Kalendarz ciąży

Tygodnie

33 tydzień ciąży

33 tydzień ciąży

Co się dzieje w 33 tygodniu ciąży?

Zostało ci jeszcze siedem tygodni. Zapewne z coraz większą ekscytacją, ale i niepokojem, zrywasz kolejne kartki z kalendarza. Pamiętaj jednak, że jedynie niewielki odsetek dzieci rodzi się w terminie wyznaczonym przez lekarza. Dlatego 33 tydzień to już odpowiedni czas na spakowanie torby do szpitala i skompletowanie wyprawki dziecka. Te zajęcia nieco cię odstresują i sprawią, że będziesz czuła się dobrze przygotowana na ten wielki dzień.

Martwisz się, że twój brzuch jest za duży lub za mały? Musisz wiedzieć, że na jego rozmiar i kształt mają wpływ uwarunkowania genetycznie i liczba przebytych ciąż. Czasami mimo tego, że dziecko nie ma zbyt imponujących wymiarów, brzuch jest spory ze względu na dużą ilość wód płodowych.

Pod koniec ciąży mogą ci dolegać kurcze łydek spowodowane przemęczeniem organizmu i niedoborem magnezu. Staraj się zatem więcej odpoczywać, unikać stresu i jeść produkty będące dobrym źródłem magnezu – orzechy, banany, pełnoziarnisty chleb i kasze. W razie wystąpienia skurczu napnij łydkę unosząc palce w górę i rozmasuj bolący mięsień.

Możesz też zauważyć, że twoja skóra stała się sucha i nieprzyjemna w dotyku. Prawdopodobnie w twoim organizmie nagromadziły się szkodliwe produkty przemiany materii, których trzeba się pozbyć. Aby oczyścić ciało z toksyn, spożywaj więcej owoców i warzyw, pij dużo naturalnych soków i 1,5-2 l wody mineralnej.

Co jeszcze może ci dolegać na 7 tygodni przed porodem? Prawdopodobnie objawy, które już doskonale znasz, ulegną nasileniu. Skurcze przepowiadające staną się częstsze, zaparcia bardziej uciążliwe, a upławy obfitsze. Niestety, wciąż możesz odczuwać bóle pleców i napięcie mięśni. Na szczęście po porodzie szybko zapomnisz o tym dolegliwościach.

33 tydzień ciąży - waga dziecka

Coraz trudniej nazwać twoje dziecko „maluchem”. Waży już 2 kg i od czubka głowy do pięt mierzy aż 43 cm – to rozmiar melona! Z pewnością przebiera nóżkami z niecierpliwością, bo jest już niemal gotowe do wyjścia. Na jego skórze prawie nie ma już meszku, teraz chroni ją obfita maź płodowa. Dziecko rejestruje głosy i zapamiętuje dźwięki docierające do niego przez powłoki brzucha. Gdy maluch nie śpi, jego oczy są otwarte, a źrenice reagują na światło.

Rozwój dziecka ogranicza się do gromadzenia podskórnej warstwy tłuszczowej, która sprawia, że jego temperatura ciała jest nieco wyższa od twojej. Kości w małym ciele są już wystarczająco trwałe, wyjąwszy niektóre kości czaszki, które pozostały plastyczne, aby główka dziecka mogła przecisnąć się przez kanał rodny.


Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 34 tydzień ciąży