Pierwsza kąpiel noworodka - zasady dla młodych rodziców
Pierwsza kąpiel noworodka
Dla wielu młodych rodziców przyjście dziecka na świat jest stresującym wydarzeniem. Stres pojawia się najczęściej u osób, które nigdy wcześniej nie miały doświadczenia z tak małymi dziećmi. Prawdziwym wyzwanie dla każdego rodzica jest przejście przez te pierwsze razy z maluchem. Pierwsza kąpiel dziecka może wydawać się nie lada wyzwaniem. Jednak to zadanie jest tylko z pozoru trudne, tak naprawdę nie powinno nikomu sprawiać żadnych problemów. Sprawdź jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel malucha.
Przed przejściem do pierwszej kąpieli malucha wielu rodziców ma przed oczami położną, która w szpitalu myła dziecko. Zastanawiają się oni jak ona to zrobiła? W jej ruchach była taka łatwość i wszystko robiła naturalnie. Dziecko podczas kąpieli nawet nie zapłakało, a wyglądało na zrelaksowane. Nie ma co się dziwić. Położne mają doświadczenie, jakiego nie ma nikt inny. Kąpią one wiele dzieci w ciągu jednego dnia, więc doskonale zdają sobie sprawę, z tego jak to robić. Nie ma co się do niej porównywać, tylko trzeba się uspokoić i zrelaksować. Przed kąpielą i w jej trakcie pamiętajcie, że to wasze dziecko, więc zrobicie to najlepiej jak umiecie. Na bok trzeba odłożyć stres i strach, pierwsze kąpanie malucha trzeba traktować jak jedno z tych przyjemnych i niezapomnianych doświadczeń.
Swoboda ruchów – czyli wybór odpowiedniego miejsca
Przed przejściem do kąpieli najlepiej wybrać sobie miejsce do tego zadania. Odpowiednie miejsce musi być jednocześnie bezpieczne dla dziecka i komfortowe dla rodzica. Najlepiej wykonywać kąpiel w pobliżu miejsca, gdzie będą przeprowadzanie kolejne etapy pielęgnacji. Takim miejscem jest przewijak. Miejsce do kąpieli nie powinno być ciasne i ograniczające swobodę ruchu. Najlepiej przebywać w takim miejscu, w którym rodzic się dobrze czuje. Warto pamiętać, że kiedy rodzic jest zrelaksowany, to dziecko również tak się będzie czuło. Wanienkę trzeba postawić w stabilnym miejscu, a odpowiedniej dla rodzica wysokości, tak by pozycja podczas kąpieli była wygodna. A dostęp do wanienki i to produktów pielęgnacyjnych powinien być swobodny. Najlepiej wybrać wanienkę, która jest umieszczona na specjalnym stojaku.
Przygotuj się do kąpieli
Zanim nalejesz wodę i zaczniesz kąpiel, dobrze się do niej przygotuj. W pobliżu postaw wszystkie akcesoria, które konieczne będą przy kąpieli. Nie zapomnij o silikonowej macie, która zapobiegnie ślizganiu się dziecka. Ręcznik, waciki do mycia pępka, mygło, czy płyn to wszystko będzie ci potrzebne, więc nie zapomnij o tym, by te przedmioty były w zasięgu twojej ręki. Potem możesz nalać wodę. Nie może być ona za zimna i za gorąca. Sprawdź jej temperaturę używając do tego zadania specjalnego termometru. Woda do kąpieli malucha nie powinna przekraczać 37 C.
Ustalcie podział zadań
Jest to konieczne, by uniknąć niepotrzebnego zamieszania podczas kąpieli, co może zwiększyć stres całego wydarzenia. Ustalcie więc kto czym się zajmuje. Kto trzyma dziecka, a kto podaje akcesoria. Jeśli nie wiesz jak trzymać dziecko, to spokojnie, nie jest to trudne zadanie. Jedną rękę trzymaj główkę dziecka. Ręka powinna być ułożona przy karku i barku malucha. Trzymaj go pewnie za ramię i pachę, to sprawi, że dziecko stabilnie będzie leżeć w twojej dłoni i nie wyśliźnie ci się podczas kąpieli. Wolną ręką zmocz delikatnie ciało dziecka i zacznij pielęgnację.
Zadbaj o komfort malucha
Wiele osób zastanawia się kiedy, o jakiej porze dnia kapać dziecko. Pojawia się również pytanie, czy wykonywać to zadanie przed, czy po karmieniu. Zdania na ten temat są podzielone. Nic więc dziwnego. Przed karmieniem dziecko będzie głodne i marudne, więc może denerwować się podczas kąpieli. Jednak po posiłku pojawi się problem z ulaniem pokarmu, czy innymi sprawiamy fizjologicznymi. Po posiłku dziecko jest często pobudzone i może być bardzo aktywne podczas kąpieli, co znacząco utrudnia jego utrzymanie w dłoni. Najlepiej więc wybrać taki moment, kiedy dziecko jest już po posiłku i jest najedzone, ale posiłek odbył się jakiś czas temu. Możemy również poczekać aż maluch zacznie się uspokajać i zmniejszy swoją aktywność i wtedy przystąpić do kąpieli.
Płacz dziecka podczas kąpieli
Wielu rodziców stresuje się, kiedy podczas kąpieli dziecko zaczyna płakać. Jednak nie ma powodu do zmartwień. Dziecko doskonale czuje emocje rodziców i pokazuje również swoje. A podczas kąpieli dziecko pokazuje nam, że czuje się nieswojo w nowej sytuacji. Nie ma się czym przejmować, to naturalna reakcja dziecka na pierwsze, dla niego tak dziwne wydarzenia. Z czasem przyzwyczai się do kąpieli, a te staną się przyjemne. Po pewnym czasie trudno nam będzie wyciągnąć dziecko z wody.
Zdecydujcie się na wsparcie
Jeśli nadal nie czujecie się na siłach, by samodzielnie przejść przez pierwszą kąpiel malucha, to możecie poprosić o pomoc najbliższych. I babcie i ciocie z chęcią wam pomogą i dadzą wskazówki, które przydadzą wam się przy kolejnej kąpieli. Możecie również zdecydować się na pomoc położnej środowiskowej.
Opracowała: Klaudia Ozimek
Reklama
Następny artykuł: Pielęgnacja suchej skóry niemowląt i małych dzieci