Kalendarz ciąży

Tygodnie

39 tydzień ciąży

39 tydzień ciąży

39 tydzień ciąży

Na tydzień przed terminem rozwiązania możesz zauważyć u siebie nagły przypływ energii, którą zapragniesz poświęcić na przygotowanie domu na powitanie nowego członka rodziny. O ile do tej pory ledwo wchodziłaś po schodach, teraz zechcesz prać, sprzątać i odświeżać mieszkanie. To tzw. syndrom wicia gniazda, który dopada wiele kobiet tuż przed samym porodem. Choć to pozytywny objaw – w końcu masz siłę i ochotę do działania – powinnaś się oszczędzać. Dla dobra siebie i dziecka, powstrzymaj się od używania silnych detergentów i wchodzenia na krzesło czy drabinę.

W tym tygodniu powinnaś bacznie obserwować swoje ciało, które będzie ci dawało wyraźne znaki świadczące o zbliżającym się porodzie. Zwiastunami wielkiego dnia będzie m.in. odejście czopa śluzowego, który chronił drogi rodne przed infekcjami i odejście wód płodowych. Aby dziecko mogło przecisnąć się przez kanał rodny, szyjka macicy ulegnie stopniowemu rozwarciu do 10 cm, a ty w tym czasie będziesz odczuwała regularne skurcze porodowe. Ta pierwsza faza porodu może trwać od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od liczby przebytych ciąż. Pierworódki zazwyczaj odczuwają skurcze przez 8 do 18 godzin.

W 39 tygodniu stężenie hormonów w twoim organizmie ulegnie zmianie. Wzrasta poziom estrogenów, które z kolei wzmagają produkcję oksytocyny, która odpowiada za skurcze macicy. Do porodu przygotuje cię też kortyzol - hormon, który utrzymuje twój organizm w czujności i pozwala panować nad stresem.
W 39 tygodniu możesz też… zachęcić partnera do współżycia. Prostaglandyna, hormon obecny w nasieniu, pobudza czynność skurczową macicy i tym samym może wywołać poród.

Rozwój dziecka – płód nadal rośnie

Mimo że rozwój organów i układów jest już całkowicie zakończony, ciało dziecka nadal rośnie, posilając się substancjami odżywczymi, które mu przekazujesz. W małych dziąsłach powstają już zawiązki zębów mlecznych, które ty zobaczysz dopiero za kilka miesięcy.
W tym tygodniu maluch mierzy już 50 cm i waży 3,25 kg. Teraz jego ruchy ograniczają się do przypadkowych kopnięć i wiercenia.  

O tym, kiedy nastąpi rozwiązanie, „zadecyduje” dziecko. Kiedy będzie gotowe do wyjścia, zapoczątkuje działanie hormonów, które pobudzą twoje ciało do akcji porodowej.


Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 40 tydzień ciąży