Kalendarz ciąży

Tygodnie

9 tydzień ciąży

9 tydzień ciąży

9 tydzień ciąży objawy

Od trzeciego miesiąca możesz już zauważyć, że z lekkim trudem zapinasz pasujące dotąd spodnie. Twoja macica jest już rozmiarów grejpfruta, więc nic dziwnego, że w dole brzucha pojawiło się zaokrąglenie. Jednak czasami kobiety będące we wczesnej ciąży odnotowują spadek wagi spowodowany częstymi wymiotami. Jeśli i tobie dolega ten mało przyjemny objaw, możesz schudnąć nawet do dwóch kilogramów. Staraj się zatem oszczędzać i jeść dobrze zbilansowane posiłki.

W dziewiątym tygodniu poziom hormonu hCG osiąga swoje apogeum, dlatego twoje piersi stają się jeszcze pełniejsze, a skóra gładsza. Być może zauważysz też większą wrażliwość na zapachy, a nawet krwawienie podczas mycia zębów. Objaw ten jest wynikiem nasilonego ukrwienia powodującego obrzęk dziąseł.

Rozwój dziecka – ukształtowanie mózgu płodu

W dziewiątym tygodniu ciąży twoje dziecko już intensywnie porusza kończynami i tułowiem, choć ty poczujesz to dopiero za kilka tygodni. Płód o wielkości oliwki coraz bardziej przypomina miniaturowego człowieka. Rysy twarzy stają się bardziej wyraziste – podbródek jest już mocno zarysowany, pojawia się górna warga i nozdrza, a uszy i oczy (zamknięte pod powiekami) zajmują swoje prawowite miejsce. Wydłuża się szyja, a tułów prostuje. Mózg dziecka zaczyna bardzo szybko się rozwijać - dzieli się na półkule, tworzy się mózgowie, międzymózgowie i tyłomózgowie. W dziewiątym tygodniu twoje dziecko posiada już kubki smakowe i więzadła głosowe. Właśnie teraz, w jego brzuszku rozwijają się jądra lub jajniki, choć na zewnątrz na razie nie widać płci. Żebra i kręgosłup stają się mocniejsze, więc szkielet maluszka jest bardziej stabilny niż do tej pory. U progu trzeciego miesiąca ciało dziecko pokrywa się też delikatnym meszkiem, tzw. lanugo.


Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 10 tydzień ciąży