Jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu

Przygotowanie do porodu naturalnego, jeśli na taki zdecydowała się kobieta, wymaga od niej odwagi i dyscypliny. To niezwykle ważne, by przygotowała się ona do zbliżającego się rozwiązania ciąży nie tylko psychicznie, ale także fizycznie. To znacznie ułatwi i skróci poród.

Przed porodem kobieta powinna przygotować się do tego wyjątkowego zdarzenia. Wymaga to od niej dyscypliny i odwagi. Dobre przygotowanie do porodu zarówno psychiczne, jak i fizyczne przyśpieszy poród i zmniejszy ból. Przy porodzie wyjątkowo istotne są mięśnie Kegla. Ważne są również ćwiczenia, które poprawiają kondycję kobiety w ciąży, ale są bezpieczne dla jej stanu fizjologicznego. Wiele kobiet decyduje się na zapisanie się do szkoły rodzenia i jest to bardzo dobry pomysł. W takim miejscu kobieta uczy się między innymi technik oddychania, które są przydatne podczas porodu.

Sposoby na przygotowanie się do porodu naturalnego

Przed porodem dla przyszłej mamy bardzo ważne są mięśnie Kegla. Są to mięśnie dna macicy, czyli te które znajdują się w pochwie i kroczu. Dzięki regularnym ćwiczeniom stają się one elastyczne i wzmocnione, dzięki czemu są odporniejsze na urazy, do których dochodzi przy porodzie naturalnym. To dzięki elastycznym mięśniom Kegla poród naturalny nie stanowi tak wielkiego ryzyko pęknięcia krocza. Ćwiczenie mięśni macicy pozwalają kobiecie uniknąć powikłań po porodzie, takich jak wysiłkowe nietrzymanie moczu, na które cierpi wiele kobiet decydujących się na rodzenie siłami naturalnymi. Mimo trwania ciąży kobieta powinna utrzymać kondycję na jak najlepszym poziomie. Istnieje wiele bezpiecznych ćwiczeń dla kobiet w ciąży, które można wykonywać przez cały okres błogosławieństwa, a nawet tuż przed porodem. Takie ćwiczenia poprawiają stan mięśni, dodają energii i wytrzymałości, a także przygotowują kobietę psychicznie przed zbliżającym się porodem. Przydadzą się one nie tylko przy porodzie, ale również po narodzinach dziecka, ponieważ kobiety, które regularnie ćwiczą, pływają, czy uprawiają jogę dużo szybciej wracają do formy sprzed ciąży. Przed porodem nie można zapomnieć o przygotowaniu wyprawki do szpitala dla matki i dziecka. Wcześniejsze przygotowanie zmniejsza ryzyko, że przed wyjazdem do szpitala coś zostanie zapomniane. Jedna torba dla dziecka, druga dla mamy. Nie jest to tak istotna rzecz, jak kondycja przyszłej mamy, jednak zaoszczędzi stresu, który i tak dotyka przyszłych rodziców tuż przed narodzinami maluszka.

Ćwiczenia na mięśnie Kegla

Są to ćwiczenia, które każda kobieta powinna wykonywać. Najlepiej zacząć jak najszybciej, ponieważ ćwiczenia mięśni Kegla to nie tylko łatwy poród, ale także przyjemniejszy seks, szybki powrót do formy po porodzie i unikniecie takich dolegliwości jak:

  • Pęknięcie krocza.
  • Wypadający pęcherz.
  • Nietrzymanie moczy po ciąży.
  • Wypadanie macicy.

Kobiety, które chcą być w ciąży powinny konieczne zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla już kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań o potomka. Jednak chęć zajścia w ciążę nie powinna być jedynym powodem do rozpoczęcia wzmacniania mięśni macicy. O to powinna zadbać każda kobieta. Są to również ćwiczenia, które pozwalają na szybki powrót do formy macicy sprzed ciąży. Warto je wykonywać po porodzie. Trzeba jednak pamiętać, że rozpoczęcie ćwiczeń kegla po rodzeniu siłami natury, jest wskazane po 24 godzinach po porodzie. Ćwiczenia można rozpocząć w każdym momencie i w różnych pozycjach ciała. Można ćwiczyć mięśnie Kegla na stojąco, siedząco i leżąc. Nie ważne w jakim momencie dnia, czy to podczas stania w kolejce przy kasie, czy robieniu obiadu lub oglądaniu telewizji, wykonywanie ćwiczeń mięśni macicy mają tę zaletę, że nie są one widoczne dla otoczenia, więc można je wykonywać w dowolnym dla siebie momencie i miejscu. Nie można zniechęcać się po kilku dniach ćwiczeń, ponieważ efekty nie pojawią się od razu.

