Co wpływa na rozwój dziecka?

Co wpływa na rozwój dziecka?

Co wpływa na rozwój dziecka – czy jest to środowisko, w jakim się wychowuje, geny – co ma większy wpływ? Czy może oba te czynniki są równie istotne? Jak wspomóc rozwój dziecka i kiedy zacząć stymulację zmysłów? Jakie sposoby są najlepsze – nauka, ćwiczenia czy zabawa? Oto wszystko co powinieneś wiedzieć o tym co wpływa na rozwój Twojego dziecka i jak to wykorzystać.

Życie płodowe

Coraz więcej badań naukowych potwierdza to, że rozwój dziecka można stymulować już w czasie życia płodowego. Oczywiście możliwości są ograniczone, jednak efekty są widoczne już w pierwszych dniach po narodzinach. Specjaliści polecają szczególnie stymulację dźwiękową. Obecnie, cały czas prowadzone są badania mające na celu zbadanie wpływu muzyki klasycznej puszczanej w czasie ciąży na intelektualny rozwój dziecka. Jeśli w ten sposób chcesz stymulować swoje dziecko to nie musi być koniecznie muzyka klasyczna – ważne, żeby melodia była rytmiczna i dość spokojna. Mogą to być również specjalne kompozycje dla maluchów, muzyka relaksacyjna i wiele innych. Takie postępowanie ma jeszcze jedną zaletę. Po porodzie dziecko będzie pamiętać ton melodii i będzie się szybciej uspokajać, kiedy usłyszy znajome dźwięki.

Dobrze jest również mówić do dziecka będącego w łonie matki i „dotykać” je delikatnie poprzez brzuch. Powinni to robić oboje rodzice. Dzięki temu dziecko będzie pamiętało tembr głosów swoich opiekunów, co także pozytywnie wpłynie na jego aklimatyzację w nowej rzeczywistości.
Na rozwój dziecka wpływa też aktywność fizyczna kobiety – dziecko aktywnej mamy również będzie lubiło ruch. Ważne jest również zachowanie spokoju, gdyż hormony stresu powodować zaburzenia w zachowaniu dziecka po porodzie.

Nie bez znaczenia jest dieta kobiety w ciąży – oprócz używek przyszłe mamy powinny unikać zbyt dużej ilości cukrów i tłuszczów, gdyż może to negatywnie wpłynąć nie tylko na nawyki żywieniowe dziecka, ale i późniejszy jego rozwój, nawet w okresie dojrzewania. Nawet samo nastawienie do ciąży może mieć wpływ na psychiczny rozwój dziecka.

Zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka

Już od pierwszych chwil życia to właśnie zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka wpływa na jego rozwój. Rodzić musi zadbać o to, aby dziecko było najedzone, czyste, miało poczucie bezpieczeństwa i miłości. Zapewnienie tego wszystkiego dziecku sprawi, że będzie się rozwijało fizycznie i psychicznie – będzie mogło skupić się na poznawaniu otaczającego je świata, przyzwyczajać się do nowej rzeczywistości, a także ćwiczyć nabywane umiejętności.

Geny czy środowisko?

Eksperci wskazują, że wszystkie czynniki mające wpływ na rozwój dziecka są bardzo ważne, gdyż wzajemnie się uzupełniają. Jeśli chodzi o środowisko to tutaj należy wymienić przede wszystkim:
  • status społeczno-ekonomiczny rodziny;
  • płeć dziecka;
  • więzi rodzinne – stosunki pomiędzy rodzicami, ale i pozostałymi członkami rodziny;
  • chęć komunikowania się;
  • poziom inteligencji;
  • stan zdrowia dziecka;
  • kontakt z rówieśnikami.
 
Czynniki te mają wpływ zarówno na rozwój psycho-ruchowy, jak i przystosowanie społeczne oraz rozwój mowy u dziecka. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na indywidualne predyspozycje dziecka i ujawniane z czasem zainteresowania. Każde dziecko jest inne i jedno szybciej będzie siadało, inne raczkowało itd. Istotne jest tworzenie mu możliwości rozwoju poprzez doświadczenie – należy zapewnić mu bezpieczeństwo, ale jednocześnie pozwolenie na pewną swobodę, by mogło rozwijać się w swoim tempie.

Wpływ diety

Zbilansowana dieta jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka od samego początku. Już w okresie płodowym dziecko „poznaje” smaki. Dlatego tak ważne jest to, co je kobieta w ciąży. Jak to już zostało wspomniane należy unikać używek, ale równie istotne jest to, żeby dostarczać dziecku wartościowych składników odżywczych. Jednym z najważniejszych składników odżywczych cennych dla dziecka są wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym DHA, które mają wpływ na rozwój mózgu, układu nerwowego i wzroku. Wspiera również stymulację koordynacji ruchowej i inteligencji dziecka.

Jak stymulować rozwój dziecka?

Najlepszym sposobem jest połączenie nauki i zabawy. Oczywiście też potrzebna jest cierpliwość i dużo uczucia, dzięki czemu dziecko będzie czuło się pewnie i bezpiecznie.
Stymulować rozwój dziecka można już w czasie życia płodowego. Tak jak to zostało wspomniane na początku najlepiej w tym czasie wpływają na nie dźwięki i dotyk.Tuż po narodzinach, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo warto stworzyć mu warunki podobne do tych, które pamięta z czasów życia płodowego i stopniowo wprowadzać nowe bodźce.

Pierwsze, co można zrobić to ćwiczenia wspomagające rozwój zmysłu dotyku. Każda delikatna pieszczota stymuluje zakończenia nerwowe w skórze dziecka, dzięki czemu rozwija się połączenia między neuronami. Ciekawym sposobem na stymulację neuronów dziecka jest podawanie mu przedmiotów o różnej twardości i strukturze i nazywanie ich (miękkie – twarde, zimne – ciepłe itp.).
W tym czasie warto też zadbać o pierwsze „ćwiczenia” dla wzroku i słuchu. Najlepiej pokazywać dziecku poste kształty (na początku najlepiej żeby były to tabliczki z czarno-białymi rysunkami, z czasem można wprowadzić kolejne kolory). W czasie pokazywania można mówić dziecku, co to jest i opowiadać krótkie wymyślone historie na temat rzeczy z obrazka.

Od czasu do czasu trzeba dać dziecku czas na nudzenie się – w tym czasie zacznie się rozglądać, wsłuchiwać w otoczenie i szukać zajęcia dla rączek. Starsze dzieci w takim czasie „kontrolowanej” nudy będą wymyślały kreatywne zabawy, które pozwolą na rozwój ich zaradności oraz wyobraźni.


Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: Rozwój noworodka IV tydzień