, które założyć można sobie lub maluchowi, tak aby dziecko zorientowało się, że jeśli zmieniamy coś w swoim wyglądzie, to zmienia się również odbicie w lustrze.

Spośród zabawek największym powodzeniem cieszą się wszelkiego rodzaju książeczki, zabawki z metkami (szczególnie takie, które można miętosić i ślinić) czy takie, które wydają dźwięki podczas potrząsania, pozytywki, pacynki zakładane przez rodzica na palce, piłka, która tocząc się, zachęca do raczkowania.

Najczęściej popełniane błędy

- Sadzanie niemowlaka i podpieranie go poduszkami, gdy nie potrafi jeszcze samodzielnie siedzieć,
- Zbyt częste stawianie niemowlaka przy szczebelkach łóżeczka czy meblach, gdy nie jest jeszcze na to gotowy,
- Noszenie dziecka w nosidełku przodem do świata,
- Pozostawianie niemowlaka samego na brzegu łóżka czy stołu,
- Zabawy połączone z podrzucaniem i potrząsaniem dzieckiem,
- Trzymanie niemowlaka w bujaczku czy krzesełku do karmienia przez zbyt długi czas, co ogranicza mu możliwość ćwiczenia zmiany pozycji,
- Stosowanie u dziecka zbyt dużej ilości kosmetyków.


Dziecko powinno już umieć:

  • przewracać się z pleców na brzuch i z brzucha na plecy
  • pełzać i turlać się
  • siedzieć przez chwilę bez podparcia
  • przyjmować pozycję „na czworakach”
  • sprężynować nóżkami podczas stawiania na podłożu
  • chwytać przedmioty, używając kciuka
  • przekładać zabawkę z rączki do rączki, obracać nadgarskiem, aby ją dokładnie obejrzeć
  • podczas leżenia na brzuchu wyciągać jedną rękę po zabawkę
  • upuszczać zabawkę i śledzić ją wzrokiem
  • gaworzyć, zmieniać tonację i głośność wymawianych „słów”



Dziecko może już umieć:

  • raczkować i/lub czworakować
  • stać, podtrzymując się mebla czy szczebelków w łóżeczku
  • siadać (tzw. siad skośny)
  • reagować na imię (ale nie jest to jeszcze reakcja świadoma)
  • wyciągać rączki w kierunku rodzica



To powinno zaniepokoić:

  • nie podejmuje prób przemieszczania się
  • nie potrafi obracać się z brzucha na plecy
  • nie próbuje przyjmować pozycji „na czworakach”
  • podczas prób stawiania nie sprężynuje nóżkami, lecz mocno je prostuje i wbija stopy w podłoże
  • nie gaworzy
  • nie sięga po zabawkę, leżąc na brzuchu
  • nie przekłada zabawki z ręki do ręki

 

Opracowała: mgr Małgorzata Przybyłowicz – Nowak