Jakie są pierwsze objawy ciąży

Jakie są pierwsze objawy ciąży

Po wstaniu z łóżka odczuwasz zmęczenie i nudności? Twoje piersi wyglądają inaczej i stają się coraz cięższe? Jeśli tak, zapewne zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży. Możesz upewnić się robiąc test, ale większość kobiet zanim pobiegnie do apteki, zauważa charakterystyczne, wczesne symptomy ciąży. Co prawda nie dają 100-procentowej pewności, ale mogą być sygnałem,  że doszło do poczęcia. A im wcześniej potwierdzisz swoje przypuszczenia, tym lepiej dla Ciebie i dla zdrowia dziecka. Sprawdź zatem, jakie przypuszczalne i prawdopodobne objawy ciąży powinny Cię zaalarmować.

Kiedy można zaobserwować pierwsze objawy ciąży?

Tuż po zapłodnieniu w organizmie kobiety zachodzą zmiany będące skutkiem działania hormonów produkowanych w jajnikach i łożysku – estrogenów, progesteronu i gonadotropiny łożyskowej.  Jednak początkowy etap ciąży nie zawsze ma taki sam przebieg. Część kobiet zauważa objawy od razu po poczęciu, choć ginekolodzy uważają to za mało prawdopodobne. Z kolei, jednym z pierwszych objawów ciąży jest plamienie, związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionego jajeczka w macicy, dlatego niektóre kobiety mylą je z miesiączką. Czasami jest tak, że kobieta nawet przez kilka miesięcy po poczęciu, nie zdaje sobie sprawy z tego faktu. Jeśli cykle miesiączkowe są nieregularne, bardzo łatwo zlekceważyć brak krwawienia. W niektórych przypadkach wczesne objawy zapłodnienia są mało charakterystyczne i kobiety trafiają do lekarza nie z powodu podejrzeń ciąży, a bólów brzucha.

Wczesne objawy ciąży

Plamienie implantacyjne
Jest wywołane wspomnianym już zagnieżdżeniem zarodka w ścianie macicy. Może wystąpić 6-12 dni po poczęciu. Oprócz niewielkiego krwawienia, możesz odczuwać lekkie skurcze. Objawy te możesz pomylić ze zbliżającą się miesiączką, zwłaszcza jeśli do tej pory były skąpe i nieregularne.

Wydzielina z pochwy
Od momentu zapłodnienia ścianki pochwy pogrubiają się, co może spowodować inny niż zwykle wygląd śluzu. O tym, że zaszłaś w ciążę, może świadczyć biała, mleczna wydzielina, która zazwyczaj nie jest szkodliwa. Natomiast jeśli odczuwasz świąd i nieprzyjemny zapach, skonsultuj się z lekarzem, by sprawdzić, czy śluz nie jest oznaką infekcji narządów rodnych.

Powiększenie piersi
Bardzo wcześnie po zapłodnieniu możesz zauważyć zmiany w piersiach – pojawi się obrzęk, bolesność i tkliwość, czasami nawet ból. Stwierdzisz, że piersi są cięższe i bardziej pełne, a skóra wokół sutków ciemniejsza. Jeśli zmiany te wywołane są ciążą, przygotuj się na kilkutygodniową bolesność i wrażliwość piersi.

Nudności
Poranne mdłości mogą mieć zupełnie inne przyczyny niż ciąża. Niestrawność, zatrucie, choroby żołądka, niewłaściwa dieta, stres – jeśli żaden z tych czynników nie dotyczy Ciebie, być może spodziewasz się dziecka. W czasie ciąży nudności mogą zdarzyć się o dowolnych porach, choć najczęściej pojawiają się tuż po wstaniu z łóżka. Części kobiet ten problem w ogóle nie dotyczy, inne wymiotują aż do późnych miesięcy ciąży. Czasami objawy są tak silne, że kobiety nie są w stanie jeść pokarmów, za którymi do tej pory przepadały i już sam ich zapach jest nie do zniesienia. Jeśli przez dokuczające Ci mdłości nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować i tracisz na wadze, skonsultuj się ze swoim ginekologiem, który doradzi Ci, co możesz w takiej sytuacji zrobić.

