Kalendarz ciąży

Tygodnie

20 tydzień ciąży

20 tydzień ciąży

Co się dzieje w 20 tygodniu ciąży?

Gratulacje, właśnie przeszłaś połowę dystansu, jaki dzieli cię od upragnionej chwili przytulenia swojego maluszka.
Od półmetka ciąży ruchy płodu stają się coraz bardziej wyczuwalne. Jeszcze są dość subtelne i przypominają muśnięcia skrzydeł motyla, ale z czasem rozpoznasz je bez problemu. Dla każdej mamy to radosny moment, ale przygotuj się na to, że maluch będzie najbardziej ruchliwy gdy położysz się spać lub będziesz po posiłku.
W tym tygodniu możesz zauważyć, że waga znów drgnęła i wskazuje ok. 5-6 kg więcej niż na początku ciąży – to prawidłowe tempo tycia.

Półmetek ciąży to także czas na USG połówkowe, w czasie którego lekarz obejrzy narządy wewnętrzne maluszka i zmierzy jego wysokość. Inną metodą kontroli rozwoju płodu jest pomiar obwodu brzucha i wysokości dna macicy, która rośnie teraz ok. 1 cm na tydzień.

Regularnie powiększająca się macica napiera na powłoki brzuszne, co powoduje uwypuklenie pępka. Aby zapobiec jego nadmiernemu wystawaniu, zaklejaj pępek plastrem i nie forsuj się.
W związku z nadprodukcją melaniny odpowiadającej za pigmentację skóry, możesz zauważyć u siebie miejscowe przebarwienia. Twoje znamiona i sutki staną się ciemniejsze, a między pępkiem a spojeniem łonowym pojawi się ciemniejsza kreska, tzw. linea nigra.

20 tydzień ciąży - waga dziecka

Maluch waży już 260-300 g i mierzy ok. 15 cm, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi średnica kantalupy (odmiana melona cukrowego). Jego gruczoły łojowe intensywnie pracują i produkują łój, który wraz z martwym naskórkiem tworzy maź płodową. Długotrwałe przebywanie w wodach płodowych mogłoby doprowadzić do pofałdowania jego delikatnej skóry, ale zapobiega temu właśnie maź płodowa i meszek, które znikają przed porodem.

W połowie ciąży dobiega końca kształtowanie się mózgu, a do usłyszenia bicia serca maluszka nie potrzebujesz już USG – słychać je pod zwykłym stetoskopem!
Masz wrażenie, że twoje jelita są zbyt „głośne”? Lepiej przysłuchaj się dźwiękom dobiegającym z twojego brzucha. Być może to twoje dziecko daje o sobie znać, bowiem odgłosy bulgotania mogą stanowić, kolejną po ruchach, formę komunikacji z mamą.

Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 21 tydzień ciąży