Kalendarz ciąży

Tygodnie

27 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży - co dzieje się w twoim organizmie?

Dopiero rozpoczął się trzeci trymestr ciąży, ale wielkość twojego brzucha może sugerować, że lada dzień nastąpi rozwiązanie. Nic dziwnego, bowiem twoja macica znajduje się już 7 cm nad pępkiem, a obwód brzucha powiększa się o 1cm tygodniowo. Nowe gabaryty sprawiają, że coraz trudniej się schylasz, a przyjęcie wygodnej pozycji przed snem graniczy z cudem. Powoli opuszcza cię energia, a wraz z nią dobre samopoczucie. Trzeci trymestr często jest dla kobiet etapem zdominowanym przez niepokój i myśli o porodzie. Jeśli boisz się porodu przedwczesnego, musisz wiedzieć, że od teraz szanse na przeżycie twojego dziecka rosną z każdym kolejnym tygodniem.

W trzecim trymestrze poziom cholesterolu we krwi może wzrosnąć. Jednak nie jest to powód do zmartwień – cholesterol jest składnikiem hormonów ciążowych i służy m.in. podtrzymaniu ciąży.
Z pewnością odczuwasz też coraz intensywniejsze ruchy dziecka. Płód rośnie, więc na swoją gimnastykę ma zdecydowanie mniej miejsca niż na początku. Czasami kopnięcia mogą sprawić ci ból pod żebrami lub w podbrzuszu. Jednak w razie gdybyś przez dłuższy czas nie odczuwała aktywności dziecka (np. po posiłku), zgłoś się do lekarza – będzie potrzebne badanie bicia serca płodu i być może USG.

Rozwój dziecka – płód nabiera wagi

Twoje dziecko szykuje się już na spotkanie z tobą. Meszek pokrywający skórę zaczyna zanikać, a chude dotąd ciałko nabiera bardziej okrągłych kształtów. Mózg dziecka nadal ewoluuje, pokrywają go już bruzdy i fałdy – teraz niemal nie różni się wyglądem od mózgu dorosłego człowieka. Szpik kostny produkuje już trombocyty, erytrocyty i leukocyty, co umożliwia małemu organizmowi zapoczątkowanie procesów krwiotwórczych.

Choć wcześniak urodzony w tym tygodniu nadal miałby problemy z normalnym oddychaniem, jego płuca są już ukształtowane i zdolne do wymiany gazowej.
Narząd wzroku coraz lepiej przystosowuje się do pełnionej roli – powieki są już otwarte, rozwija się siatkówka, gałki oczne poruszają się, a maluch silnie reaguje na światło.
W 27 tygodniu ciąży, nosisz w swoim brzuchu już całkiem dorodnego bobasa – płód waży już 1 kilogram i mierzy 24 cm, a jego całkowity wzrost po rozprostowaniu wynosi aż 34 cm.


Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 28 tydzień ciąży