Kalendarz ciąży

Tygodnie

14 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży - co się dzieje w Twoim organizmie?

Od 14. tygodnia wszystkie hormony podtrzymujące ciążę wytwarzane są w łożysku, a płód uniezależnia się od jajników. W związku z ustąpieniem uciążliwych dolegliwości, czujesz jak rozpiera cię energia i masz znacznie lepsze samopoczucie. Możesz też usłyszeć wiele komplementów na temat swojego wyglądu, choć niektóre kobiety zauważają u siebie niepożądane zmiany. Hormony wydzielane w łożysku mogą wywołać u ciebie nadmierne owłosienie, przebarwienia pigmentacyjne i problemy z cerą.
Również stale powiększająca się macica może dać ci się we znaki. Bieganie co godzinę do toalety, niestrawność, wzdęcia i obrzęki – taki dyskomfort nie należy do rzadkości w II trymestrze ciąży. Teraz twój brzuch zacznie się zaokrąglać, choć ciąża nie musi być widoczna. Jeśli przedtem ćwiczyłaś i masz mocne mięśnie brzucha, zmiana sylwetki może być jeszcze niedostrzegalna.

Rozwój dziecka – zmiany w układzie nerwowym

Do tej pory główka twojego dziecka była pochylona nad klatką piersiową i dominowała nad resztą ciała. Teraz jej ułożenie jest bardziej naturalne, a proporcje się zmieniają. Maluszek ma już wyraźne rysy twarzy, rosną mu brwi i rzęsy. W gwałtownym tempie rozwija się jego mózg – zaledwie w ciągu jednej minuty powstaje 250 tys. komórek nerwowych i tworzą się kolejne pary nerwów, które pośredniczą w wymianie impulsów między mózgiem a poszczególnymi elementami ciała.
Teraz twoje dziecko staje się szczególnie wrażliwe na bodźce dotykowe, wyłączając części głowy, które podczas porodu muszą wykazać się dużą wytrzymałością na ucisk. Od tego tygodnia zaczyna pracować tarczyca, u chłopców powstaje prostata, a u dziewczynek jajniki zajmują swoje miejsce w miednicy. Twoje dziecko za niedługo zacznie rosnąć w odpowiednim sobie tempie, a na razie jest wielkości pięści.


Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 15 tydzień ciąży