Sapka u niemowląt - przyczyny, objawy, postępowanie

Sapka u niemowląt - przyczyny, objawy, postępowanie

Objawy sapki niemowlęcej

Lekarze określają sapkę niemowlęcą jako utrudnione oddychanie. Rodzice zazwyczaj podają te same charakterystyczne objawy. Zatkany nosek u malucha, w którym coś bulgocze, kiedy dziecko próbuje oddychać przez nos. Przy sapce oddychanie przez nos może być utrudnione przez to, że staje się on niedrożny. W nosku błona śluzowa może być opuchnięta, mogą również zalegać łzy, reszki ulanego pokarmu, czy katar, które powodują utrudnienie przy oddychaniu. Mimo, ze wielu młodych rodziców myli sapkę z katarem, to bardzo łatwo jest ją rozpoznać. Przy katarze nosek dziecka jest mokry, ponieważ wydostaje się z niego śluz. Tego zjawiska nie można zauważyć przy sapce niemowlęcej.

Jakie są przyczyny sapki u niemowląt

Przyczyną sapki u niemowląt może być infekcja, która podrażnia błonę śluzową oraz nietolerancja pokarmowa. Bywa również tak, że dziecko przebywa w zbyt suchym pomieszczeniu, gdzie nie ma dopływu świeżego powietrza przez co śluzówka w nosku wysycha co utrudniać może oddychanie i zwiększa ryzyko występowania infekcji. Ważne jest również, by wychodzić z dzieckiem na spacer. Dzięki kilkuminutowym spacerom na świeżym powietrzu dziecko będzie łatwiej oddychało, a śluzówka nawilży się, więc ryzyko infekcji znacząco się zmniejszy. Sapka jest niebezpieczna dla niemowląt, ponieważ często nie oddychają one przez usta, a jedynie przez nosek. To może znacząco utrudniać oddychanie, sen, a nawet karmienie dziecka. U starszych niemowląt ten problem nie jest już tak groźny, ponieważ kiedy będą one miały zatkany nosek, to zaczną oddychać ustami. A jednak nie można ignorować sapki nawet u starszych maluchów, ponieważ długie oddychanie przez usta może prowadzić do zakażenia dróg oddechowych. Konieczna jest więc wiedza, na temat tego, jak pomóc dziecko podczas sapki i ułatwić mu oddychanie.

Jak pomóc dziecku w czasie sapki

Sposobem na sapkę jest kilka kropel soli fizjologicznej. Przy sapce konieczne jest oczyszczenie noska z zanieczyszczeń, które uniemożliwiają oddychanie przez nos. A pomóc może sól fizjologiczna. Należy wpuścić po dwie krople soli fizjologicznej do każdej dziurki noska. Rozpuści ona zalegającą w nosku wydzielinę, którą można z łatwością usunąć. Jest to możliwe przy użyciu specjalnego aspiratora lub rogu chusteczki higienicznej. Konieczne jest również nawilżenie powietrza w pokoju. A rodzice powinni jak najczęściej wychodzić z maluchem na spacer. Kiedy sapka nie zniknie przez kolejny dzień, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Czemu sapka pojawia się u niemowląt

To pytanie często zadają sobie młodzi rodzice. Najbardziej niepokojąca dla rodziców jest sapka pojawiająca się przed pierwszym miesiącem życia malucha. Często niemowlęta w czasie snu wydają z siebie głośne dźwięki. Jednak nie ma czym się niepokoić. Sapka pojawia się nawet u zdrowych dzieci. Najczęściej  jest spowodowana zbyt małym przelotem nosowym, przez co podczas oddychania u dziecka pojawia się charakterystyczny szeleszczący odgłos. Przyczyną może być również nieprawidłowe nawilżenie powietrza. Jeśli sapka nie ustępuje i jest powodem zmartwień rodziców, to konieczna jest wizyta u pediatry.

Sapka a alergia pokarmowa

Jeśli sapka nie ustępuje mimo prawidłowych zachowań rodziców, zwiększenia wilgotności powietrza w pokoju malucha i częstych spacerów, to konieczna może być wizyta u lekarza. W takich przypadkach dziecko powinno być poddane szczegółowej diagnostyce. Sapka może być objawem alergii pokarmowej. Przy tym schorzeniu pojawiają się również inne objawy, które nie są charakterystyczne dla sapki. Wówczas na skórze pojawiają się widoczne zmiany, widoczna jest anatomiczna wada nosa, czy również kiła wrodzona. Jeśli pokarm często ulewa się maluchowi, trzeba zawsze kontrolować, czy pokarm nie dostaje się do noska dziecka.