Czego unikać będąc w ciąży?

Czego unikać będąc w ciąży?

Do tej pory robiłaś to, co musiałaś lub to, na co miałaś ochotę. Jeśli chciałaś wyremontować mieszkanie – po prostu chwytałaś za wałek i  malowałaś ściany. Gdy czekała cię ważna uroczystość – biegłaś do kosmetyczki i do fryzjera, by przygotować się od stóp do głów. A po ciężkim, długim dniu pracy odpoczywałaś w wannie pełnej gorącej wody. Niestety, po zajściu w ciążę musiałaś zweryfikować swój tryb życia, obowiązki i zachcianki. Nie wszystko co do tej pory robiłaś, jest korzystne dla dziecka i dla ciebie. Twój organizm i ciało podlegają ciągłym zmianom, a ty jesteś odpowiedzialna za nienarodzonego jeszcze maluszka. Niektóre substancje i sytuacje mogą poważnie wam zaszkodzić, dlatego już teraz dowiedz się, czego unikać w czasie ciąży.


Kąpiele w wannie

Powinnaś całkowicie zrezygnować z długiego wylegiwania się w gorącej wodzie. Co prawda takie kąpiele doskonale odprężają, ale mogą być niebezpieczne dla dziecka, podobnie jak korzystanie z sauny lub jacuzzi. Gorąca woda podnosi temperaturę ciała, co może wywołać przedwczesne skurcze, krwawienie lub poronienie. Niektóre badania dowodzą, że istnieje związek między gorącymi kąpielami we wczesnym stadium ciąży, a wystąpieniem u dziecka wrodzonych wad cewy nerwowej, np. rozszczepu kręgosłupa. Poza tym, długie kąpiele obniżają ciśnienie krwi i mogą doprowadzić do omdlenia lub mdłości, a stojąca woda zwiększa ryzyko infekcji intymnych. Warto też dodać, że kąpiel w wannie jest całkowicie zakazana w okresie połogu, gdy łatwo o zakażenie bakteriami pochodzącymi z odchodów poporodowych. Najlepiej więc zamień wannę na prysznic, a jeśli to niemożliwe, stosuj środki ostrożności:
- kąpiel powinna mieć 37-37,8°C
- unikaj kąpieli zwłaszcza w I trymestrze
- nie siedź w wannie dłużej niż 20 minut
- rozłóż matę antypoślizgową w wannie i przed nią, aby zapobiec upadkowi
-przed kąpielą weź krótki prysznic lub podmyj się w bidecie, by zmniejszyć ryzyko infekcji
- jeśli chcesz wziąć kąpiel z olejkami eterycznymi, stosuj te, które są bezpieczne w ciąży (różany, lawendowy, ylang ylang, jaśminowy) i w podwójnym rozcieńczeniu

Alkohol i papierosy

Na czas ciąży całkowicie zrezygnuj z tych używek, nawet w małych ilościach. Na cenzurowanym są zarówno mocne, jak i słabe trunki jak piwo czy wino. Alkohol przedostając się do układu krwionośnego dziecka, może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu oraz niedotlenienie. Picie alkoholu w ciąży może wywołać alkoholowy zespół płodowy, będący zespołem fizycznych i neurologicznych wad wrodzonych. Podobnie szkodliwy jak alkohol jest dym tytoniowy, którego toksyczne związki przenikają do łożyska. Dzieci, których matki w czasie ciąży paliły papierosy lub były narażone na wdychanie dymu tytoniowego, często chorują na astmę oskrzelową i infekcje dolnych dróg oddechowych.

Zwierzęta

O tym, że zwierzęta mogą przenosić choroby i infekcje, zapewne wiesz. Podczas ciąży powinnaś szczególnie uważać na toksoplazmozę, czyli chorobę pasożytniczą, która może spowodować u dziecka wady mózgu i problemy ze wzrokiem. Możesz się nią zarazić poprzez kontakt z wydalinami zwierząt (zwłaszcza kotów) lub przez zjedzenie niedogotowanego mięsa. Co prawda, jeśli przed zajściem w ciążę miałaś do czynienia z kotami, bardzo prawdopodobne, że twój organizm wytworzył przeciwciała i jesteś odporna na toksoplazmozę. Jednak na wszelki wypadek staraj się nie opróżniać kociej kuwety (lub rób to w rękawicach i dokładnie myj ręce), a do prac w ziemi zawsze zakładaj gumowe rękawiczki. Jeśli masz do czynienia ze zwierzętami hodowlanymi, staraj się nie asystować przy ich porodzie i czynnościach pielęgnacyjnych.

