Kalendarz ciąży

Tygodnie

15 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży

Co się dzieje w 15 tygodniu?

Prawdopodobnie zapomniałaś już o dolegliwościach występujących we wczesnych miesiącach ciąży i czujesz się o niebo lepiej. Jednak w drugim trymestrze możesz cierpieć na uciążliwe wzdęcia spowodowane rozszerzeniem jelit i słabszą perystaltyką. Aby złagodzić objawy jedz więcej produktów bogatych w błonnik (pełnoziarniste pieczywo, owoce), pij dużo niegazowanej wody i ogranicz spożycie takich warzyw jak: kapusta, fasola, cebula, por. Staraj się jadać częściej, ale mniej,  unikaj  też ciężkostrawnych, tłustych dań oraz słodyczy. Będzie to trudne, zważywszy na fakt, że w II trymestrze ciąży możesz odczuwać wzmożony apetyt.

15 tydzień ciąży brzuch

W 15. tygodniu twój brzuch stanie się bardziej widoczny i możesz potrzebować ubrań o szerszym obwodzie pasa. Zaokrąglenia spodziewaj się jednak tuż nad spojeniem łonowym, a nie w talii. Możesz też zauważyć pogarszający się stan twojego uzębienia, spowodowany podjadaniem i wymiotami. Dlatego w okresie ciąży powinnaś szczególnie starannie szczotkować zęby pastą z fluorem i unikać słodyczy, by zapobiec próchnicy.

Gruczoły dokrewne wytwarzają hormony

Twoje dziecko bardzo szybko rośnie i mierzy już 11 cm, co odpowiada wielkości pomarańczy. Jego waga na razie nie jest imponująca, bowiem tkanka tłuszczowa zamienia się w energię i nie jest magazynowana. Choć wygląd płodu przybiera coraz bardziej dziecięce rysy twarzy, przez jego pokrytą meszkiem skórę nadal prześwitują naczynia krwionośne. Mały organizm zajęty jest teraz wytwarzaniem własnych hormonów: trzustka produkuje insulinę, a tarczyca tyroksynę. Poza tym, twoje dziecko nadal ćwiczy ssanie kciuka i poruszanie kończynami. Pamiętaj też, że twój stres czy smutek nie są mu obojętne, przeciwnie – silne emocje oddziałują na jego samopoczucie.


Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 16 tydzień ciąży