Jak rozpoznać mięśnie Kegla

Wiele kobiet nie wie gdzie znajdują się mięsnie Kegla i jak je zidentyfikować. A jest to bardzo proste. Mięśnie Kegla można rozpoznać przy zatrzymaniu oddawania moczu. To właśnie te mięsnie sprawiają, że mimo nacisku na pęcherz, mocz jest zatrzymywany, a kiedy oddaje się mocz, to jego strumień można wstrzymać w każdej chwili. Zaciskając mięśnie macicy, pracują również zwieracze odbytu, wejście do pochwy i zwieracze cewki moczowej. Lekarze nie zalecają ćwiczeń mięśni Kegla podczas oddawania moczy, ponieważ wtedy pęcherz nie zostaje opróżniony do końca, a to prowadzić może do zapalenia dróg moczowych. Najlepiej ćwiczyć je „na sucho.” Są one odpowiedzialne za skurcze  pochwy, na przykład przy orgazmie pochwowym.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla

Kiedy wiemy już gdzie znajdują się mięśnie Kegla, to możemy przejść do ćwiczeń. Można wykonywać je na stojąco lub leżąco, jednak na początek najlepiej położyć się na łóżku. Jest to wskazane, ponieważ na leżąco łatwiej kontrolować mięśnie brzucha, które nie powinny pracować przy ćwiczeniach dna macicy. Ćwiczenia mięśni Kegla są wyjątkowo proste, a przynoszą wiele dobrego. Na początek zaleca się wykonywanie trzech serii ćwiczeń po pięć sekund każda. Jedna seria polega na stopniowym napinaniu mięśni pochwy, zaciskaniu ich przez 5 sekund, a potem rozluźnianiu powoli.  Należy powtarzać serię trzy razy przynajmniej cztery razy dziennie. To ćwiczenia na pierwszy tydzień, wraz z kolejnymi tygodniami można zwiększyć ilość serii, długość zacisku mięśni na 10 lub 15 sekund i częstotliwość napięć. Lekarze zalecają ćwiczenie mięśni Kegla przez pięć minut po trzy razy dziennie. I konieczne jest regularne powtarzanie ćwiczeń. Mięśnie Kegla wzmacniają się bardzo szybko, jednak jest to możliwe jedynie przy regularnym i prawidłowo wykonywanym ćwiczeniu.

Bezpieczne ćwiczenia w ciąży

Ćwiczenia w ciąży są sposobem na ułatwienie porodu i szybki powrót do dawnej formie po narodzinach dziecka. Bezpieczna aktywność fizyczna w ciąży jest zalecana przez lekarzy. Łagodne ćwiczenia, częste spacery i pływanie są wskazane i wzmacniają wytrzymałość organizmu. Kobiety często zapominają o aktywności fizycznej podczas ciąży, która przecież jest niezwykle ważna lub zabierają się do niej w nieodpowiedni dla siebie sposób. Zbyt intensywne treningi i nieodpowiednie ćwiczenia, są narażeniem zdrowia nie tylko przyszłej mamy, ale przede wszystkim dziecka. Najlepiej skorzystać ze specjalnych zajęć sportowych stworzonych dla kobiet w ciąży. Na basenach często można spotkać się z zajęciami na wodzie dla kobiet brzemiennych. A w domu najlepszą aktywnością będą częste, ale krótkie spacery i joga. Warto poradzić się lekarza prowadzącego, jakie ćwiczenia są wskazane w czasie ciąży.

Szkoły rodzenia wsparciem przed porodem

Szkoły rodzenia są dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które pierwszy raz są w ciąż. Jednak to nie znaczy, że mamy, które ponownie spodziewają się dziecka, nie dowiedzą się z takich zajęć czegoś nowego. W szkole rodzenia można dowiedzieć się jakie są pierwsze objawy porodu, ja wygląda poród naturalny, jak kobiety powinny dać o siebie przed i po porodzie, jak łagodzić ból podczas porodu. Co ważne, do szkoły rodzenia uczęszczać mogą nie tylko kobiety, ale także ich partnerzy. Jest to ogromne wsparcie dla kobiety. A mężczyzna może dowiedzieć się co dzieje się z ciałem jego partnerki podczas porodu ja jak może jej pomóc.

 

Kim jest duola – jej wsparcie podczas porodu

Duola jest kobietą, która oferuje swoją pomoc i wsparcie dla przyszłej mamy podczas porodu. Sama już jest mamą i nie jeden raz rodziła naturalnie. A po porodzie może pomóc młodej mamie przy zajmowaniu się noworodkiem przez pierwsze dni życia malucha.

 

 

Następny artykuł: Sport w ciąży