Mity na temat płodności

Mity na temat płodności

 

Coraz więcej znaleźć możemy porad na temat tego jak starać się o potomstwo. Pary starające się o dziecko szukają takich sztuczek, które maja za zadanie zwiększyć płodność. Jednak, czy te wszystkie porady naprawdę działają? Jest wiele porad na zwiększenie płodności, a wiele z nich nawet te najpopularniejsze okazują się nie mieć poparcia żadnych naukowych badań. Koniecznie sprawdź, jakie porady są mitami, a które naprawdę mogą ci pomóc.


Im częściej uprawiacie seks tym większe prawdopodobieństwo zapłodnienia

Wiele osób myśli, że im więcej stosunków seksualnych tym większe szanse na poczęcie dziecka. Inne osoby boją się, że przegapią czas owulacji, dlatego decydują się uprawiać seks jak najczęściej. A reszta decyduje się na współżycie jedynie w dni owulacji, a przez resztę dni cyklu nie uprawia seksu, by zbierać siły na ten najważniejszy czas. Niestety żadna z tych grup nie postępuje we właściwy sposób. Wszystkie te metody mogą mieć negatywny wpływ na proces poczęcia potomka. Jeśli chcecie starać się o dziecko, to zaleca się współżycie dwa lub trzy razy w tygodniu najlepiej współżyć co dwa dni. To ten czas sprawia, że nasienie mężczyzny jest dobrej jakości. Są pary, które decydują się na prowadzenie kalendarzyka owulacyjnego, by zwiększyć swoje szansę na poczęcie potomka, jednak nie wszystkie kobiety wiedzą, w które dni cyklu wypada im owulacja i błędnie określają ten czas. U wielu kobiet potrzebne jest wnikliwe badanie, a nawet zrobienie USG, by sprawdzić, kiedy odbywa się owulacja. Niestety pary, które same określają swoje dni płodne często robią to źle i decydują się na nieodpowiedni czas na współżycie, przez co starania o potomka mogą wielokrotnie zakończyć się porażką. Najlepiej współżyć trzy razy w tygodniu, ponieważ to podnosi jakość nasienia i daje duże prawdopodobieństwo, że uda się trafić w dni płodne, bez prowadzenia wnikliwych badań, czy też kalendarzyka dni płodnych.


Przejdź na dietę odchudzającą przed staraniem się o dziecko

Ta porada tyczy się jedynie osób, które mają nadwagę lub są otyłe. W tych przypadkach zrzucenie kilku zbędnych kilogramów może mieć pozytywny wpływ na płodność. Nieprawidłowa waga może przyczyniać się do problemów z cyklem menstruacyjnym, a przede wszystkim na owulację, a to będzie miało bardzo niekorzystne działanie na płodność. Nadmiar i niedomiar tkanki tłuszczowej ma negatywny wpływ na pracę układu hormonalnego, a to dlatego, że wpływa ona na jego pracę i zaburza proces wydzielania estrogenów. I panie i panowie powinni zadbać o prawidłową wagę przed rozpoczęciem starań o potomka. Otyłość i niedowaga obniżają jakość nasienia mężczyzny. Jeśli jednak masz odpowiednią wagę, to nie konieczne jest przechodzenie na dietę. Jednak jeśli masz nadwagę lub niedowagę to mogą pojawić się u ciebie problemy z płodnością i konieczne jest zastosowanie odpowiednio zbilansowanej diety.


Długie starania o dziecko – to na pewno niepłodność

Wiele pra martwi się, że problemem niepowodzeń w poczęciu potomka jest niepłodność u jednego lub obu partnerów. To jednak nie prawda. Nawet te pary, które mają odpowiednią masę ciała, dobrze się odżywiają, regularnie współżyją co dwa lub trzy dni muszą starać się nawet kilka miesięcy zanim ujrzą na teście ciążowym dwie kreseczki. Pary, które są w pełni zdrowe i prowadzą zdrowy tryb życia mają zaledwie dwadzieścia procent szans na poczęcie potomka po pierwszym cyklu starań. Przyjmuje się, że dopiero po roku starań się o potomka można mówić o niepłodności. To jednak wcale nie zaznacza, że pary, które starały się przez dwanaście miesięcy o potomka bezskutecznie nie będą miały szans na poczęcie zdrowego dziecka. Aż osiemdziesiąt procent par, u których zdiagnozowano niepłodność przypadłość ta została wyleczona i udało się począć potomka. Dzisiejsza medycyna jest na zaawansowanym poziomie, więc nawet pary, które pają problemy z płodnością mają szansę na założenie rodziny z dziećmi.