Słodkie napoje, kawa i cola

Słodkie napoje mogą powodować skoki insuliny, a tym samym doprowadzić do wystąpienia cukrzycy ciążowej. A jeśli dodatkowo będą nasycone dwutlenkiem węgla, możesz cierpieć na wzdęcia i zgagę. Natomiast kofeina zawarta w coli, kawie i napojach energetycznych, przenika przez łożysko i może niekorzystnie oddziaływać na rozwój płodu.


Zabiegi kosmetyczne

W ciąży unikaj tych, podczas których jesteś poddawana działaniu prądu,  ciepła, podciśnienia i agresywnych substancji chemicznych. Będziesz musiała zrezygnować m.in. z solarium, farbowania włosów, depilacji ciepłym woskiem, silnie złuszczającego peelingu i zabiegów zamykania naczynek krwionośnych. Powinnaś omijać je szerokim łukiem zwłaszcza przez pierwsze 4 miesiące ciąży, kiedy kształtują się organy dziecka. W ofertach gabinetów kosmetycznych są przewidziane zabiegi specjalnie dla przyszłych mam, skupiające się na nawilżaniu twarzy, regeneracji ciała i relaksie. O ten ostatni aspekt zadba przede wszystkim aromaterapia (z wykorzystaniem bezpiecznych w ciąży olejków) i masaż.


Dźwiganie ciężarów

Nadmierny wysiłek może być niebezpieczny zarówno dla ciebie, jak i dziecka. Dźwigając możesz nabawić się bólów kręgosłupa i stawów, a w skrajnych przypadkach może dojść do krwawienia, bólu narządów wewnętrznych, a nawet do poronienia. Staraj się nie dźwigać ciężarów ważących więcej niż 5 kilogramów i o ile to możliwe,  podnoś je z podwyższenia, np. stołu.


Spanie na plecach

W pozycji na wznak powiększona macica uciska kręgosłup i jelita, co może wywołać bóle pleców i problemy z trawieniem. Śpiąc na plecach możesz mieć trudności z oddychaniem i nabawić się hemoroidów. Może też dojść do obniżenia ciśnienia krwi, a tym samym spadku krążenia u matki i dziecka. Najlepszą pozycją dla ciężarnej jest pozycja na lewym boku, z poduszką między udami. Natomiast podczas leżenia na prawym boku, uciskana jest żyła główna dolna (podobnie jak w spaniu na wznak), co może powodować szereg dolegliwości u ciebie (gorsze samopoczucie, omdlenia) i słabsze dotlenienie płodu.


Chemikalia

Unikaj wdychania farb, które mogą być niebezpieczne dla dziecka. Wszelkie remonty przeprowadzaj po porodzie lub zleć je partnerowi. Jeśli koniecznie chcesz odświeżyć mieszkanie zanim maluch przyjdzie na świat, wybieraj farby o możliwie jak najmniejszej zawartości substancji lotnych. Nie przebywaj w odmalowanym pokoju i dokładnie wywietrz mieszkanie. Staraj się nie mieć regularnego kontaktu z lakierami do drewna i środkami do renowacji mebli, które są silnie toksyczne i mogą spowodować rzadkie wady wrodzone płodu, np. wyrastanie organów na zewnątrz ciała.
Środki chemiczne, których używasz w domu, stosuj z zachowaniem ostrożności, tzn. zakładaj rękawiczki gumowe i unikaj wdychania oparów. W przypadku drażniących chemikaliów (np. preparatów do czyszczenia toalet) zawsze wietrz pomieszczenie, w którym ich użyłaś i nie przebywaj w nim zbyt długo.
Pamiętaj też, ze niektóre chemikalia, z którymi możesz mieć do czynienia w pracy, mogą wykazywać działanie teratogenne. W takim przypadku powinnaś zostać przeniesiona na inne, bezpieczne stanowisko pracy.


Opracowała: Mariola Kolary

Następny artykuł: Ciąża obumarła