Rodzaje laktatorów

Rodzaje laktatorów

Kompletując wyprawkę dla noworodka warto pomyśleć również o laktatorze. Choć w wielu oddziałach położniczych istnieje możliwość wypożyczenia tego typu sprzętu, laktator może przydać się także w warunkach domowych. O jego zakupie powinny pomyśleć szczególnie mamy, których dzieci mogą mieć problemy z odruchem ssania lub będą musiały pozostać dłużej w szpitalu. Laktator będzie przydatny mamom wcześniaków, a także tym, które planują szybki powrót do obowiązków- odciągnięty pokarm będzie mogła podawać inna osoba, a dziecko nie będzie musiało otrzymywać mleka modyfikowanego. Na rynku istnieje wiele rodzajów laktatorów, jak wybrać ten najlepszy? Czym kierować się poszukując dobrego sprzętu i czy cena jest zawsze wyznacznikiem jakości?


Laktator ręczny czy elektryczny?

Laktatory ręczne są obecne na rynku od bardzo dawna, a mechanizm ich działania nie jest skomplikowany. Najprostszy laktator ręczny to gruszka służąca do odciągania pokarmu. Zaletą tego typu laktatorów jest ich niska cena, jak również poręczność i brak trudności w obsłudze. Laktatory ręczne nie generują żadnego dźwięku, w przeciwieństwie do ich automatycznych odpowiedników. Niestety-mają one również liczne wady, które często uniemożliwiają ich stosowanie przez dłuższy czas, a większość używających je mam, zmienia laktatory ręczne na elektryczne.  Jest to przede wszystkim niewielka efektywność odciągania i wolne tempo uzyskania wystarczającej ilości mleka. Dla niektórych mam odciąganie mleka w ten sposób może być bolesne, a także powodować duże zmęczenie rąk, które uniemożliwia wydłużenie czasu korzystania z urządzenia. Z tego względu laktatory ręczne sprawdzą się u kobiet, które korzystają z nich sporadycznie i nie chcą inwestować w sprzęt sporej kwoty. Laktatory ręcznie nie będą natomiast dobrym wyborem do codziennego użytku.

Laktatory elektryczne to obecnie najczęściej stosowany model tych urządzeń. Działają one na baterię lub przez zasilacz podłączany do gniazdka. Odciąganie pokarmu jest dużo szybsze i sprawniejsze niż poprzez laktator ręczny, szczególnie w modelach ściągających mleko jednoczasowo z obydwu piersi. Laktatory automatyczne mają kilka regulowanych stopni siły odciągania, przez co każda kobieta może dopasować jego poziom do własnej tolerancji i granicy bólu. Wiele z nich posiada również fazę pracy stymulacji brodawki, która pobudza pierś do zwiększonej produkcji pokarmu.  Dzięki zastosowaniu specjalnie do tego celu przeznaczonych biustonoszy do laktatorów, możliwe jest także ściąganie pokarmu bez użycia rąk, co pozwala zaoszczędzić wiele czasu i jest szczególnie pomocne dla młodych mam. Wadą laktatorów elektrycznych może być ich stosunkowo wysoka cena (jest to jednak uzależnione od modelu, jaki wybierzemy), a także generowany dźwięk. Jeśli zależy nam na cichym urządzeniu, warto przed zakupem sprawdzić ilość generowanych przez nie decybeli.

Wysoka cena laktatorów elektrycznych może zniechęcać niektóre mamy do ich zakupu- możliwe jest wówczas wypożyczenie laktatora- w sklepie medycznym, z akcesoriami dziecięcymi lub na oddziale szpitalnym czy w poradni laktacyjnej. Koszt wypożyczenia jest stosunkowo niski, należy jednak dokupić własne części indywidualne (lejek mający kontakt z brodawką sutka, butelki na odciągnięte mleko).


Dla kogo laktator podwójny?

podwójny laktatorDo najdroższych laktatorów należą te, przystosowane do jednoczasowego odciągania pokarmu  z obydwu piersi. Jest to szczególnie użyteczna funkcja dla mam bliźniaków i wieloraczków lub dla tych kobiet, które nie mają wystarczającej ilości czasu na wykonywanie w ciągu dnia odpowiedniej ilości sesji na każdą pierś z osobna.  Wybór laktatora podwójnego sprawdzi się również u mam, które korzystają z niego na stałe, a karmienie mlekiem odciągniętym jest jedyną formą podawania pokarmu dziecku. Sesja ściągania pokarmu z wykorzystaniem podwójnego laktatora trwa nawet 10 minut – ta sama czynność z wykorzystaniem pojedynczego laktatora zajmuje w zależności od stosowanego schematu od 20 do 30 minut.  Ściąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie stymuluje również poziom prolaktyny (hormonu odpowiedzialnego za laktację) i zwiększenie produkcji mleka bardziej skutecznie niż ściąganie pokarmu z jednej piersi.


Jak dobrać laktator?

Poza wyborem modelu laktatora, konieczne jest jeszcze sprawdzenie, czy jest on dopasowany do rozmiaru piersi. Zbyt duże lejki laktatora mogą powodować, że odciąganie pokarmu nie będzie w pełni efektywne, a piersi nie zostaną opróżnione z pokarmu, co sprzyja powstawaniu zastoju i stanów zapalnych. Z kolei za mały lejek w stosunku do brodawki sutkowej  powoduje urazy brodawki, otarcia oraz znaczny dyskomfort podczas korzystania z laktatora, a także w skrajnych przypadkach wywołuje ucisk kanalików mlecznych i również blokuje odpływ pokarmu. Przy prawidłowo dobranym lejku: brodawka porusza się swobodnie, centralnie w tunelu lejka, bardzo niewielka część otoczki brodawki zasysana jest do tunelu lejka , a podczas odciągania cała pierś porusza się w widoczny, rytmiczny sposób, zgodnie z cyklem pracy laktatora. Odciąganie pokarmu w ten sposób powinno być bezbolesne i nie powodować kłucia czy dyskomfortu w obrębie brodawki i całej piersi. Większość producentów posiada lejki  w różnych rozmiarach ( choć standardowo do zestawu dołączane są lejki średnie). Prawidłowy rozmiar można sprawdzić korzystając z pomocy certyfikowanego doradcy laktacyjnego  lub odpowiednich szablonów do zmierzenia brodawek ( dostępne w sklepach ze sprzętem dla niemowląt  lub u producenta laktatora).

Opracowała: lek. Sylwia Ziółkowska