Parcie na mocz
Częstotliwość wizyt w toalecie może nasilić się po półtorej miesiąca ciąży. Ta charakterystyczna dolegliwość jest spowodowana wpływem hormonów na układ moczowy, a w trzecim trymestrze uciskiem macicy na pęcherz moczowy. Jednak częste oddawanie moczu może być też związane z infekcjami, cukrzycą i stosowaniem leków moczopędnych.

Zmęczenie
Jeśli odczuwasz permanentne zmęczenie i nawet po 8 godzinach nieprzerwanego snu czujesz się niewyspana, być może zaszłaś w ciążę. Nawet już tydzień po zapłodnieniu, możesz skarżyć się na nasilone zmęczenie utrudniające Ci pracę i codzienne życie. Do takiego stanu przyczynia się ciążowy hormon progesteron, ale warto też sprawdzić, czy nie dolega Ci nagły spadek ciśnienia krwi lub wahania poziomu cukru. Jeśli jesteś pewna, że zmęczenie wywołane jest ciążą, oszczędzaj siły i jedz pokarmy bogate w biało i żelazo.

Omdlenia
Zawroty głowy i krótkotrwałe omdlenia kobiet w ciąży wiążą się z gwałtownymi zmianami, jakim podlega układ sercowo-naczyniowy. Jednak takich objawów nie wolno Ci lekceważyć i skonsultuj je z lekarzem, który doradzi Ci co robić w takich sytuacjach, a także pomoże wykluczyć inne możliwe przyczyny.

Zanik okresu
Dla wielu kobiet to jednoznaczny symptom będący potwierdzeniem wcześniejszych podejrzeń. Jednak brak okresu mogą spowodować rozmaite czynniki, z których najczęstszymi są (obok ciąży) stres, istotne zmiany w życiu (przeprowadzka, podjęcie nowej pracy), odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, zaburzenia hormonalne, a nawet wyjazd zagraniczny. Dla pewności zrób test ciążowy. Pamiętaj też o tym, że nawet po zapłodnieniu mogą występować krwawienia, które wymagają konsultacji z lekarzem.

Zaparcia
Wytwarzający się podczas ciąży progesteron sprzyja wolniejszemu trawieniu pokarmów, choć objaw ten nie jest na tyle jednoznaczny, by kobiety brały go pod uwagę. Zanim dojdzie do potwierdzenia ciąży, możesz podejrzewać, że zaparcia wywołane są niewłaściwą dietą, brakiem ruchu, schorzeniami układu pokarmowego lub stresem. W przypadku zaparć spożywaj więcej pokarmów będących źródłem błonnika, więcej się ruszaj i pij dużo wody.

Zmienne nastroje
To legendarna oznaka ciąży, doskonale znana również mężczyznom. Wahania nastroju pojawiają się już w I trymestrze i jak wiele innych objawów, spowodowane są zmianami hormonalnymi. Możesz zaobserwować u siebie większe skłonności do płaczu i melancholii, łatwe popadanie ze skrajności w skrajność (od śmiechu do płaczu) i większą skłonność do irytacji.

Ból głowy i pleców
Łagodne bóle głowy i permanentny ból pleców to objawy niezbyt charakterystyczne, dlatego warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć inne przyczyny.

 

Inne  prawdopodobne objawy ciąży:

- powiększenie obwodu brzucha – od 12 tygodnia ciąży
- rozstępy na piersiach i brzuchu – I trymestr
- zaciemnienie linii białej od wzgórka łonowego do pępka – od 4 miesiąca
- wzmożony apetyt, „zachcianki ciążowe”– I trymestr
- zmiany wyglądu narządów płciowych – I trymestr
- pozytywny wynik testu ciążowego – 10-14 dni od zapłodnienia


Opracowała: Mariola Kolary

Następny artykuł: Mity na temat płodności