Po odstawieniu pigułek nie od razu zajdziesz w ciążę

Wiele kobiet twierdzi, że po ostawieniu tabletek antykoncepcyjnych nie możliwe jest zajście w ciążę po pierwszym cyklu. Wydaje im się, że trzeba odczekać ze staraniami. Jeśli wcześniej, jeszcze przed stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych miałaś prawidłowe cykle miesiączkowe, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że od razy po odstawieniu antykoncepcji wrócą one do normy w szybkim tempie i już w pierwszym cyklu po zrezygnowaniu z tabletek antykoncepcyjnych będziesz miała owulację i uda wam się począć dziecko. U kobiet, które przed stosowaniem antykoncepcji hormonalnej  występowały nieregularne miesiączki, po odstawieniu tabletek również będą miały problem z nieregularnym krwawieniem, jednak ten problem będzie dla nich widoczny, ponieważ dopiero teraz myślą o założeniu rodziny. Należy pamiętać, że nowoczesne metody antykoncepcji zawierają tak niewielką dawkę hormonów, że nie potrzebna jest przerwa oczyszczająca po zrezygnowaniu z tabletek hormonalnych.


Tylko ja mam problem z zajściem w ciążę

Wiele kobiet i par jest zdania, że tylko oni mają problem z poczęciem potomka. To jednak nie jest prawda. Przecież nikt nie będzie chwalił się tym, że od kilku miesięcy stara się o dziecko. I ciąży najczęściej dowiadujemy się, kiedy kobieta jest już w ciąży lub widoczny jest jej brzuszek. Szacuje się, że niemal dwadzieścia procent par ma problemy z poczęciem dziecka i ich starania trwają nawet kilkanaście miesięcy.


W czternastym dniu cyklu wypada owulacja

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że to w dni owulacji kobieta jest najbardziej płodna i to w tym czasie istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jednak nie u każdej kobiety owulacja wypada w tych samych dniach cyklu. Książkowy cykl kobiety powinien mieć dwadzieścia osiem dni, a w czternastym dniu, czyli w połowie cyklu powinna wypadać owulacja. To jednak nie zawsze tak wygląda. Kobiety często mają cykle dłuższe lub krótsze niż dwadzieścia osiem dni, a ich owulacja może wypadać nawet w dwudziestym dniu cyklu. Należy również pamiętać, że to iż kobieta miała dwa cykle, kiedy owulacja przypadła na czternasty dzień cyklu wcale nie oznacza, że za kolejnym razem również wypadnie w tych dniach. Długość cyklu oraz czas występowania owulacji zależy od wielu czynników i wszystko może się zmienić w ciągu jednego miesiąca, a nawet kilku dni.


W trakcie miesiączki nie można zajść w ciążę

Wszystkim wdaje się, że zajście w ciążę możliwe jest jedynie w czasie owulacji. Może nam się wydawać, że poczęcie dziecka w trakcie okresu, czyli pierwszych dniach cyklu nie jest możliwe. Jednak to błąd. Warto zaznaczyć, że plemniki mogą w pochwie przeżyć nawet siedem dni, a owulacja może występować nawet w pierwszych dniach cyklu, tak więc poczęcia dziecka jest prawdopodobne nawet w trakcie miesiączki.


Jeśli już raz byłam w ciąży to w kolejną zjadę bardzo szybko

To nie jest teza potwierdzona przez badania. Jednak wiele kobiet sądzi, że to prawda. Jednak poczęcie jednego dziecka, wcale nie oznacza, że zajście w drugą ciążę będzie bardzo łatwe. To wszystko zależy od organizmu kobiety oraz jakości nasienia.

Autor: Klaudia Ozimek 

Następny artykuł: Test owulacyjny