Bóle pleców i kręgosłupa w ciąży – jak sobie z nimi radzić

Bóle pleców i kręgosłupa w ciąży – jak sobie z nimi radzić

Bóle pleców i kręgosłupa w ciąży to jedna z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości, na którą narzeka większość kobiet. Zobaczmy, jak sobie radzić z takimi bólami i jak zapobiegać ich występowaniu.

Zazwyczaj bóle pleców w ciąży nie są groźną dolegliwością, jednak mogą dawać się mocno we znaki. A to może utrudniać wykonywanie normalnej pracy, a nawet poruszanie się. Na szczęście są skuteczne sposoby na odciążenie kręgosłupa i zmniejszeni bólu pleców w trakcie ciąży.

Sposoby na odciążenie kręgosłupa w ciąży

Sposobem na uniknięcie bólu kręgosłupa w ciąży, jest przestrzeganie pewnych zasad w czasie codziennej aktywności. Należy również pamiętać, że nieodpowiednia pozycja spania, a nawet siedzenia może wpłynąć na obciążenie kręgosłupa i jego bóle.

Spacerowanie na bóle pleców w ciąży

Spacery w ciąży są zalecane przez wielu specjalistów, ponieważ to samo zdrowie. Działają one relaksująco i pozwalają na dotlenienie. Są one również sposobem na złagodzenie ciążowych dolegliwości. Jednak jak spacerowanie ma pomóc w walce z bólem kręgosłupa? Przed wyjściem na spacer trzeba zadbać o wygodnie buty. Mimo, że w filmach możemy zobaczyć kobiety z ciążowym brzuszkiem na obcasach, to jednak lepiej nie zakładać takich butów w ciąży, by nie przepłacić tej mody bólem kręgosłupa, opuchniętymi stopami i skurczami mięśni. W ciąży lepiej zdecydować się na wygodne buty, najwyżej z czterocentymetrowym obcasem. Jednak znacznie bezpieczniej będzie wybrać buty z podeszwą antypoślizgową. Powinny być one wykonane z naturalnego materiału, najlepiej ze skóry. Jeśli podczas spaceru kobieta niesie dziecko, to lepiej rozkładać ciężar na obie ręce. Należy unikać noszenia torby na jedno ramię. W trakcie ciąży, najlepiej nie dźwigać ciężkich rzeczy, więc można uszczuplić zasoby w torebce, ponieważ jej noszenie obciąża kręgosłup i to zazwyczaj po jednej stronie, przez co  wygina się on nienaturalnie.

Bóle kręgosłupa w ciąży podczas stania

Długotrwałe stanie w jednym miejscu lub stanie na nogach przez długi czas powoduje nie tylko bóle w krzyżu, lecz także ból i obrzęk stóp i łydek. To sprawia, że nogi wydają się ważyć tonę. Jeśli więc musisz stać, to najlepiej obciążać nogi równomiernie. Nie można się również garbić, ponieważ to wykrzywia kręgosłup i może powodować jego bóle. Podczas stania najlepiej pozbyć się ciężaru, siatkę z zakupami postawić na podłodze, nie trzymać dziecka na rękach. Podczas wykonywania jakiejś pracy, na przykład prasowania, najlepiej zgiąć jedną nogę w kolanie i oprzeć ją o podnóżek lub podstawić pod stopę kilka książek albo pudełko po butach. To pomoże w odciążeniu kręgosłupa lędźwiowego. Zamiast stać w jednym miejscu, lepiej dreptać i zginać kolana, przestępowanie z nogi na nogę, również jest dobrym sposobem na odciążenie nóg i kręgosłupa. Trzeba robić wszystko, by jak najkrócej spędzać czas w bezruchu. Kiedy pojawi się konieczność podniesienia czegoś, najlepiej stanąć w lekkim rozkroku i ugiąć kolana. Nie trzeba pochylać pleców, a jedynie zgiąć się lekko w talii. Chwytając przedmiot i podnosząc go, trzeba prostować kolana i do podniesienia użyć siły mięśni ramion i nóg, a nie pleców. Obciążenie przejdzie na nogi i ręce, a nie kręgosłup. Podczas stania i wykonywania wszystkich prac domowych, najlepiej unikać gwałtownych ruchów.

W jakiej pozycji najlepiej spać w ciąży?

Spanie w ciąży jest prawdziwym wyzwaniem. Pewnie nie jedna kobieta nie wyobraża sobie spania na boku, czy plecach, a to są jedyne pozycje dogodne dla kobiet w ciąży. O spaniu na brzuchu trzeba zapomnieć, ponieważ przypomina to leżenie na piłce i jest nie tylko nie wygodne, ale niewskazane ze względu na  bezpieczeństwo dziecka. Najlepiej kłaść się na boku i to na lewym. Między nogami można położyć małą poduszkę lub położyć nogę na nogę. Taka pozycja jest korzystna dla kręgosłupa oraz narządów wewnętrznych. Jest to również bezpieczne dla dziecka, ponieważ nie zaburza przepływu krwi do łożyska. Jednak kilka minut w pozycji na wznak nie zaszkodzi zdrowi.

Bóle pleców w ciąży podczas siedzenia

Siedzenie jest bardziej obciążające dla kręgosłupa niż inne czynności, które wykonuje się codziennie. Przekonują się o tym kobiety w ciąży, zwłaszcza te, które mają pracę siedzącą. Podczas pracy należy robić sobie przerwy co trzydzieści minut na spacer lub lekkie skłony. Najlepiej unikać siedzenia w fotelach, które zapadają się  pod ciężarem ciała i nie mają oparcia. Dla kobiet w ciąży najlepsze będą fotele z twardym siedziskiem  o regulowanej wysokości, profilowanym oparciem i podpórkami dla ramion, które ułatwią wstawanie. Nie powinno zakładać się nogi na nogę, ponieważ to nierównomiernie obciąża kręgosłup i miednicę, a dodatkowo zaburza krążenie krwi.

 

Następny artykuł: Syndrom wicia gniazda