Kalendarz ciąży

Tygodnie

17 tydzień ciąży

17 tydzień ciąży

Co się dzieje w 17 tygodniu?

Zarys ciążowego brzuszka jest już widoczny dla otoczenia. Zapewne przytyłaś też o 2 lub 4 kilogramy – to odpowiedni wynik, ale uważaj by nie folgować sobie ze słodyczami i tłustymi potrawami. W związku z szybko powiększającym się brzuchem, możesz zauważyć na skórze ciemnoróżowe pręgi, czyli rozstępy. Co prawda ich zabarwienie zblednie, ale warto smarować skórę preparatami przeciw rozstępom przeznaczonymi dla kobiet w ciąży lub oliwką. Stosuj je codziennie by zminimalizować ryzyko rozległych rozstępów i nawilżyć suchą skórę.

Widoczna ciąża może skłonić cię do zakupu pierwszych ciążowych ubrań, np. spodni z elastycznym pasem, luźnych sukienek i tunik z podwyższoną talią. Postaraj się też o wygodny biustonosz dobrze podtrzymujący biust – to bardzo ważny element garderoby, dzięki któremu twoje piersi zachowają dobrą kondycję.

Twoja macica jest już całkiem spora i nadal rośnie, dlatego może dolegać ci dyskomfort spowodowany jej rozciąganiem. Możesz odczuwać go jako skurcze, bóle promieniujące w okolice pachwin i kłucie. Jeśli oprócz tego zauważyłaś u siebie gorączkę lub plamienie – koniecznie skonsultuj się z lekarzem, by ustalić przyczynę bólu. W II trymestrze możesz też coraz częściej łapać zadyszkę, bowiem powiększająca się macica uciska przeponę i utrudnia swobodne oddychanie.

Kolejną przypadłością, z którą możesz mieć do czynienia jest krwawienie z dziąseł. Mogło pojawić się już wcześniej podczas szczotkowania zębów, ale jeśli krwawią bez przyczyny, poradź się lekarza. Być może będziesz musiała wykonać badania sprawdzające krzepliwość krwi.

17 tydzień ciąży ruchy dziecka

Wiesz, że od 17 tygodnia ciąży twój maluch mógłby wróżyć sobie z dłoni? Właśnie teraz, na ich wewnętrznej stronie tworzą się bruzdy zwane liniami życia. Co więcej, paluszki zyskują też poduszeczki dotykowe, na których wyraźnie widać unikatowe linie papilarne. Rozwija się też układ kostny małego organizmu –wzmacniają się stawy łączące kości, a struktura kostna twardnieje.  Ucząc się oddychać, twoje dziecko łyka wody płodowe, a następnie wypycha je z płuc. Poza tym, przez cały czas intensywnie gimnastykuje ręce i nogi, bawiąc się przy tym zwojami pępowiny. W 17 tygodniu dziecko osiąga 13 cm wysokości (mniej więcej tyle ile mierzy twoja dłoń) i waży 140 gramów.  

Opracowała: redakcja Babyneo.pl

Następny artykuł: 18 tydzień ciąży