Kalendarz ciąży

Tygodnie

32 tydzień ciąży

32 tydzień ciąży

Co się dzieje w twoim organizmie?

Twoja macica jest 500 razy większa niż przed zajściem w ciążę, a jej dno znajduje się tuż pod żebrami. Ucisk na pęcherz moczowy jest tak silny, że może powodować wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wyciek moczu może pojawić się nawet przy tak prozaicznych czynnościach jak kaszel czy śmiech. Aby zadbać o swój komfort, noś wkładki wchłaniające mocz i ćwicz mięśnie Kegla.

Nie możesz przyzwyczaić się do swojego nowego, większego ciała? To całkiem normalne i bywa przyczyną kłopotów z koordynacją ruchów i utrzymaniem równowagi. Ale cierpliwości, ostatnie tygodnie ciąży szybko miną, a ty z czasem odzyskasz dawną figurę.
Nadal możesz cierpieć z powodu zgagi, duszności, bólu pleców i obrzęków, dlatego w miarę możliwości wypoczywaj i oszczędzaj siły na zbliżający się poród.
Możesz też odczuwać nasilone swędzenie skóry, które może wynikać z jej przesuszenia. Nie zapominaj o stosowaniu kosmetyków nawilżających i natłuszczających przeznaczonych dla przyszłych mam. Świąd może też być objawem cholestazy ciężarnych – schorzenia związanego z nadwrażliwością skóry na działanie hormonów ciążowych. Po 30 tygodniu ciąży stężenie progesteronu i estrogenu rośnie, zatem to właśnie teraz jesteś najbardziej narażona na ryzyko tej choroby. W tym przypadku swędzenie skóry nasila się tuż przed porodem i ustępuje kilka tygodni po nim. Choć cholestaza zwykle ma łagodny charakter, zgłoś się do lekarza, gdyż będzie konieczne monitorowanie stanu zdrowia dziecka.  

Trzydziesty drugi tydzień to też odpowiedni czas na poddanie się badaniu w kierunku kiły i… spakowanie torby do szpitala. Poród zbliża się wielkimi krokami.

32 tydzień ciąży - waga dziecka i USG

Nosisz pod sercem całkiem dorodnego bobasa ważącego ok. 1.8 kg i mierzącego 42 cm. Podskórna tkanka tłuszczowa stanowi już 10% wagi dziecka, co istotnie wpływa na jego wygląd. Skóra malucha jest już ładnie zaróżowiona i delikatna, a ciałko jeszcze pełniejsze. Niebawem sama będziesz mogła się o tym przekonać!
W tym tygodniu na małych paluszkach widnieją już pierwsze, miękkie jeszcze paznokcie.

Dziecko jest już na tyle przystosowane, że w razie przedwczesnego porodu, będzie rozwijało się prawidłowo. Organizm przygotowuje się na taką ewentualność gromadząc substancje odżywcze przekazywane mu przez pępowinę.

O ile twój maluch jeszcze tego nie zrobił, prawdopodobnie w tym tygodniu przemieści się główką w dół, by w tej pozycji pojawić się na świecie. Jego ruchy, choć mniej intensywne niż wcześniej, mogą sprawić ci ból. Zapewne nieraz poczujesz jak brzdąc będzie wierzgał pod twoimi żebrami czy napierał na pęcherz. Na szczęście za kilka tygodni mały lokator opuści ciasny brzuch, a ty odczujesz wielką ulgę.

Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 33 tydzień ciąży