Kalendarz ciąży

Tygodnie

35 tydzień ciąży

35 tydzień ciąży

35 tydzień ciąży

Maluch najprawdopodobniej przyjął już pozycję do porodu. Jego główka może teraz uciskać twój pęcherz i okolice spojenia łonowego. Możesz w tym miejscu odczuwać ból, bowiem zdarza się, że w wyniku powiększania macicy, kości spojenia łonowego lekko się rozchodzą. Jeśli twój lekarz potwierdzi, że spojenie łonowe się rozeszło, nie obawiaj się – po porodzie macica się wróci do dawnych rozmiarów, a kości ustawią się w prawidłowej pozycji.
W 35 tygodniu ciąży sięgnij już po herbatkę laktacyjną, która pozytywnie wpływa na wydzielanie pokarmu przez świeżo upieczone mamy. Herbatę pij dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Rozwiązanie coraz bliżej i zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić dla siebie i dziecka? W tym momencie najlepiej o was zadbasz, jeśli będziesz stosować racjonalną dietę, opartą na naturalnych produktach, bogatą w wapń i magnez. Nie zapominaj o odpoczynku i dotlenianiu organizmu spacerami na świeżym powietrzu. W związku z czekającym cię wyzwaniem zarówno ty, jak i twój partner możecie być zestresowani. Sytuację pogarsza fakt, że nadal możesz cierpieć na bezsenność i duszności, które negatywnie wpływają na twoje samopoczucie. Mimo wszystko postaraj się zachować dobry nastrój i stronić od kłótni – twój maluszek wyraźnie czuje, kiedy mama jest podenerwowana i chłonie twoje emocje.

35 tydzień ciąży waga dziecka

Twoje dziecko waży już 2,5 kg i prawdopodobnie do porodu przytyje jeszcze nieco ponad kilogram. W dalszym ciągu mierzy tyle co melon, czyli ok. 45 cm.

Rozwój płodu jest niemal zakończony, choć płuca dziecka będą kształtować się do samego dnia porodu. Mimo to, układ oddechowy jest już zdolny do samodzielnego funkcjonowania. Podobnie jak układ immunologiczny, który gromadzi przeciwciała, dzięki którym może chronić dziecko w pierwszych miesiącach po narodzeniu. Z kolei układ wydalniczy jest zajęty gromadzeniem tzw. smółki, która po porodzie zostanie oddana w postaci pierwszej kupki noworodka – ciemnozielonej, gęstej i lepkiej substancji. W skład smółki wchodzą m.in.: wody płodowe, maź płodowa, bilirubina i złuszczony nabłonek śluzówki dróg pokarmowych.

Mały organizm przyswaja teraz dużo wapnia i żelaza, dlatego nie zapominaj o tych pierwiastkach w swojej diecie.
W 35 tygodniu ciąży dziecko jest już ładnie zaokrąglone, czemu sprzyja ciągły rozwój podściółki tłuszczowej.


Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 36 tydzień ciąży