Kalendarz ciąży

Tygodnie

31 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży - co się dzieje?

To już 31 tydzień ciąży i zapewne nie jest do dla ciebie okres szczytowej formy. Brzuch coraz bardziej przeszkadza ci we wstawaniu z łóżka, schylaniu się czy wchodzeniu po schodach. Możesz zauważyć, że tyjesz szybciej niż do tej pory, mimo że twoja dieta nie uległa zmianie.  Za nagły wzrost wagi odpowiada nie kto inny jak twoje dziecko, które pod koniec ciąży rośnie już w bardzo szybkim tempie.

Macica wypełnia już niemal cały brzuch. Uciskając jelita i żołądek, przyczynia się do powstawania wzdęć. Aby złagodzić ten nieprzyjemny objaw unikaj produktów wzdymających, czyli warzyw strączkowych, kapusty oraz tłustych i smażonych dań. Pamiętaj też o błonniku. Jest bardzo ważny, gdyż zapobiega zaparciom, a regularne wypróżnienia są podstawą profilaktyki przeciw hemoroidom. Niestety, żylaki odbytu często towarzyszą ostatniemu etapowi ciąży, zwłaszcza jeśli kobieta unika aktywności fizycznej i spędza dużo czasu siedząc. Jeśli hemoroidy wywołują u ciebie duży ból, zgłoś się do lekarza. Na złagodzenie świądu, bólu i obrzęku pomogą czopki i maści.

Pamiętasz jak w I trymestrze dokuczały ci mdłości i ślinotok? Ten ostatni objaw może powrócić, choć nie wiadomo do końca co go wywołuje. Lekarze przypuszczają jednak, że za nadmierne wydzielanie śliny odpowiada podwyższone stężenie estrogenu. Na ograniczenie ślinotoku pomoże ci wypijanie dużej ilości wody mineralnej i specjalnej herbatki dla kobiet w ciąży.

Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży to też ostatni moment na poddanie się trzeciemu badaniu USG, w czasie którego lekarz sprawdzi stopień rozwoju dziecka, a także oceni pępowinę, łożysko i płyn owodniowy.

Rozwój dziecka – maluch zapamiętuje dźwięki

Twoje dziecko rośnie coraz szybciej. Wymiarami zbliża się do przeciętnej dyni – całkowita długość jego ciała wynosi aż 40 cm, a waga sięga 1.6 kg. Jest tak duże, że jego ruchy są już mocno ograniczone, dlatego najchętniej przyjmuje pozycję embrionu. Przygotowując się do wyjścia na świat, może już ustawiać się główką w dół.
Choć ciało dziecka jest już w pełni uformowane, nadal trwa rozwój płuc, które jeszcze nie są na tyle dojrzałe, by samodzielnie oddychać. Pęcherzyki płucne będą gotowe do wymiany gazowej dopiero za ok. trzy tygodnie.
W 31 tygodniu w dalszym ciągu kształtuje się odpowiednia warstwa podściółki tłuszczowej, dzięki której ciało staje się bardziej pulchne, a skóra gładka.

Dzięki dobrze rozwiniętym narządom zmysłów, maluch może odbierać bodźce słuchowe, wzrokowe, dotykowe i czuciowe. Dziecko zapamiętuje też rytm bicia twojego serca i to właśnie ten dźwięk będzie go uspokajał po narodzinach. Jego pamięć jest już zdolna do rejestrowania mowy, czyli słów i intonacji. To, co maluch teraz usłyszy, ma duży wpływ na rozwój jego osobowości i wrażliwości emocjonalnej. Właśnie dlatego tak często zwraca się uwagę na zbawienny wpływ „rozmawiania” z dzieckiem nienarodzonym i czytania książek na głos przez kobiety ciężarne. Staraj się też, by maluch nie słyszał kłótni czy głośnych, niepokojących dźwięków dobiegających z telewizora.


Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 32 tydzień ciąży