Kalendarz ciąży

Tygodnie

18 tydzień ciąży

18 tydzień ciąży

                                                       Co się dzieje w 18 tygodniu?

Osiemnasty tydzień ciążyOd 18 tygodnia mogą pojawić się pierwsze skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona Hicksa. Ale spokojnie, to jeszcze nie czas na poród. Skurcze te nie powodują rozwierania się szyjki macicy, nie są też bolesne. Stanowią jedynie „trening” twojego organizmu przed właściwą akcją porodową. Macica twardnieje i napina się, co możesz odczuwać jako wyraźne lub delikatne skurcze. Jeśli masz szczupłą budowę ciała lub jeśli to twoja kolejna ciąża, być może uda ci się zauważyć pierwsze ruchy dziecka. Na razie nie oczekuj solidnych kopniaków, a jedynie subtelnych muśnięć.

Niestety, mimo że jesteś zaledwie na półmetku ciąży, możesz już cierpieć na bóle pleców. Dochodzi do nich pod wpływem dwóch czynników – powiększającego się brzucha i hormonu ciążowego o nazwie relaksyna. Sprzyjają one przesuwaniu się kręgów, które zaczynają uciskać na nerwy biegnące od kręgosłupa. Niestety, to nie jedyny dyskomfort jaki cię czeka. Również rozchodzące się kości miednicy mogą powodować ból. Jeśli dolegliwości są szczególnie uciążliwe, umów się na masaż, zacznij pływać lub zapisz się na gimnastykę dla kobiet w ciąży. Te zabiegi powinny ci pomóc i złagodzić objawy.

W 18 tygodniu twoja waga powinna wskazywać 4,5-6 kg więcej.  Pamiętaj, że ciąża nie wiąże się z koniecznością jedzenia za dwoje – teraz twoje zapotrzebowanie na kalorie wzrasta jedynie o 300 kcal.

18 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?

Twoje dziecko przyjmuje coraz wyraźniejsze, zaprogramowane przez geny rysy twarzy. Jego ciało jest chronione przez maź płodową, zapobiegającą pomarszczeniu skóry. W osiemnastym tygodniu następuje dalszy rozwój mózgu maluszka. Powstaje ośrodek czuciowy-ruchowy (w przedniej części kory mózgowej), a także kolejne zwoje mózgowe. Ukształtowanie tych ostatnich warunkują geny, hormony, a nawet odczuwane przez ciebie emocje i twoje myśli. Staraj się zatem przekazać swojemu dziecku to co najlepsze – radość, pozytywne nastawienie i spokój.
Oprócz układu nerwowego, pełną parą pracują też inne układy. Maluch sika co 40 minut, wątroba wydziela żółć, a serce składa się już z dwóch przedsionków i dwóch komór. Zaawansowana budowa serduszka sprawia, że na badaniu USG będzie widać ewentualne wady wrodzone. Rozwijają się też wewnętrzne narządy płciowe: u dziewczynek jajniki i macica, a u chłopców – prostata.

W 18 tygodniu ciąży twoje dziecko osiąga wielkość przeciętnego ziemniaka, czyli 14 cm i wagę kolby kukurydzy – ok. 150 gramów.

Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 19 tydzień ciąży